17 Юли 2025четвъртък17:59 ч.

Снимка Николай Вуков

Поредно признание за родния фолклор

Високото пеене от селата Долен и Сатовча е вписано като нематериално културно наследство на човечеството

/ брой: 243

автор:Дума

visibility 3483

Кандидатурата за високото пеене от селата Долен и Сатовча беше вписана в Представителния списък на ЮНЕСКО на елементите на нематериалното културно наследство на човечеството. Решението бе взето на заседание в рамките на 16-ата сесия на Междуправителствения комитет за опазване на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО, която се провежда в Париж и онлайн. Кандидатурата за високото пеене е подготвена от експертите от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при Българската академия на науките проф. д.изк. Лозанка Пейчева, доц. д-р Николай Вуков и гл.ас. д-р Лина Гергова, научи ДУМА от Юлия Попчева.

Високото пеене или пеенето на високо е традиционно многогласно пеене, уникално за селата Долен и Сатовча, Благоевградска област. В миналото песните "на високо" са били известни като летни песни, изпълнявани на открито от жените по време на полската им работа. Докато копаели или жънели, между другото пеене жените се извикват - от една нива една група "ика", от друга нива друга група отвръща. Днес основните изпълнителки на високо са жените и момичетата от певческите групи в двете села, като традицията в с. Долен е силно застрашена и повлияна от обезлюдяването му.

Високото пеене се нарича от местните певици "пеене на високо", "рукане", "викане", "икане". Характерни са три типа многогласни песни: на ниско, на високо, комбинирани между ниско и високо. Комбинирането между ниско и високо многогласно пеене е четиригласно. То съчетава бурдонираща двугласна песен и песен на високо. На територията на България подобна особена комбинация между бурдонна полифония и афективни провиквания е уникално локално музикално явление. Пеенето на високо не за първи път получава международно признание - през 1988 г. певиците от Сатовча стават лауреати на престижната Хердерова награда.

Това е шестото вписване на България в Представителния списък след Бистришките баби (2008), Нестинарството (2009), Традицията на чипровското килимарство (2014), Народния празник Сурова в Пернишко (2015) и Първомартенските културни практики (съвместна кандидатура с Р Северна Македония, Румъния и Молдова, 2017).

 

Видео, фото и специализирана информация за кандидатурата тук

 

 

Средствата по ПВУ за саниране са спасени

автор:Дума

visibility 491

/ брой: 130

Словакия пак блокира санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 568

/ брой: 130

Джорджеску остава под съдебен контрол

автор:Дума

visibility 516

/ брой: 130

Париж отменя два официални празника

автор:Дума

visibility 566

/ брой: 130

Пекин стопля отношенията с Брюксел

автор:Дума

visibility 500

/ брой: 130

Възможности

автор:Александър Симов

visibility 538

/ брой: 130

Ах, леглото

автор:Аида Паникян

visibility 550

/ брой: 130

Пълен батак при хранилището за ядрени отпадъци

visibility 517

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ