20 Юли 2025неделя03:21 ч.

Православен календар

Църквата почита на 12 май св. Епифаний, еп. Кипърски и св. Герман, патриарх Константинополски

/ брой: 83

автор:Дума

visibility 2269

Св. Епифаний живял 115 години и обърнал много езичници към истинския Бог

Св. Епифаний, който се прославил със своя живот, ученост и чудеса, бил син на беден еврейски земеделец във Финикия. Той от детство останал без баща и майка му с труда си издържала двете си деца - син и дъщеря. Живеели в голяма бедност. Един богат еврейски законоучител на име Трифон се съжалил над тяхната сиромашия и взел при себе си Епифаний. Той го обикнал и започнал да го учи.
Момчето скоро придобило големи знания по закона и Библията. Трифон го осиновил и го направил наследник на целия си имот. Майката на Епифаний по това време се поминала. Той взел сестра си при себе си и заживели в благоденствие.
Станало нужда Епифаний да отиде на село, за да прегледа останалото му наследство. По същия път вървял един инок на име Лукиан, който пишел книги и с парите, получени от продажбата им, хранел просяците. Епифаний влязъл в разговор с него и те тръгнали заедно, когато неочаквано ги срещнал просяк. Лукиан нямал пари, но снел горната си дреха и я дал на просяка, като му казал: "Продай тази дреха и си купи хляб!"
Епифаний паднал пред нозете на инока, като го молел да му каже от каква вяра е. Лукиан разбрал, че благодат свише се е докоснала до душата на младия момък и че Господ го призовава. Той почнал да му говори за Христа и му обяснил истините на християнската вяра.
Епифаний повярвал от цялото си сърце и помолил инока да дойде при него вкъщи. Епифаний и сестра му пожелали да се кръстят. Скоро след това Епифаний поверил сестра си на благочестиви жени и постъпил в манастир. След като проживял доста дълго в манастира, Епифаний пожелал пустинен живот. Но навсякъде се събирали при него ученици, понеже с удивителна яснота обяснявал Свещеното писание и с поученията си обърнал много езичници към истинския Бог.
На около 60 години Епифаний бил възведен в сан епископ Кипърски. Не много време преди смъртта си Епифаний повикал учениците си, дал им наставления, благословил ги и на третия ден с молитва починал в Господа на 115-годишна възраст.

Свети Герман бил цариградски патриарх 14 години и половина

Св. Герман бил син на сенатор, убит от император Константин Погонат (668-685). Той от млади години се посветил да служи на Бога. Заради благочестивия си живот и духовната си просветеност отпърво станал кизически епископ, а в 715 г. бил избран за цариградски патриарх.
В царуването на Лъв III Исаврянин (717-741), който се обявил против поклонението на иконите, Герман употребил много старания да вразуми царя и да го отклони от заблуждение, но напразно. Лъв поискал почитането на иконите да бъде осъдено на събор. По заповед на Лъва войниците изгонили светителя от патриаршеския дом. Свети Герман умрял в манастир, след като бил цариградски патриарх 14 години и половина.

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 6905

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 6543

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 7839

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 7290

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 6965

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 6995

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 6784

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 6982

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 7166

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 7660

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 7251

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ