19 Юли 2025събота12:25 ч.

Посегателства над жени имало в редица европейски градове

Полицията в Кьолн е установила самоличността на 32-ма от нападателите, 29 от тях са с бежански статут

/ брой: 6

автор:Дума

visibility 153

Финландската столица Хелзинки е поредният европейски град, който обявява, че е отчел необичайно високо равнище на сексуални посегателства през новогодишната нощ. Три случая на сексуално нападение са установени и в най-голямата гара на Хелзинки, където се били събрали около 1000 бежанци, повечето - иракчани, отчитат органите на реда. Заподозрените за тези атаки са трима бежанци, които вече са в ареста.
"Такива случаи на посегателство не е имало нито на миналата Нова година, нито в други случаи. Това е напълно ново явление в Хелзинки", заяви зам.-началникът на столичната полиция Илкка Коскимаки.
Преди няколко дни цяла Европа беше скандализирана от новината, че в новогодишната нощ мигранти са нападали жени в Кьолн и Хамбург.
Полицията е установила самоличността на 32-ма от нападателите при безредиците в новогодишната нощ в Кьолн. 29 от тях имат статут на бежанци, съобщи на брифинг официалният говорител на вътрешното министерство на ФРГ Тобиас Плате, цитиран от РИА "Новости".
"Жалбите за сексуални нападения в полицията в момента са три", добавя Плате. "От 31 поименно известни нападатели 9 са алжирски, 8 - марокански, 4 - сирийски граждани, а също двама граждани на Германия", каза Плате.
Преди ден германският в. "Билд" публикува доклада на полицията, в който подробно се описва какво точно се е случило на площада пред Кьолнската катедрала в нощта на Нова година. В доклада се посочва, че повечето нарушители на реда се намирали в състояние на алкохолно и наркотично опиянение. Те се събрали на площада между гарата и катедралата малко преди настъпването на Новата година, като умишлено хвърляли фойерверки в другите хора и в полицията, хвърляли бутилки.
Колко хора са се намирали в този момент на площада, не се посочва. Полицаите, първоначално едва 70, впоследствие са увеличени до около 200 души. Към представителите на реда постоянно се обръщали момичета, като заявявали за нападения и сексуални посегателства, се посочва в документа. "Поради големия брой такива деяния службите за сигурност се ограничили с възстановяване на спокойната обстановка, а също и с други най-необходими мерки. Тъй като било невъзможно да се помогне на всяка жертва и оперативно да се задържи злосторникът, полицаите били на границата на разочарованието", се казва в доклада, цитиран от ТАСС. В даден момент стражите на реда просто не можели да приемат нови оплаквания, пише в отчета.
Авторът на документа посочва, че за първи път за 29 години службите се сблъскват с такава проява на неуважение. Той пише, че злосторниците пред очите на полицаите унищожавали документите си с думите, че още утре ще получат нови. "Трябва да сте мили с мен. Покани ме госпожа Меркел", заявил един от чужденците.
Германският канцлер Ангела Меркел призова властите да ускорят процеса по депортация на мигранти. "Хората с право очакват след думите да последват и действия. Затова следим внимателно, дали всичко по процедурите за депортация е направено. Това е силен сигнал към онези, които не искат да живеят според германското законодателство", заяви Меркел.
По-рано стана ясно, че полицията в Залцбург пък е започнала да регистрира нападения срещу жени още преди Нова година. На 26 декември две жени са били нападнати от 10-15 млади мъже. Органите на реда проверяват дали става дума за организирани случаи и дали има координация между групите от нападатели.
Жителки на швейцарския град Цюрих също се оплакали от сексуални посегателства. По информация на "Дойче веле" случаите на сексуални посегателства са били на най-голямото в Швейцария публично новогодишно тържество. С жалби към полицията се обърнали поне шест жени. Освен това местните органи на реда получили 24 жалби за грабежи.


Доброволчески отряди бдят за сигурността


Полицията на германския град Дюселдорф с тревога следи как в социалната мрежа фейсбук набира популярност идеята за създаването на народни дружини за гарантирането на сигурността в града, предаде ТАСС. Една от идеите е създаването на патрули по улиците с цел "градът да се направи безопасен за нашите жени".
В същото време финландският правосъден министър Яри Линдстрьом съобщи, че не намира проблем в създаването на граждански патрули срещу мигрантската престъпност, дори и когато в тях участват криминално проявени представители на крайната десница, стига те да спазват закона, предаде Yle.

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 677

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 653

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 759

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ