03 Май 2024петък02:42 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Арт фестивал

Предизвикателството на купчината стъкло

/ брой: 150

автор:Дума

visibility 54

Всекидневно ни затрупват купища ненужно стъкло - бутилки, флоатно стъкло от счупени прозорци, стари компютърни и телевизорни екрани, ел. крушки и др. В същото време в цял свят се наблюдава тенденция към замиране на стъкларството: индустриите не издържат на поскъпващата енергия и навлизащите евтини алтернативни материали. Традиционните ръчни производства, създали през вековете шедьоври в катедрали, дворци, частни и обществени сгради, под формата на стъклописи, мозайки и съдове, се сблъскват със същите проблеми, както и с постепенната загуба на знанията и майсторството.
Разглеждайки двата проблема паралелно, организаторите на Glass Heap Challenge отправят покана към художници, архитекти, дизайнери, технолози и хора от всякакви други професии, с креативни идеи и активни позиции, да се включат в предизвикателството. Целта е стъкленият отпадък, който пълни кофите за смет, да бъде превърнат в материал за творческо изразяване, да се претвори в нов, стойностен продукт, вече известен по света като Recycled Art Glass и Up-cycled Art Glass.
Събитието ще се състои от 20 до 27 август в град Стауърбридж, Англия, като част от Международния фестивал на стъклото (24-27 август). Поради големия интерес към проекта организаторите разширяват възможностите за участие на екипи извън Англия, които да представят документално с видео- и фотоматериали своите проекти. Фондация "Българско арт стъкло", в партньорство с Glass Heap Challenge (www.glassheapchallenge.com), отправя отворена покана към всички български художници от различни специалности, дизайнери, архитекти и всички хора с творчески идеи, да представят своите кандидатури за доброволно участие в събитието до 30 юли на e-mail: glassart.bg@gmail.com, научи ДУМА от Лъчезар Дочев.
 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 715

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 696

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 652

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 703

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 848

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 734

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 659

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 829

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 699

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 765

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ