20 Февруари 2026петък14:22 ч.

Александър ДУНЧЕВ

Правят национална инвентаризация на горите

Краде се жестоко, търговете за дърводобив са нагласени, твърди Александър Дунчев

/ брой: 121

автор:Дума

visibility 938

Предстои национална инвентаризация на горите, която ще бъде извършена от външни експерти, обяви пред БНТ изпълнителният директор на едноименната агенция  Александър Дунчев. "Незаконната сеч не ни е най-големият проблем, най-големият проблем е, че се краде жестоко. Повечето търгове за дърводобив са нагласени. Ако проверите, ще видите, че на тях няма наддаване, защото всички фирми са се разбрали и играят заедно. Така обществото и бюджетът губят", твърди Дунчев.

Незаконната сеч и нарушенията на териториите на горите могат да станат само със знанието на горските, смята Дунчев. Той твърди, че върху тях се оказва натиск.  "Със сигурност има случаи, при които част от нарушенията се прикриват поради политически или корупционен натиск. Пощата ми е залята от писма на колеги, които твърдят, че не смеят да напишат и един акт, защото ги заплашват с уволнение", твърди шефът на агенцията. Според него, въпреки допуснатите нарушения обаче, е мит, че българските гори намаляват. Българската гора през последните 50-60 години нараства по площ и по запас от дървесина. Само през последните пет години площта на българските гори се е увеличила с 500 000 дка. Основната причина за това са самозалесилите се земи, изоставени от хората през последните 20-30 години. Данните на изпълнителната агенция показват, че на година гората нараства с 14 млн. кубика, а се секат между 7-8 млн., с незаконния добив те стават около 9 млн. кубика. Освен прикриването на нарушенията, според Дунчев има и друга причина за спада на нарушенията - повишаването на обществения контрол. Той смята, че не трябва да се наказват най-строго тези, които са хванати в незаконна сеч, а да се търсят виновниците - поръчителите, да се санкционират кметове и други отговорни за допускането на сечта. "Тези хора на терен са изпълнителите, те не са виновниците, виновниците са отгоре, ние трябва да търсим къде е вината за тези нарушения", казва Дунчев. Той представи и схемата, по която най-често се краде дървесина. "Реално, кражбите от горите стават чрез качеството на добитата дървесина. Добили сме хубава строителна дървесина, изписали сме я като дърва за огрев, тоест плащаме на горското или на кмета два пъти по-малка цена", обясни Дунчев.  Той опроверга и информацията, че българската дървесина се изнася основно. По думите му, точно обратното - износът на дървесина е много малък и повечето от дърветата се преработват в България. Причината българските преработватели да искат забрана на износа е, че по този начин ще свалят цената на дървесината. 

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 586

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 615

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 641

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 624

/ брой: 35

Доживотен затвор за експрезидента на Южна Корея

автор:Дума

visibility 624

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 644

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 575

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 573

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 618

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ