25 Февруари 2026сряда08:27 ч.

Православната църква почита паметта на Св. Наум

автор:Дума

visibility 1979

Днес православната църква почита паметта на св. Наум Охридски. Той е най-младият от учениците на светите братя Кирил и Методий и спътник на св. Климент Охридски.

Преподобни Наум е починал на 23 декември, но този ден е част от постите и затова Охридската епископия определя 20 юни като ден за тържествени чествания. Наум бил българин от знатен род, но изоставил всичко и тръгнал с равноапостолите Кирил и Методий да разпространява делото им. Според източници той бил брат на Климент – според някои духовен, а според други и биологичен. Двамата братя са следвали Кирил и Методий чак до Рим, като са им помагали в разпространяването на християнството. След смъртта на Методий, Наум дошъл в България и се превърнал в един от най-видните книжовници в царството на Симеон Велики. Наум е сред основоположниците на Преславската книжовна школа (първоначално в Плиска), където работи между 886 и 893 г. След като Климент Охридски е назначен за епископ на Дрембица през 893 г., Наум продължава работата му в Охридската книжовна школа. През този период той основава манастир на Охридското езеро, който по-късно носи името му. Св. Наум починал в 910 г., след като приел монашеско пострижение непосредствено преди смъртта си.

Днес имен ден имат всички с имената Бисера, Бисер, Наум.

Идват 200 000 тона "съмнителен" слънчоглед

автор:Дума

visibility 1282

/ брой: 37

Англия с нови правила за пътуване

автор:Дума

visibility 1231

/ брой: 37

Христанов върна Мавровски като директор На Агенцията по храните

автор:Дума

visibility 1222

/ брой: 37

ЕП се готви да отложи сделката със САЩ

автор:Дума

visibility 1246

/ брой: 37

Разнобой в Германия заради социалните мрежи

автор:Дума

visibility 1210

/ брой: 37

Убиха влиятелен наркобарон в Мексико

автор:Дума

visibility 1257

/ брой: 37

Застреляха въоръжен мъж до дома на Тръмп

автор:Дума

visibility 1125

/ брой: 37

Създателката на модела

автор:Александър Симов

visibility 1277

/ брой: 37

Бизнес фразеологизми (тълковен речник)

visibility 1347

/ брой: 37

Съшито с бели конци

автор:Таня Глухчева

visibility 1135

/ брой: 37

Морален дълг на България

автор:Дума

visibility 1193

/ брой: 37

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ