21 Декември 2024събота14:57 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Мнение

През златната арка

Как държавният интерес в Евросъюза се подчинява на частния

/ брой: 94

автор:Славчо Кънчев

visibility 2027

"Личните потребности са длъжни да отстъпят много на обществените."

Плиний Млади (62-113 г.), римски писател и общественик

Едва ли има по-изобличаващ документ за истинската същност на управленския елит в Англия от монографията на Гизелхер Вирзинг "100 фамилии владеят Британската империя" - за реалния властови механизъм в Англия от началото на ХХ век до 1940 г. Като успешно бива заличена границата между частния и държавния интерес. Не в смисъл частният интерес да се съобразява с интереса на държавата, а обратното - интересът на държавата в неин ущърб да се подчинява на частните интереси. Държавни поръчки на завишени цени, в полза на фирми, в които членове на Камарата на лордовете и на Камарата на общините имат финансови интереси. През този период както външната, така и вътрешната политика на Англия, изработвана по "демократичен" начин в нейния парламент, изцяло експонира интересите на английското управляващо малцинство. Тече непрекъснато преминаване на членове на държавните управленски органи към банките и големите фирми и обратно. 

Този процес има своето име - "revolving door" - въртяща се врата. Въртящата се врата представлява няколко съединени вертикални врати откъм едната им страна, въртящи се кръгово около обща ос. Първоначално такива врати били монтирани в банките на нюйоркския район Манхатън. Това приспособление пазело както от навлизането на голямо количество студен въздух през зимата или от силно затопляне лятно време, така и възпрепятствало едновременното нахлуване на банда гангстери, решили да извършват банков обир. Напълно възможно е врата с подобна въртяща се конструкция да е монтирана и между двете части на един общ строителен ансамбъл. Ето защо не се минало много време и пак там, в САЩ, се появил и метафоричният смисъл на понятието "въртяща се врата" - преминаване от държавен пост в управителните органи на големи компании и обратното.

Представителната демокрация се оказва 

восък в ръцете на елитите 

всъщност (псевдо)елитите, която те ваят в своя полза. И това е явление в глобален мащаб.

Отмар Исинг, главен икономист на Европейската централна банка между 1998 и 2006 г. и духовен баща на еврото, стана съветник по международните въпроси на банка "Голдмън Сакс". Аксел Вебер, бивш председател на Бундесбанк и представител на Германия в Съвета на гуверньорите на Европейската централна банка, също направи своя избор - вместо да се върне като преподавател в университета, прие да стане зам.-председател на швейцарската банка UBS (заподозряна, че фаворизира укриването на данъци) срещу възнаграждение от 1,7 милиона евро. 

Настоящият премиер на Италия Марио Драги беше председател на ЕЦБ, а преди това - вицепрезидент на европейския клон на "Голдмън Сакс". Жан-Клод Юнкер, председател на Европейската комисия от 1 ноември 2014 г., предложи, а Европарламентът - одобри, Мигел Ариас Каниете, бивш президент на петролното дружество "Петролохис Канариас", за комисар на енергетиката и климатичните промени; за комисар на капиталовите пазари - Джонатан Хил, бивш лобист в полза на индустрията; за комисар на икономическите и финансовите въпроси - Пиер Московиси, бивш вицепрезидент на Индустриалния кръг (лоби, обединяващо ръководителите на най-големите френски индустриални групировки); за комисар на изследванията, науката и иновациите - Карлос Моедаш, бивш кадър на банка "Голдман Сакс"; и за комисар на правосъдието - Вера Юрова, бивша съветничка по политическите въпроси на чешкия милиардер Андрей Бабич.

Има много малко правила, които регулират процеса по назначаването на европейските комисари или определят подходящия профил на кандидатите. Преди да поемат функциите си, новопостъпилите трябва да попълнят декларация, в която подробно да опишат "финансовите си интереси". След това им се забранява да се занимават с въпроси, свързани или засягащи техни "приближени". Но извън тази възбрана, която е ограничена, тъй като не се дава дефиниция на термините "финансови интереси" и "приближени", институциите са гостоприемни като гарова чакалня.

По магистралата на връзките

се пътува в двете посоки. По едното платно откъм кампании или организации на собственици техни бивши ръководители се насочват към публични институции като Европейската комисия, за да са в състояние с висок КПД да защищават интересите на предишните си местоработи. В противоположната посока бивши високопоставени администратори се устремяват към частния сектор, където се позиционират като търговци на информация, контакти и услуги.

Бившият комисар в ЕС по вътрешния пазар ирландецът Чарли Маккрийви стана член на ръководството на банка и на управителните съвети на дружествата "Раянер" и "Сентениал". След края на мандата си като европейски комисар по защита на потребителите българката Меглена Кунева бе приета за член на Управителния съвет на "БНП Париба". Австрийката Бенита Фереро-Валднер, която отговаряше за международните отношения на Еврокомисията, се озова в застрахователната компания "Мюних Ре". Белгиецът Луи Мишел, бивш комисар по международното сътрудничество, хуманитарната помощ и реагирането на кризи, се установи в кредитната институция за недвижими имоти "Кредимо".

Всичко това предизвика недоволство в европейското публично пространство. След 2014 г. напускащите комисари трябва да спазват период от 18 месеца, по време на който всяко професионално възнаграждение подлежи на утвърждаване от ЕС, като освен това им се забранява да лобират пред Европейската комисия по въпроси, свързани с предишните им отговорности. Но и новите правила не посочват какво точно се включва в търговията с влияние. Те не отчитат факта, че комисарите взимат решенията колективно и затова влиянието им се простира далеч извън сферата на техния конкретен ресор. А след като напуснат постовете си, получават щедри обезщетения - от 40 до 65% от брюкселската им заплата, през следващите три години. Не само логично, но и целесъобразно за намаляване на потенциала за търговия с влияние би било ограниченията да бъдат продължени от 18 месеца на три години.

В ротациите през "въртящата се врата" участват не само еврокомисарите, но и висшите чиновници от администрацията на Европейския съюз. Един от многото примери е Ерве Жуанжан, който до април 2014 г. бе генерален директор в Еврокомисията - най-висока длъжност в йерархията на брюкселските чиновници. Месец по-късно започва работа във френската адвокатска кантора "Фидал". Макар ЕК да му забранява да лобира пряко, Жуанжан разполага със заобиколни пътища да го прави или да предоставя "консултации" на своите клиенти.

Въпреки прокламираните високи етични норми, сред европейските депутати "черните овце" съвсем не са единици. Разминаването между публичните им изявления и поведението им напомня поговорката "Не ме гледай какво правя, прави каквото казвам". След като се разделиха с депутатските банки в Европарламента след изборите през май 2014 г., част от "безработните" приеха служби в частния сектор, които са в пряка връзка с предишната им дейност в парламента. В центъра на критиката попаднаха четирима бивши депутати: трима англичани и една холандка, участвали в много влиятелната Икономическа и валутна комисия, чиято задача е да регламентира финансовия и застрахователния сектор. Шарън Боулс (Великобритания), бивша председателка на тази комисия, стана член на Управителния съвет на "London Stock Exchange Group" като директор без изпълнителни права; Арлин Маккарти (Великобритания), бивша зам.-председателка на същата комисия, бе назначена за вицепрезидент на лобисткото дружество "Sovereign Strategy", където отговаря за европейската стратегия. И т.н. Примерите са още много.

Ситото на етичния кодекс на европейските депутати е толкова широко, че не възпрепятства тези 

изгодни маневри

Активистите на процеса "въртяща се врата", които извличат ползи от него, твърдят, че практиката не създава никакъв проблем, тъй като съответства изцяло на закона. Освен това никой не може да упрекне бившите функционери, напуснали вече европейските институции, че злоупотребяват с власт, тъй като вече не разполагат с нея. Някои си намъкват доспехите на бранители на личната свобода - всеки има право да работи там, където му харесва. На други основният защитен аргумент е, че промяната на статуса "е от полза за всички, тъй като помага за взаимното разбирателство и комуникацията между висшите държавни служители и частния сектор".

Стивън Грийн, английски пастор, за когото се твърдеше, че е с висока етика, ръководеше банката HSBS, чието седалище се намира в Лондон, между 2006 и 2010 г., когато бяха открити огромни капиталови потоци към банката с цел да бъдат избегнати данъците върху тях. Вместо да бъде наказан, през ноември 2010 г. получава благородническо звание от английската кралица. Два месеца по-късно "барон Грийн Хъстърпиърпоинт" стана министър на търговията в правителството на Дейвид Камерън.

Е, да не си помислите, че всички тези истории хвърлят петно върху т.нар. либерална демокрация. Ни най-малко! Понеже най-важното е, че в държавите с "либерална демокрация" гражданите имат еднакви индивидуални права. Или както бе прозрял френският писател Ромен Ролан: "И бедните, и богатите имат право да спят под мостовете на Сена".

* Авторът е председател на УС на Асоциацията за борба против корупцията в България

Има ли нелегален внос на добитък от съседна страна

автор:Дума

visibility 4410

/ брой: 244

Неизвестна болест покоси 200 овце във ферма в Карнобатско

автор:Дума

visibility 3554

/ брой: 244

65% срив на чуждите инвестиции

автор:Дума

visibility 3701

/ брой: 244

Банките уличени в нелоялни практики при отпускане на кредити

автор:Дума

visibility 8188

/ брой: 243

Путин готов за диалог с Тръмп и Зеленски

автор:Дума

visibility 3960

/ брой: 244

Русия без условия за преговори с Киев

автор:Дума

visibility 3897

/ брой: 244

Белград минава на безплатен транспорт

автор:Дума

visibility 3398

/ брой: 244

Левите в Румъния се оттеглят от преговорите

автор:Дума

visibility 3285

/ брой: 244

Светът през 2024

автор:Дума

visibility 5197

/ брой: 244

Турбулентната политическа 2024 година

автор:Юлия Кулинска

visibility 5315

/ брой: 244

БСП се нуждае от радикална промяна

автор:Юлия Кулинска

visibility 4445

/ брой: 244

2024 - историческата година за БСП

автор:Александър Симов

visibility 3488

/ брой: 244

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ