Правова държава ли е Косово?
В парламента на страната проблемите се решават със... сълзотворен газ!
/ брой: 240
Пленарното заседание на косовския парламент на 15 октомври продължи едва три минути! Депутатите от опозицията отново активираха димка със сълзотворен газ. Така те прекъснаха сесията с искането премиерът на страната Иса Мустафа да оттегли подписа от ключовото Брюкселско споразумение за нормализирането на отношенията със Сърбия и по-специално заради формирането на Общността на сръбските общини (ОСО) в Северно Косово. Опозицията също така не е съгласна и с прилагането на Споразумението за демаркация на границата с Черна гора.
Няма все още данни кога ще бъде свикано ново заседание, тъй като процедурно опозицията в парламента е поискала такова да не се свиква. Аргументът на опозиционните партии е, че тези сесии представляват провокации и водят към влошаването на ситуацията в държавата. От друга страна, опозицията застава твърдо зад становището си против формирането на ОСО и начина и метода за определянето на общата граница между Косово и Черна гора. Тя предупреди, че протестите й няма да спрат, докато правителството не се откаже от подписите си под документите.
Най-голям проблем според лидера на косовската опозиция Албин Курти е подписаното Брюкселско споразумение за нормализирането на отношенията между Косово и Сърбия под егидата на Евросъюза. Курти смята, че прилагането на клаузите от споразумението ще предизвика "извънредно положение в Косово, а отказът от прилагането им ще възвърне нормалното обществено и институционално положение в държавата". Опозицията застава твърдо зад становището си, че по въпросите на прилагането на споразумението и формирането на ОСО трябва да се направи референдум, тъй като "по въпроса няма консенсус в обществото".
Посолството на САЩ в Прищина вече предупреди своите граждани поради изострената обстановка да избягват посещения в централната градска част на косовската столица, а посланикът на САЩ в Косово Грег Делави се срещна спешно с президентката на страната Атифета Яхияга, за да обсъдят обстановката в страната. От своя страна правителството и премиерът Иса Мустафа остро осъдиха опозиционните действия в парламента и ги определиха като нападение срещу най-важната косовска институция. "Това е неотговорно поведение, несъвместимо с всички етични и морални норми и демократичните практики", заяви премиерът Мустафа.
Опозицията в лицето на трите партии - Алианс за бъдещето на Косово с лидер Рамуш Харадинай, Инициатива за Косово с председател Фатмир Лимай и Движението "Самоопределение", водено от Албин Курти, твърдо заяви, че ще продължи да пречи на работата на парламента, докато не бъдат оттеглени подписите от "проблемните" според тях споразумения или докато премиерът Мустафа не подаде оставка като отговорен за случващото се.
Това е вторият подобен случай в рамките на две седмици в заседателната зала на косовския парламент. Предишния път, на 8 октомври, усилено се говори, че самият лидер на "Самоопределение" Албин Курти е хвърлил сълзотворната димка. От прокуратурата на Косово отказаха да повдигнат обвинения срещу Курти заради безредиците, позовавайки се на депутатския му имунитет. Самият Курти и "Самоопределение" определено "водят по точки" срещу останалата част от опозицията в желанието си да пречат на работата на парламента на страната. Курти се държи в стил "Западът най-добре разбира езика на силата" и често не само използва екстремни формулировки, но все по-често си позволява да извършва и екстремни действия, какъвто е случаят със сълзотворния газ. Депутатите от движението му и привържениците му безрезервно го поддържат и повтарят действията му, което води до ескалация на напрежението и сблъсъци между протестиращи членове на "Самоопределение" и полицията.
Определено може да се каже, че т.нар. процес на "пацификация" на "Самоопределение" и превръщането на движението в нормална политическа формация е неуспешен. Курти на практика се превръща все повече в премиер на Косово в сянка, а правителството или не желае, или не може да го озапти. Това определено е сериозен удар по институциите и актуалните власти в Прищина. Все повече се налага мнението, че Косово не се държи като истинска правова държава и не отстоява подобаващия й международен имидж.