Последните избори най-порочни, ГЕРБ отричат
"Желязното" мнозинство отхвърли всички предложения на опозицията за промени в изборното законодателство
/ брой: 29
"Дори представителите на мнозинството дават свидетелства, че на последните избори най-масово се използваше контролиран вот, икономически и административен натиск, изборни манипулации, включително използване на страха както от представители на централната изпълнителна власт, така на определени места и от тези, които държат местната власт."
Коментара направи депутатът от Коалиция за България Янаки Стоилов по време на продължителните разисквания на питане към външния министър Николай Младенов по доклада на ОССЕ за "Избори 2011".
"Абсолютно е необходимо да бъдат изправени най-големите дефекти, които се появиха на тези избори, посочени в препоръките на ОССЕ. Абсолютно задължително е да се промени Изборният кодекс, работата на ЦИК да стане прозрачна и това да бъде написано в закон. Абсолютно необходимо е да бъдат направени промени в Изборния кодекс, които да не допускат да бъдат регистрирани партии, инициативни комитети или коалиции без легитимност. В тези случаи нямаше отказ, защото нямало законодателни изисквания за това", подчерта Екатерина Михайлова.
Постановката на доклада на ОССЕ е дадена на първа страница, отбеляза Георги Пирински и цитира: "Президентските и местните избори представиха на избирателите широки възможности за политически избор и като цяло се характеризираха със зачитане на основните права и свободи. Независимо от това масовите твърдения за купуване на гласове и обстоятелството, че практически за всички медийни репортажи от кампанията трябваше да се заплаща, подчертаха необходимостта от продължаване на реформата".
Механизмите, които заложихте в Изборния кодекс, позволиха изборите да се фалшифицират, да се манипулират, да се купуват гласове, да се разнасят предварително попълнени бюлетини и да се извърши подмяна на вота на гражданите, напомни Мая Манолова. Осъзнайте се, нека променим Изборния кодекс, защото на следващите избори - с вашите камъни по вашата глава, призова тя.
Става ясно, че има престъпления, подмяна на вота, закононарушения, но няма наказани и осъдени, констатира Георги Божинов. Изводът: в България фалшифицирането и манипулирането на вота е безнаказана дейност, посочи депутатът социалист. Най-опасното е, че освен организаторите на тази безнаказаност много криминални, силови и други групировки се възползваха и ще го правят и занапред, категоричен бе Божинов.
Да оценим доклада на ОССЕ като положителен е проява на политическа безотговорност, заяви зам.-председателят на ДПС Лютви Местан. Някои изрази от доклада са евфемизъм, зад който се крие лоша оценка, посочи той. "Никога не са провеждани по-порочни избори и толкова критично оценени от мисията на ОССЕ в България. Никога не са били толкова многобройни бележките и препоръките на мисията на ОССЕ", допълни Юнал Лютфи.
Монолитното мнозинство отхвърли петте разумни предложения на левицата и настояването на Екатерина Михайлова за изменения в Изборния кодекс, съобразени с препоръките на ОССЕ.
По време на дебатите Цветан Цветанов доволно се хилеше от министерската "кошара" в пленарната зала. Корнелия Нинова и Иван Костов обясниха отрицателния си вот по предложеното от ГЕРБ решение с вот на недоверие към цялостната "дейност" на Цветанов.
В окончателния си доклад за "Избори 2011" ОССЕ припомня препоръката си от 2009 г. за изчистването на избирателните списъци от т.нар. мъртви души. Наблюдателите настояват за премахване на забраната българите с двойно гражданство да се кандидатират на изборите и на ограничението затворниците да гласуват. Препоръчва се създаване на законова възможност гласоподавателите да обжалват изборните резултати. ОССЕ смята за уместно предложението на главния прокурор за използване на СРС при разследване на изборни престъпления. Организацията изрично настоява да не се допускат забранителни списъци, да има държавна подкрепа за независимите кандидати, да се осигури безплатно телевизионно време в обществените медии и списък на реалните собственици на медиите.
Според Николай Младенов "докладът на ОССЕ за провеждането на изборите у нас е по-скоро положителен"
Снимка Мариета Томова