26 Юли 2025събота09:37 ч.

Пръстовите отпечатъци остават до решението на ВАС

Системата генерирала месечно 15 хил. грешки, а икономическият й ефект засега е нулев, признаха от НЗОК

автор:Аида Паникян

visibility 3274

Чекирането с пръстовия идентификатор ще остане до решението на 5-членния състав на ВАС, чието заседание е насрочено за 16 март. На такова мнение са 6-те заинтересовани от съдебното дело страни - МЗ, НЗОК, МС, федерация "Български пациентски форум", Националното сдружение на частните болници и Центърът за защита на правата в здравеопазването. Те бяха поканени на среща от служебния здравен министър д-р Илко Семерджиев в на 10 февруари. Участниците в срещата били категорични, че идентификацията с биометрични данни в лечебните заведения трябва да отпадне. 
Както вече ДУМА писа, има законови възможности за спиране на действието на регистрационната система. Една от тях е страните, които обжалваха решението на 3-членния състав на ВАС - МЗ, МС и НЗОК да оттеглят жалбата си. Друга възможност е кабинетът да приеме промяна в Наредбата за достъпа да медицинска помощ. И в двата случая обаче би бил бламиран съдът.
Поне за момента финансовият ефект от въвеждането на пръстовия идентификатор е нулев, призна пред журналисти управителят на НЗОК д-р Глинка Комитов. По думите му към момента е много кратко времето на действие на регистрационната система, за да бъдат направени по-задълбочени анализи. И все пак от думите му стана ясно, че идентифицирането с пръстовия отпечатък създава доста проблеми на онкоболните, тъй като заради химиотерапиите има промени в рисунъка на пръстите им. Проблеми има и при регистрацията на децата, защото често при повторна хоспитализация те били придружавани от другия родител или настойник, или баба и дядо (при хоспитализация на деца до 14 г. се взема пръстов отпечатък на пълнолетния придружител). Комитов призна, че наредбата е нарушена, тъй като пръстовият идентификатор е трябвало да бъде въведен на 1 октомври 2016 г., но не само в болниците, а и в лекарските кабинети. Комитов уточни, че до 10 февруари касата не е подавала никакви официални данни за ефекта от въвеждането на регистрационната система.
В НРД 2017 няма да има пръстов отпечатък, категоричен е д-р Стойчо Кацаров от ЦЗПЗ. По думите му в момента касата получава информация от болниците по 3 пътя - всекидневната информация, която са длъжни да подават, информацията за регистрация с лична карта и информацията с регистрация с пръстовия отпечатък. Подуправителят на касата д-р Димитър Петров казал, че ежемесечно системата генерира над 15 хил. грешки, а администрацията на НЗОК трябва да ги установява и коригира, което взема огромен ресурс.
Когато тази идентификация отпадне, ще подарим апаратите на МВР, каза д-р Николай Болтаджиев, председател на Националното сдружение на частните болници и директор на болница. По думите му един апарат заедно със софтуера и поддръжката струва на болниците около 400 лв. 

Въвеждат еднодневни винетки от 2026 г.

автор:Дума

visibility 785

/ брой: 136

Газът поевтинява с 3,8% през август

автор:Дума

visibility 816

/ брой: 136

Подадохме ново искане за 653 млн. евро по ПВУ

автор:Дума

visibility 789

/ брой: 136

Пекин и Брюксел се сближават

автор:Дума

visibility 892

/ брой: 136

Евродепутат заплаши Фон дер Лайен със съд

автор:Дума

visibility 842

/ брой: 136

Москва и Киев върнаха по 1200 пленници

автор:Дума

visibility 845

/ брой: 136

Накратко

автор:Дума

visibility 796

/ брой: 136

Тромб

автор:Александър Симов

visibility 883

/ брой: 136

Островът - вчера, днес, утре...

автор:Атанас Зафиров

visibility 906

/ брой: 136

Законът - позор на Зеленски

visibility 909

/ брой: 136

Недостиг

автор:Аида Паникян

visibility 3470

/ брой: 135

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ