22 Ноември 2024петък02:44 ч.

Акценти

Правните абсурди продължават

Главчев не може да бъде отново служебен премиер, защото е външен министър, според конституционалисти

/ брой: 160

автор:Дума

visibility 6545

Настоящият служебен премиер Димитър Главчев може и да се е изтрил от списъка с възможните кандидати за служебен министър-председател (т. нар. "домова книга"), показва проверка на Mediapool. Причината за това са направените в края на миналата година промени в Конституцията, както и Законът за Сметната палата.
Преподавателят по конституционно право в Нов български университет проф. Екатерина Михайлова и докторът по конституционно право Симона Велева в СУ коментираха пред Mediapool, че ако президентът реши да издава нов указ за назначаването на Главчев, има риск той вече да не отговаря на условията за служебен премиер.
Ако Главчев отпадне от настоящата "домова книга", в нея може да останат само председателят на Народното събрание Рая Назарян и зам.-председателят на Сметната палата Тошко Тодоров, който по неофициална информация категорично отказва да стане служебен премиер.

Проблемът на Главчев със Сметната палата

Президентът може да избере Главчев за служебен премиер, ако той е председател на Сметната палата. Междувременно Главчев най-вероятно е изпаднал в несъвместимост, не може да заема този пост и следователно няма как да е сред кръга на допустимите кандидати за шеф на служебната власт.
Проф. Екатерина Михайлова припомни, че Главчев в момента изпълнява ролята и на външен министър. Това означава, че той не може да се върне обратно на длъжността председател на Сметната палата, защото ще изпадне в несъвместимост.
Законът за Сметната палата гласи, че"председателят и заместник-председателите не могат да заемат друга платена длъжност или да извършват друга платена дейност, освен ако са назначени за служебен министър-председател".
"Главчев е министър на външните работи, а Законът за Сметната палата изрично въвежда несъвместимост за политически позиции, като изключението по-горе касае само министър-председателския пост. Ето защо е спорно дали може да бъде възстановен като председател на Сметна палата", разясни и Симона Велева пред Mediapool.
Несъвместимостта на Главчев като шеф на Сметната палата трябва да бъде констатирана от антикорупционната комисия, ако някой подаде сигнал срещу него. После самият Главчев трябва да поиска от Народното събрание да го освободи от поста заради несъвместимост.
Дори и да не бъде формално констатирана от комисия "Антикорупция", несъвместимостта на Главчев представлява незаобиколим политически проблем за назначаването му за премиер.

Проблем има и с "домовата книга"

Симона Велева коментира, че връщането на Главчев в Сметната палата не е единственият потенциален проблем. Според нея той не може да бъде преназначен за служебен премиер, защото в момента ръководи Министерския съвет и временно не е председател на Сметната палата.
Законът за Сметната палата гласи, че при назначаването на председателя или неговите заместници, те "прекъсват пълномощията си само за периода, в който са назначени, като след освобождаването им продължават мандата, за който са избрани". Прекъсването на правомощията е записано и за омбудсмана, и за управителя и подуправителите на БНБ.
Председателят и зам.-председателят на Сметна палата се възстановяват на тези постове, ако са реализирали служебно правителство. Но това не им дава право да бъдат преизбрани за втори път, непосредствено след като заемат тази длъжност. Към момента Главчев не е председател на Сметната палата и следва да бъде нарочно възстановен на тази длъжност, за да е избираем отново. Това обаче не може да се случи между указите, защото дейността на Министерския съвет има т.нар. континуитет или непрекъсваемост. Тоест, няма момент, в който той да се възстановява като председател на Сметна палата", каза пред Mediapool Симона Велева, която е и член на СЕМ.
Основният закон предвижда, че "правителството продължава да изпълнява функциите си по тази Конституция до образуването на ново правителство" и тази непрекъсваемост се вижда на практика при предишни случаи, в които се е стигало до две последователни служебни правителства с един и същи премиер.
Например, през 2023 година с един и същи указ е назначен втория кабинет на Гълъб Донев и са прекратени правомощията на първото служебно правителство.
Преди ден бившият конституционен съдия Пламен Киров разви тезата, че няма нужда президентът Радев да издава нов указ за назначаване на ново служебно правителство. Според него единственото задължение на президента е да насрочи изборите.
Преди 12 години Конституционният съд излезе с тълкувателно решение, че указите на президента продължават да действат във времето, освен ако то не са ограничени със срок или някакво условие, или пък действието им е еднократно. Проблемът в тезата на Пламен Киров е, че тя изглежда противоречи на конституционната норма в чл.99. Според този текст Радев трябва да назначи служебно правителство след изчерпването на възможностите за избор на редовен кабинет.
"Ако не се постигне съгласие за образуване на правителство, президентът след консултации с парламентарните групи и по предложение на кандидата за служебен министър-председател назначава служебно правителство и насрочва нови избори в двумесечен срок", гласи Конституцията.

Как оправянето на една каша води до нова

Обясненото от Велева противоречие, според което Главчев може вече да не фигурира в "домовата книга", може да бъде решено с промяна в Закона за Сметната палата, но тогава ще се върне друг проблем.
Уточнението в закона за прекъсването на правомощията на избрания за служебния премиер от досегашната му позиция беше добавено преди няколко месеца, за да бъде избегната друга колизия около въведения в Конституцията списък с кандидати за премиери.
При приемането на промените в основния закон беше записано само, че след като един от списъка с хора от държавни институции трябва да е служебен премиер, но беше уредено какво става с длъжността, която е заемал допреди това. А в същото време чл. 113 от Конституцията гласи, че "членовете на Министерския съвет не могат да заемат длъжности и да извършват дейности, които са несъвместими с положението на народен представител", а чл.68 – че "народните представители не могат да изпълняват друга държавна служба или да извършват дейност, която според закона е несъвместима с положението на народен представител".
Така, за да избегнат това противоречие, депутатите приеха избраният за служебен премиер да прекъсва временно правомощията си, но изчистването на това противоречие е довело до нови въпроси около процедурата по избор на служебен премиер.
Самият Главчев отново декларира готовност да бъде назначен за служебен премиер след срещата си в сряда с президента Румен Радев. Само преди дни той даде същата заявка, което беше поредна промяна в позицията му, защото в началото на август беше обявил, че не иска отново да заема поста. "Ако се спре на вариант аз да бъда кандидат за следващ служебен премиер, имам такава готовност, няма никакви пречки за това", смята той.  

mediapool.bg


Какво прогнозират социолозите

Първан Симеонов, "Галъп":

Възможно е в новия парламент основата на новата сглобка да е фронт срещу Пеевски. Оформя се ситуация - всички срещу Пеевски. ПП-ДБ привижда влиянието му при Калин Стоянов. Борисов заема страна според това накъде задухва вятърът. Президентът и Костадинов са с ясни позиции, Слави Трифонов обикновено постъпва честолюбиво, а БСП се връща към Радев. В ГЕРБ също има влияние на Пеевски, на Борисов няма да е му лесно.

Марчела Абрашева, "Кантар":

Безпрецедентни бяха поведенията както на Калин Стоянов, така и на Румен Радев. Имаше силни, непремерени и излишни политически демонстрации. Ситуацията е същата, създава се съмнение дали изборите наистина могат да бъдат честни. По този повод вътрешният министър се оказа еднакво неприемлив за всички. За мен е недопустимо Стоянов да остане при стеклата се ситуация.

Димитър Ганев, "Тренд":

При определени обстоятелства може да ти бъде предложено да станеш служебен министър-председател. В случая нито един от "домовата книга" не е имал и предположение дори, че ще се окаже в такъв списък. Радев показа ясно, че не е съгласен с оставането на Главчев за 2-ри мандат. Въпросът е, че оттук нататък алтернативата от тази „домова книга“ – аз не виждам такава на г-н Главчев. Вариант е да се състави някакво мнозинство в НС, което да попълни в случая този списък – това изисква със сигурност процедура и ще отнеме време.

КЗК се сети да проверява застрахователите за картел

автор:Дума

visibility 372

/ брой: 223

Не е ясно вдигат ли ДДС ставката за ресторанти, хляб и фитнеси

автор:Дума

visibility 367

/ брой: 223

Над 50% спад в производството на велосипеди у нас

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 223

България водеща в ЕС по ръст на строителството

автор:Дума

visibility 327

/ брой: 223

Стачна вълна залива Европа

автор:Дума

visibility 368

/ брой: 223

Сръбската опозиция нахлу в съда в Нови Сад

автор:Дума

visibility 369

/ брой: 223

ЕНП намери място на Мария Габриел

автор:Дума

visibility 410

/ брой: 223

Накратко

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 223

Мъка евроатлантическа

автор:Александър Симов

visibility 362

/ брой: 223

Пиянството на един народ

автор:Барбара Пейчинова

visibility 373

/ брой: 223

Пророци на стероиди

visibility 295

/ брой: 223

У нас има абсолютно класово неравенство

visibility 344

/ брой: 223

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ