Попова иска промени в конституцията
Правосъдната министърка ще търси свикване на Велико народно събрание
/ брой: 141
За конституционни промени и евентуално сивкване на Велико народно събрание се обяви правосъдната министърка Маргарита Попова вчера. Тя изрази мнение, че след обсъждане можело да се наложат промени в структурата на съдебната система и въвеждане на двуинстанционно съдебно производство. Те обаче няма как да станат факт без свикването на Велико народно събрание.
Според конституцията съдебното производство в България е триинстанционно. Преминаването към двуинстанционно може да стане само с промяна в Основния закон, но не и от сегашното Народно събрание, а от Велико, припомнят специалистите. Според Попова сегашното производство забавя твърде дълго правораздаването.
ДУМА припомня, че в края на 2009 г. именно Попова призова "никой да не се опитва да ни тласка грубо с удар в гърба към Велико народно събрание". Тогава тя заяви, че в момент, в който държавата има тежки финансови проблеми, има нужда от спокойствие и консолидация, а в съдебната система трябва да се създаде увереност без хаотични набези на политиците.
Правосъдната министърка изтъкна вчера, че било важно да се обсъди как точно трябва да бъде избиран управителният орган на съдебната система, за да се намали евентуален политически натиск върху него. Сред въпросите, които трябва да се разгледат, е и дали парламентарната квота във ВСС трябва да се запази и какво трябва да е съотношението й към общия брой членове на съвета. Според Попова било необходимо да се подобрят конституционните правила за избор на членове на ВСС от самата магистратска общност. Обсъждало се и дали броят на административните съдилища трябва да остане 28 или да се намали.
Възможностите за дебати за изменение на конституцията сме разписали още миналата година в стратегията за продължаване на съдебната реформа, застрахова готовността си за промени Маргарита Попова. Малко след изказването й зам.-председателят на ДСБ Екатерина Михайлова коментира, че за първи път чува от управляващите, че за съдебната система е необходима конституционна промяна. По думите й това се дължало и на много тежък натиск вътре в съдебните среди за реформа, която не била свързана "просто с махането на няколко хора".