26 Юни 2024сряда15:04 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Потъване

/ брой: 158

автор:Мая Йовановска

visibility 717

В началото на месеца новоизлюпената министърка на туризма Мариана Николова обяви, че заради коронавируса туристическият бранш в страната отчита спад от 60%. През юли, когато на практика тръгна летният туристически сезон, народът се юрна към гръцкото море, въпреки изискванията заради КОВИД, включително допълнителните финасови разходи. Това стана напук на призивите на властта българите да изберат родното Черноморие. А и печалбарските изцепки на концесионери, търговци и пр. още повече прогониха родните туристи. Но и чуждите също ги няма. 

Оказва се обаче, въпреки заявките за намаляване на цените, че безпрецедентно слабият туристически сезон не е убедил бранша да намали цените си. От данните на статистиката стана ясно, че през юли има 16,1% поскъпване на месечна база на пакетните услуги за почивка в страната. А те от 15 години се облагат с 9% ДДС.

Сред най-пострадалите, но и най-гласовитите заради кризата, бяха ресторантьорите. Те успяха да си уредят чрез Борисов намаляване на ДДС на 9%. С уговорката, че няма да намаляват цените на услугите си, щото мярката била за спасяването на бизнеса им. Нещо повече - оказва се, че през юли - месеца, в който бранша беше облекчен, цените в ресторантите даже са поскъпнали с 2%. Това на всичкото отгоре става на фона на поевтиняване на основните храни, което НСИ регистрира.

Какъв е резултатът от ламтенето - ще разберем от данните на статистиката по-късно през годината. Да не се окаже, че и туризмът, и ресторантьорите, в желанието да си изпишат вежди, ще си извадят очите. Защото въпреки данните на НСИ, че доходите ни нарстват, нарастването е само при някои, а от повечето хората това въобще не се усеща. Напротив - те обедняват. И нямат пари ни за ресторант, ни за почивка. 

Нека бизнесът, а и властта да си направят правилните изводи. Щото потъването ще е повсеместно.

Джулиан Асанж излиза на свобода

автор:Дума

visibility 213

/ брой: 119

Еманюел Макрон плаши с гражданска война

автор:Дума

visibility 192

/ брой: 119

Мицкоски иска промяна на преговорната рамка

автор:Дума

visibility 193

/ брой: 119

Накратко

автор:Дума

visibility 162

/ брой: 119

Колко да е ново?

автор:Ина Михайлова

visibility 467

/ брой: 119

Учи здраво, за да печелиш добре

автор:Аида Паникян

visibility 210

/ брой: 119

Мъченикът на свободата

автор:Александър Симов

visibility 176

/ брой: 119

Колкото повече, толкова повече...

автор:Юлия Кулинска

visibility 191

/ брой: 119

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ