16 Юли 2025сряда07:07 ч.

ЕкоНомика

Последната битка е за децата

/ брой: 103

автор:Димитър Събев

visibility 5496

Порои крокодилски сълзи се изплакаха заради демографската криза в България. След наборите от 1970-е, достигащи 150 хиляди, днес у нас се раждат по 60 хиляди бебета годишно. Изтичането на мозъци не спира, етническият дял на българите в страната намалява и не е трудно да си представим как след 30 години - само едно поколение - регионите ни ще опустеят, или ще бъдат заселени от хора с различни религия, език и култура. Природата не търпи вакуум. 

Опасността сякаш е разпозната - нали правителството има вицепремиер по демографската политика. Следователно трябва да очакваме грижите за малкото деца, които се раждат в България, да бъдат удвоени. Предполага го и икономическата теория: нобелистът Гари Бекър твърди, че количеството и "качеството" на децата са обратнопропорционални. Когато се раждат по-малко деца, инвестираме в тях повече средства, те се превръщат в успешни възрастни хора и компенсират по-малкия си брой. 

И тази теория се проваля в България. Разбира се, родителите насочват всичките си ресурси към децата. Частни уроци, математически кръжоци, езикови школи, лидерски курсове и какво ли още не обират парите на жертвоготовните майки и татковци. Но дори без да коментираме факта, че малкото на брой деца стават разглезени, в едно недоброжелателно към деца общество родителският жест е недостатъчен. Не може само с родителски инвестиции да се неутрализират дефектите на системата.  

Масова практика у нас е в родилните отделения да се плаща "за избор на екип" - прикрит начин да се вземат няколко хиляди лева за здравна грижа, уж гарантирана по закон. Само този скрит рушвет е достатъчен да подтикне младите семейства към емиграция. А лошото тепърва предстои: година след година хиляди малчугани в София не получават достъп до държавни детски градини. Или плащаш за частна градина, или имаш баба, или не работиш, или... вадиш медицинска бележка, че детето ти е болно. Или емигрираш. Записването в първи клас също е мъчение на много места. Не е достатъчно да кажем, че "извън София не е така". Всяко дете е важно за България. Системата трябва да служи на децата, а не децата да оправдават разходите на системата. 

През XVIII век Япония била заплашена от пълно обезлесяване и управниците наредили да се води отчет за всяко дърво в страната. Колко по-лесно е днес да се проследи развитието на всяко българско дете: здравословното му състояние, образователни резултати, специални таланти. Всяко дете в България може да получи индивидуализирано образование и възпитание. 60 000 българчета не са чак толкова много. 

Скришната цел на митовете, че "норвежци" искат да ни откраднат децата, е да оневинят системата, която не осигурява базови неща: спокойно раждане и адекватни педиатрични грижи, прием в детска градина, начално образование. Сякаш достиженията на социалната държава умишлено се рушат, за да се провокират младите хора да емигрират и така да остане повече пространство за нискочели злодеи. Последната битка в защита на България е за децата. 

Правителството с нови мерки срещу спекулата

автор:Дума

visibility 1649

/ брой: 128

Прасковите ще стигат 8 лева за килограм изкупна цена

автор:Дума

visibility 2145

/ брой: 128

До софийското летище вече има денонощен транспорт

автор:Дума

visibility 1576

/ брой: 128

Франция ще удвои бюджета за отбрана

автор:Дума

visibility 2045

/ брой: 128

Протест спря кораб с оръжие за Израел

автор:Дума

visibility 1837

/ брой: 128

Сблъсъци между мигранти и испанци

автор:Дума

visibility 1861

/ брой: 128

Френски затворник избяга, скрит в багажа на съкилийник

автор:Дума

visibility 1374

/ брой: 128

Скъпооо

автор:Аида Ованес

visibility 1821

/ брой: 128

Тъмни векове

автор:Барбара Пейчинова

visibility 1720

/ брой: 128

Спортът ни не е умрял

автор:Владимир Николов

visibility 1772

/ брой: 128

Тихото задлъжняване на българските домакинства

visibility 2058

/ брой: 128

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ