Правната комисия одобри новия специален прокурор
Предложението на ГЕРБ и ОП за нов прокурор, който да може да разследва главния, мина на първо четене в правна комисия. Становището на правосъдното министерство, изпратено до ресорните депутати, също бе в подкрепа на новата прокурорска фигура.
При обсъждането в комисията днес, Красимир Ципов от ГЕРБ обяви, че поправката не просто е обсъдена от вносителите, но е взето категорично решение, че тя ще бъде нанесена, пише „Правен свят“.
Текстовете гласят, че кандидатурата на този нов прокурор може да бъде предлагана най-малко от шестима членове на Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет. Сега вносителите на промените са се обединили, че това не е достатъчно и са взели решение кандидатите за поста да могат и да се самопредлагат. Изявлението на Ципов предизвика тих смях в залата, след което дебатът продължи вяло, като преобладаващите изказвания от членовете на Комисията бяха в посока на това, че подобна фигурна е безсмислена, ненужна и ще създаде повече проблеми, отколкото търсени решения.
По време на дебата стана ясно, че единствените положително настроени към законопроекта реално са самите му вносители, въпреки уговорката, че все пак проектът ще се поправя, преди изобщо да е обсъждан.
Филип Попов от БСП беше категоричен, че подобни промени няма да отговорят на препоръките на Венецианската комисия, каквато цел си поставят управляващите, както и на очакванията за повече контрол над главния прокурор, с което стана ясно, че и левицата не подкрепя идеята за създаване на такава нова фигура. „Ясна е идеята на законопроекта. Но тогава ще се появи въпросът кой ще контролира контролиращите. Не е това начинът да се постигнат целите, които се поставят“, каза Попов.
Крум Зарков добави: „Вие, колеги от управляващото мнозинство, сте в крайно патова ситуация. Вие не искате и не можете да идентифицирате правилните проблеми и затова обикновено решенията, които давате се оказват грешни. Като говорите за такава фигура, моля Ви кажете къде в друга държава има подобна институция, за да можем да се вдъхновим от нея. Намирам това предложение за абсурдно“.
След не особено остър дебат и въпреки ясната индикация, че внесеният законопроект нито е особено добре обмислен, нито са изчистени конкретните параметри на промените, които се предлагат, Правната комисия все пак го прие с 12 „за“, 0 „против“ и 9 „въздържал се“.
Обсъждането и гласуването на първо четене ще се състоят в петък.