19 Юли 2025събота20:25 ч.

Празни обороти

/ брой: 140

автор:Евгени Гаврилов

visibility 2573

Евгени ГАВРИЛОВ


През ранната пролет на 1997 г. държавата бе управлявана от служебното правителство на Стефан Софиянски. С едно от своите решения то одобри споразумение с Германия за отпускането на безвъзмездна помощ от 10 млн. марки, които трябваше да послужат за създаването на банка, специализирана в кредитирането на малкия и средния бизнес. С тези пари две години по-съдно се появи Насърчителна банка. В нея държавата имаше 99,99 %, а Банка ДСК-0,001 %. В началото банката се контролираше от Министерството на финансите, После принципал стана Министерството на икономиката, като междувременно тя бе прекръстена. Сега банката е под патронажа на Министерството на иновациите и растежа, което бе изкуствено създадено, за да задоволи властническите амбиции на новопръкналия се политически проект "Продължаваме промяната". През последните години ББР претърпя своеобразна мутация, не само с името. Тя се превърна от малка в средно голяма банка за българските стандарти, като активите й гонят 3 млрд. лв.

По устав  банката трябва да  да подпомага стартиращи, иновативни и експортно ориентирани предприятия, да инвестира в публично-частни проекти и в изостанали региони. Това обаче така и не се случи. В историята на банката като христоматиен пример ще остане най-големият отпуснат кредит - 150 млн. лв. Той разбира се не бе отпуснат на някоя малка или средна фирма, а на Румен Гайтански - Вълка, известен повече като приятел на Ахмед Доган.

По закон ББР няма право да кредитира и фирми с неизвестен краен офшорен собственик. Това ограничение също се оказва заобиколимо -  банката работеше с "Булгартабак холдинг", който бе приватизиран от австрийска фирма с неизвестен лихтенщайнски собственик.

През 2021 г. тогавашното служебно правителство изнесе информация, че 90 на сто от капитала на ББР е раздаден като кредити на двадесетина фирми. Така се оказа, че голяма част от заемите на банката са били към политически свързани лица, които нямат нищо общо с определението за малък и среден бизнес. Сега пак се задават трансформации е реформи в ББР. Те само ще докажат, че единствената държавна банка останала у нас четвърт век е въртяла на празни обороти.

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 6385

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 6060

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 7309

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 6763

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 6445

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 6526

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 6328

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 6514

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 6727

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 7153

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 6711

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ