18 Юни 2024вторник04:11 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Правят GPS карта на проблемните пчелини

/ брой: 72

автор:Дума

visibility 589

Национална информационна карта ще посочва местата с пчелини, в които има проблеми, съобщи директорът на Областната дирекция по безопасност на храните в Ловеч Ивайло Йотов, цитиран от БТА. По думите му от една-две години в България се коментира възникването на заболяването Синдром на празния кошер. Mрез последните десет години смъртността в пчелните семейства е толкова голяма, колкото в изминалите 50 години назад, т.е. увеличила се е в пъти в световен мащаб, обясни той.
Йотов съобщи, че проверки на пчелините ще се извършват в края на април, май и септември. От тази година от Българската агенция по безопасност на храните предвиждат при установяване на голям брой смъртност при пчелините да се въвеждат GPS координати, т.е. ще се направи национална информационна карта на България, в която ще бъдат посочени регистрираните пчелини, в които има проблеми. Така ще се следи разпространението на Синдрома на празния кошер.
Според Йотов причините, които могат да доведат до риск за възникване на този вид заболяване, са неправилно хранене и поддържане на жизнения статус на пчелите, промените в околната среда, неправилна употреба и разпространение на препарати за растителна защита, генномодифицирани организми, използвани в селското стопанство, както и стандартните вирусни заболявания при пчелните семейства.
По думите на директора на областната дирекция "Земеделие" в Ловеч Преслав Георгиев друга причина са вълните, които излъчват мобилните телефони и объркват навигацията на пчелите, и те губят кошерите си. Най-големите загуби на пчели според него стават през пролетта, когато овошките и слънчогледът се пръскат с пестициди.
 

Над 115 млн. лв. загуби заради тръбите на парното в София

автор:Дума

visibility 365

/ брой: 112

Лошо време и изгубен багаж - проблем № 1 за туристите

автор:Дума

visibility 411

/ брой: 112

Шести блок пак спря за авариен ремонт

автор:Дума

visibility 378

/ брой: 112

EИБ ще ни консултира за новите ПАВЕЦ

автор:Дума

visibility 333

/ брой: 112

Путин не изключи преговори с Киев

автор:Дума

visibility 386

/ брой: 112

250 000 срещу крайната десница във Франция

автор:Дума

visibility 390

/ брой: 112

Консерваторите се сриват на Острова

автор:Дума

visibility 390

/ брой: 112

Накратко

автор:Дума

visibility 330

/ брой: 112

Добро начало

автор:Александър Симов

visibility 421

/ брой: 112

Триумфът на етническата партия: защо и как се случи?

автор:Велизар Енчев

visibility 606

/ брой: 112

Преврат в БСП няма

visibility 333

/ брой: 112

Датата - 17.06.2024 г.

автор:Дума

visibility 335

/ брой: 112

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ