Поне 15 000 карантинирани остават без право на глас
БХК призова всички болни и контактни да подават заявления, въпреки че срокът е изтекъл
/ брой: 64
Централната избирателна комисия (ЦИК) остави без право на глас поне 15 000 гласоподаватели под карантина, алармира Българският хелзинкски комитет (БХК). Организацията призова хората да подадат заявление за гласуване с подвижна урна и след 31 март, когато бе крайният срок. БХК подчертава, че упражняването на глас е неприкосновено гражданско право, гарантирано от Конституцията. На 31 март, последният ден, в който заболелите и контактните им лица под карантина можеха да заявят подвижна урна, тестовете отчетоха още 5176 заразени с КОВИД-19. Всеки, поставен под карантина от 1 до 4 април включително, няма да може да заяви подвижна кутия и ефективно е лишен от право на глас, което означава поне 15 хиляди души, изчислява БХК. Ако държавата не осигури на хората възможност да гласуват, организацията очаква сигналите им на bhc@bghelsinki.org.
За хората, които са карантинирани в последните 3 дни, не съществува възможност да гласуват, призна говорителят на ЦИК Димитър Димитров. 4 дни преди вота в ЦИК още не знаят колко точно мобилни секции ще обслужват карантинираните, стана ясно на брифинга на комисията. Димитров обеща информация след вота. Засега са сформирани 185 подвижни секции за карантинираните, но броят им можело и да нарасне до неделя. В болниците ще има най-малко 88 секции за заразени. 465 секции ще бъдат образувани в чужбина. В страната стационарните секции са 11 983, като в 9398 секции ще може да се гласува и с машини.
Едва след намесата на омбудсмана ЦИК намери решение на казуса с техниците на машините за гласуване, които в изборния ден нямаше да могат да упражнят вота си, тъй като ще са далече от секциите си. Проблемът засягаше 2000 служители, наети от фирмата-доставчик на устройствата "Сиела". Омбудсманът Дияна Ковачева бе сезирана от техник в Плевен, който преди това се обърнал към плевенската РИК и ЦИК, но оттам му отговорили, че не попада в групата лица, които могат да сменят секцията по адреса си. Ковачева напомни на ЦИК, че държавата е длъжна да осигури механизми за гласуване на всички, още повече, че това не е само тяхно право, но и задължение. От отговора на Димитров се разбра, че фирмата е намерила решение - с ротации и заместване на наетите техници, докато гласуват в секцията си.
Прокуратурата се похвали, че е разкрита и задържана престъпна група за лихварство, бързи кредити, изнудване и опит за купуване на над 7000 гласа на предстоящия вот. Операцията е проведена на 30 март в Хасковска и Пловдивска област. Над 70 души са привикани в полицията като свидетели. 144 сигнала за купуване на гласове са получени досега и службите обработват всеки от тях, уверяват от прокуратурата. Образувани са 163 преписки, 14 са образуваните досъдебни производства за престъпления против политическите права на гражданите.