22 Ноември 2024петък19:24 ч.

Празнуваме Архангеловден

Свети Михаил е един от седемте първенстващи ангели, стоящи винаги пред престола на Господ

автор:Дума

visibility 1889

На 8 ноември българската православна църква почита паметта на свети Архангел Михаил. Църковният празник е наричан Архангеловден.

Вярващите молят за невидимата, но постоянна помощ на ангелите-пазители. В цялата страна ще бъдат отслужени празнични богослужения.

Според Свещеното Писание ангелите са Божии вестители, каквото е и значението на тази гръцка дума. Те са творения на Бога, но са безплътни, невидими духове, които Бог изпраща при хората, за да съобщят или изпълнят Неговата воля.

Наричат ги служебни духове, които действат не по собствен почин, а са пратени от Бог да служат на тези, които желаят да се спасят. 

Свети Михаил е един от седемте първенстващи ангели, стоящи винаги пред престола на Господ. Той е военачалник на цялото небесно войнство от ангели и архангели.

Светецът символизира тържеството на доброто, светлината и справедливостта. В църковната иконография е изобразен с копие в ръка, тъпчещ с краката си дявола. 

Празникът е един от най-почитаните и в народния календар - според вярванията Архангел Михаил е един от братята светци юнаци, на когото при подялбата на света се паднали мъртвите души.

По тази причина той е възприеман като ангел на смъртта, а във фолклора е популярен като "душовадник" или "вадидушник". 

Свети Архангел Михаил има задачата да отделя душата на човека от тялото, затова в съботата преди празника е Архангелова задушница - една от трите големи задушници през годината.

У нас този ден е свързан с отдаване на почит към покойните. Обикновено иконите с образа на светеца се поставят при входовете на храмовете, като символично приканват вярващите да влязат с чисто сърце и дух.

Какво се прави на Архангеловден?

В много райони на страната на този ден се коли курбан за светеца и се месят обредни хлябове, чиято пластика напомня тази на хлябовете, приготвяни за погребение или помен.

Най-възрастният в дома чупи обредния хляб, полива го с вино и благославя.

Забранено е да се изхвърля храна след празника - трябва да се даде на бедните, в противен случай можете да си докарате бедност. Също така, според едно от народните суеверия, не трябва да се мие косата на празника - така можете да "отмиете" ума си.

Кой празнува?

По данни на Националния статистически институт празник днес имат над 240 хил. души. 

На този ден празнуват всички, носещи имената Ангел, Ангела, Алина, Ангелина, Ангелинка, Анжело, Анжела, Архангел, Гавраил, Гаврил, Габриел, Мила, Милко, Милка, Милан, Милен, Милена, Миленка, Михаил, Михаел, Михаела, Михаила, Огнян, Огняна, Пламен, Пламена, Рада, Ради, Радивой, Радка, Радко, Радмила, Радослав, Радослава, Радостин, Радостина, Райко, Райна, Райчо, Рангел, Рая, Руси, Серафим и производните им.

На днешния ден професионален празник има българската полиция, тъй като архангел Михаил е символ на реда и закона. 

Би ти ви

Русия е готова за преговори

автор:Дума

visibility 360

/ брой: 224

Липса на гориво спря транспорта в Скопие

автор:Дума

visibility 327

/ брой: 224

Австралия забранява социалните мрежи за деца

автор:Дума

visibility 341

/ брой: 224

Накратко

автор:Дума

visibility 252

/ брой: 224

Пералнята не работи

автор:Александър Симов

visibility 385

/ брой: 224

Необходима забрана

автор:Таня Глухчева

visibility 333

/ брой: 224

Трябва ли левицата да прави политически компромис?

visibility 363

/ брой: 224

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ