18 Май 2024събота17:43 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Предлагат затегнати мерки при 100 случая дневно в три дни

За 2 месеца доходите на близо 60% от българите са намалели почти наполовина

/ брой: 91

автор:Дума

visibility 1076

След извънредното положение и въвеждането на извънредна епидемична обстановка, мерките може отново да бъдат затегнати. Националният оперативен щаб е предложил на правителството 2 варианта, стана ясно на поредния "извънреден" брифинг на началника му проф. д-р Венцислав Мутафчийски. Единият е, ако в продължение на 7 дни всеки ден има над 100 нови случая на 100 хил. души население. Вторият е в 3 последователни дни с повече от 100 нови заразени. Щабът е препоръчал да се прилага вторият вариант, наричан израелски, тъй като първият означава няколко хиляди болни българи за седмица, което нашата здравна система не може да издържи. У нас заразата се разпространява на огнища (клъстъри), което обяснява и драстичната разлика на новорегистрирани в различните дни, каза Мутафчийски. 

С въвеждането на извънредна епидемична обстановка до 14 юни министърът на здравеопазването издаде 4 заповеди с противоепидемични мерки. Те не се различават особено от досегашните. На закрити обществени места носенето на маска или шал е задължително. Работодателите, в зависимост от спецификата на работа, въвеждат дистанционна работа, а ако е невъзможно, трябва да провеждат редовна дезинфекция на предприятието, инструктаж на служителите да мият ръце, осигуряват им се лични предпазни средства, а работните места трябва да са поне на 1,5 м едно от друго. Не се допускат на работа служители с повишена температура, кашлица, хрема. Не са разрешени барове и дискотеки, както и ресторанти и сладкарници на закрито, нито молове. Училища и университети не работят, но шофьорските курсове се провеждат. Забранени са масовите спортни прояви, но футболното първенство се възобновява на 5 юни без зрители. Възобновяват трансплантациите. Един от мотивите е, че е много по-безопасно те да се извършват в България, където няма толкова много случаи на заболели от КОВИД-19, вместо пациентите да пътуват в страни, където ситуацията е много по-тежка.  

Около 38% от българите са категорични, че въпреки отпадането на извънредното положение ще продължават да поддържат физическа дистанция с околните и да използват лични предпазни средства, 48% ще ги следват частично, 11% ще ги игнорират, а 4% никога не са ги спазвали. Това сочат резултатите от проучване на АФИС. 59% от анкетираните твърдят, че в периода на извънредно положение доходите им са намалели, а близо четвърт от тях - наполовина и повече. Само 3% са си докарали повече пари и сред тях навярно са пряко ангажирани в ситуацията медици, полицаи, аптекари, производители на предпазни средства, разносвачи на готова храна, куриери, смятат от АФИС. Загубилите голям дял от доходите в София са далеч по-малко (15%), отколкото в страната. Ако извънредните мерки продължат, 4% биха издържали финансово само седмица, по 26% - месец и по-дълго, а 22% - 3 месеца. Картината показва отслабване и размиване на онова търпение, което продължават да ни "предписват" медицинските експерти, коментират от социологическата агенция и заключават, че "от порядъка на стотици хиляди души са поставени между чука на социалната отговорност и наковалнята на безпаричието и дълговете".

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1085

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1025

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1069

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1151

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1079

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1191

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1032

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1246

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1183

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1028

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ