19 Април 2024петък12:49 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Обзор

През 2019 г.: Медиците искат, властта ги лъже

Поредният опит на ГЕРБ за рестарт на реформата в здравеопазването завърши с провал

/ брой: 2

автор:Аида Паникян

visibility 1437

И 2019 г. не мина без протести на медици. По традиция първи надигнаха глас общинските болници. Този път не се стигна до протест. Пак по традиция, но този път предизборно, устата им бяха запушени с обещание за 30 млн. лв. Един четвъртък премиерът Бойко Борисов се срещна с представители на Сдружението на общинските болници и се разпореди до петък (!) МЗ да изготви предложения за решаване на проблема. "Болници в мое управление няма да закрия, парите за здраве се увеличават всяка година, затова искам решение", отсече Борисов. Забравил, че в първия му мандат бяха закрити общинските болници в Бобов дол, Брезник, Генерал Тошево, Дряново, Елена, Кула, Трън... И МЗ очевидно забрави, че когато през 2018 г. общинските болници искаха 30 млн. лв., за да се закрепят, обясни, че това е непозволена държавна помощ, която подлежи на санкция от Брюксел... 30-те милиона все пак бяха дадени, но не само на общинските болници. За тях бяха 18 млн. лв, а останалите - за областните. И още нещо любопитно: управляващите развързаха кесията повече от година, след като депутатите задължиха министъра на здравеопазването до 3 месеца (до май 2018 г.!) да представи в ресорната парламентарна комисия концепция за стабилизиране и оздравяване на общинските болници. Паричките, които според Кирил Ананиев трябваше да стигнат за 25-40% увеличение на заплатите, се очакваше да гарантират на управляващите безпротестно властване поне до евроизборите.

Но се случи непредвидимото - лавина от сестрински протести.

Първи бяха от болницата в Козлодуй

- отказаха да подпишат новите си договори за 580 лв. брутно месечно възнаграждение, а министър Ананиев обеща да "търси варианти". По-късно намекна, че се обмисляло да се предостави статут на "защитени" на общинските болници, но и тази приказка е забравена. Последваха протестите в Пловдив, Карлово, Враца... Казанлъшките медици излязоха с декларация, в която настояха за промени в статута на общинските болници и прогнозираха, че ако това не се случи, повечето от тях ще се самозакрият заради липса на специалисти. 73-годишният акушер-гинеколог Захари Стойчев от местната болница обяви гладна стачка заради кризата в здравеопазването. На 1 март медицински сестри, организирани във Фейсбук, излязоха на национален протест, след което последваха още няколко протеста, водени от медицинската сестра Мая Илиева. Правителството отново се опита да замете проблема, като обеща пари - 

този път 50 милиона

На 10 април кабинетът шумно одобри новата сума "за субсидиране на болниците" с обещанието това да направи възможно медицинските сестри да получат 950 лв. начална заплата. Министър Ананиев дори се опита някак между другото да обясни как ще бъде постигната целта, заложена в Колективния трудов договор в бранша. Така цяла България повярва, че заплатите на лекарите, но най-вече на сестрите, са увеличени благодарение на правителствената щедрост. Не за дълго!

В средата на април лъсна още една добре потулена истина - лимитите за хоспитализация в Специализираната болница по детски болести "Проф. д-р Иван Митев" и мизерните заплати на работещите там. Лимити за Педиатрията няма, но от болницата не били разбрали, заобяснява се председателят на Надзорния съвет на НЗОК и зам.-министър на здравеопазването Жени Начева. Медиците обаче не си замълчаха и поискаха публично опровержение и извинение от Начева. В средата на май, след серията от протести, в които участваха и много граждани, 

премиерът пак "взе нещата в свои ръце"

срещна се с педиатри и неонатолози. След срещата Ананиев обяви, че държавата ще отпусне 3 млн. лв. за заплатите на персонала и за купуване на нова техника. Така Борисов пак тушира напрежението с пари. Е, после стана ясно, че 1,7 млн. лв. са за Специализираната детска болница, а останалите - за детските отделения в болниците в страната. В средата на май БЛС договори с НЗОК увеличение на цените на клинични пътеки за детски и за белодробни болести. Увеличението на стойност 50 млн. лв. трябваше да влезе в сила на 1 юни. 

Протестите обаче не спряха. През септември сестрите проведоха пореден национален протест, разпънаха палатки пред Народното събрание и обявиха, че всъщност няма ефект от отпуснатите от правителството 50 млн. лв. за заплатите им. "Ние сме ги пратили тези пари. И аз искам двойно, кой не иска двойно? Вчера съм се карал на Ананиев къде са 50-те милиона, които дадохме. Те не са 50 милиона, а са 86 милиона. Той да се оправдава", ядоса се на Ананиев премиерът. Дни по-късно стана ясно, че 50-те милиона не били 50, а само 6. На 9 май тихомълком правителството променя постановлението си от 10 април за отпускане на допълнителни средства от МЗ. Така премиерът отново мина зад кулисите и остави Ананиев да се оправя с медиите и да се оправдава пред обществото. Оказа се, че ключовата дума била "до", т.е. до 50 млн. лв. 

Междувременно 

белодробните трансплантации оставаха на заден план

От средата на 2019-а те аха да се случат и все не се случваха. В последните дни на януари в България гостува президентът на Европейската асоциация за гръдна хирургия и белодробни трансплантации проф. Валтер Клепетко. Премиерът пак се би в гърдите като национален спасител: "Начертахме мерките, чрез които нуждаещите се от белодробна трансплантация българи ще получават у нас животоспасяващото лечение!" Големите надежди, че проф. Клепетко ще помогне да се изчистят пречките между Виенската университетска болница с МЗ и българи (уверението бе, че до 10 нуждаещи се до 2020 г.) отново ще имат шанс за присаждане на бял дроб, не се оправдаха и само едно момиче има късмета да бъде трансплантирано във Виена. Следващото в листата бе върнато. А и не стана много ясно колко български лекари и за колко дни са били обучавани в белодробна трансплантация. За сметка на това, изневиделица гръмна новината, че в болница "Лозенец" (същата, правителствената, която преди година управляващите се опитваха да "трансформират" в национална педиатрична - б.а.) е направена първата у нас белодробна трансплантация. Присаждането на белия дроб е направено със съдействието на медици от Хановер. Ананиев от парламентарната трибуна "обясни", че обученията на български лекари за белодробни трансплантации ще започнат през 2020 г., а първите трансплантации у нас - през 2020-2021 г. За правителството тези подробности едва ли имат значение, то очевидно разчита на късата ни памет. А тя не е никак къса - през 2003 г. изцяло български екипи, ръководени от проф. Александър Чирков, извършиха първите у нас трансплантации сърце-бял дроб и само бял дроб... Иначе през годината агенцията за трансплантация се сля с медицинския одит и я "трансформираха" в Изпълнителна агенция "Медицински надзор", но от това не спечели нито одитът, нито надзорът, а още по-малко - трансплантациите. 

В забвение се оказа и Ямболската болница "Св. Пантелеймон". На последното си за годината заседание на 27 декември кабинетът реши, че отменя постановлението си от 9 май 2019 г., според което трябваше МЗ да даде 8,1 млн. лв. за ремонта на т.нар. нова болница. "Поех ангажимент за изграждането на спортна зала и ремонт на болницата", каза предизборно в Ямбол Борисов. "Утре (на 8 май - б.а.) ще отпуснем 27 млн. лв. Сегашната болница е на павилиони, а пациентите се пренасят на ръце, което е недопустимо", обеща премиерът след среща с ръководството на болницата. А Ананиев след него обясни, че през 2019 г. ще са 8,1 млн. лв., през 2020 - 13,5 млн., а през 2021 - 5,4 млн. лв. Може и да се случи, 

що избори са пред нас

... Протестите на медицински сестри, обединени под лидерството на Мая Илиева, не стихнаха. С помощта на тогавашния омбудсман Мая Манолова те се сдобиха с проектозакон за съсловните организации, който очаквано не мина в парламента. Да не забравяме, че през годините имаше не един и два опита фелдшери, физиотерапевти и др. медицински специалисти да създадат свой профсъюз, отделен от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи. Междувременно в началото на октомври организираха протест на медици КНСБ и БАПЗГ (през март те се разграничиха от протестите на медсестрите, организирани във фейсбук - б.а.), но в него отказаха да се включат БЛС, Столичната колегия на БЛС, Националното сдружение на общопрактикуващите лекари, Сдружението на общинските болници, Асоциацията на студентите лекарски асистенти. 

Сестрите около Мая Илиева не спряха и в средата на декември разпънаха палатки пред Министерския съвет, след като обявиха, че са учредили нов Синдикат на медицинските специалисти, в който се включили сестри, акушерки, фелдшери, физиотерапевти, т.е. пак медицинските специалисти в един профсъюз. Въпреки че синдикатът на практика дублира състава на БАПЗГ, организацията се кани да се бори да стане национално представена! На 1 декември около 15 представители на новия профсъюз нощуваха под прозорците на "Дондуков" 1 в очакване на среща с премиера. Той пренасрочи официално обявената за 3 декември от 10 ч. среща на 2 декември от 18,30 ч., та завари неподготвени сестрите, които даваха интервюта по радиа и телевизии. С 30 минути закъснение, които 

премиерът прекара в снимки на терасата,

срещата все пак се състоя. Сестрите искаха да кажат очи в очи на Борисов "как стоят нещата в здравеопазването", а той, както си знае, прати Икономическа полиция в болниците. "Има няколко теми, по които можем да сме си полезни. Най ми е лесно да започнем с корупцията", каза им Борисов и привика спешно вътрешния министър. Сестрите като усетиха как той ги разбира тези неща, заразказваха надълго и нашироко за болничните далавери. Без да кажат дали наистина във всички болници корупцията стои преди медицината и преди изначалната й мисия да дарява здраве и да спасява живот. Иначе по едно от основните искания на сестрите (2 минимални заплати, както заявиха на 1 март, а не 950 лв. - б.а.) премиерът предложи лекарите с по "12 хил. лв." да им дадат част от парите си. Това измисли. След срещата на "Дондуков" 1 не стана съвсем ясно дали сестрите ще получат дълго чаканото увеличение на заплатите. Ако има увеличение, ще бъде ли то за всички сестри, независимо къде се намират и чия собственост е лечебното заведение, в което работят? Отговорът ще бъде ясен през 2020 г. Но веднага след срещата пък стана ясно, че премиерът вкара клин между лекарите и сестрите, основавайки се на принципа, който единствен познава: "Разделяй и владей!"

Иначе и през 2019 г. поредният опит за рестарт на химерична реформа в системата удари на камък. Опитът на МЗ да предложи някаква "смяна" на финансовия модел срещна отпор и на медици, и на пациенти, и на застрахователи. Но на кого му пука, след като ГЕРБ продължават да са на власт, а пари за здравеопазване има само когато протестиращите трябва да му се махат от главата. Реформи не се случиха, никакви дейности от болничната помощ не бяха изведени в доболничната, за да се намалят хоспитализациите, електронната здравна карта, електронните рецепти, единната информационна система и прочее неща, които от години са всекидневие за европееца, за българския европеец остават нещо, за което чете във вестника и цъка с език. А надежда да ни ги "донесат" Дядо Коледа или поне Дядо Мраз (все едно през коя година), май няма.

И все пак, ако нещо добро се е случило в българското здравеопазване и медицина, то е единствено плод на работата и себеотдаването на лекари, помнещи Хипократовата клетва, сестри, незабравили човещината, екипи, за които медицината трябва да пази живота и да връща здравето на хората.

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 153

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 255

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 188

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 155

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 153

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 135

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 156

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 173

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 153

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ