Еленко Божков:
Предизборно няма да има драстично поскъпване на тока
Договорите с ВЕИ и американските централи ще определят цената на електроенергията, убеден е енергийният експерт
/ брой: 101
От 1 юли няма да има драстичен скок в цените на тока. Това прогнозира Еленко Божков, енергиен експерт, бивш член на енергийния регулатор, пред Нова ТВ. Коментарът ми е по повод очакванията на експерти за вдигане цената на тока с 10%.
Според него в година на избори трудно някой ще експериментира с увеличаване на цената на тока. Мисля, че и догодина ще бъде същото, допълва той.
По думите на Божков, всеки потребител трябва да знае, че крайната цена на тока, независимо дали ще се либерализира енергийният пазар или част от него ще остане регулиран, зависи в най-голяма степен от три компонента - договорите с двете американски централи, кафявите централи и ВЕИ-тата.
"Това, че друг бивш енергиен министър се оплаква и иска пари за инвестиции за тези електроразпределителни дружества, не означава нищо друго, освен че той е част от лобито на тези ЕРП-та", коментира той.
Еленко Божков посочва още, че "сумата, която НЕК дължи на ТЕЦ-овете, е спорна", тъй като по време на предишния състав на регулатора е ставало въпрос за 400 млн. лв., а не за 700 млн. лв. "Държавата може да набави средствата чрез заем", смята енергийният експерт. Той не изключи и варианта за целта да бъдат приватизирани и някои енергийни дружества.
По думите на Божков положителна стъпка за намаляване на дефицитите в бюджета на НЕК са нормативните промени, касаещи изкупуването на кафява енергия от топлинните централи и заводите. За по-осезаем финансов ефект обаче според него са нужни по-сериозни промени в дългосрочните договори с американските и ВЕИ производителите.
300 млн. лева годишно трябва да се спестят от разходите за разполагаемост от тези договори, а не по 90 млн. лева, както се говори, подчерта Божков. Той припомни и наличието на клаузата "take or pay", която задължава плащането на всичката прогнозирана енергия, без значение дали тя ще се използва или не. Това е един от факторите за генериране на дългове на НЕК и като резултат - за вдигане на цената за крайния потребител.