28 Януари 2026сряда07:05 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Ползи и вреди

/ брой: 131

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1114

С треперещи от вълнение гласове шефът на БНБ и министърът на финансите обявиха в края на миналата седмица, че страната ни най-после е превзела финансовия Еверест (поне по нашия аршин) - чакалнята на еврозоната. Темата дълго не престава да бъде хем актуална, хем спорна, като еднозначен отговор по нея няма. Без претенции за изчерпателност нека опитаме да представим ползите и недостатъците от това, че еврото ще смени лева.

Ще се повиши доверието в българската икономика. Очаква се да намалеят лихвите за бизнеса и населението заради достъпа до ликвидност, който ЕЦБ осигурява. Вероятно веднага след влизането в чакалнята оценката на кредитните агенции за конкурентността на нашата икономика ще бъде повишена. А приемането ни в еврозоната след 2-3 години ще освободи внушителен паричен ресурс. Страната ни ще изглежда много по-безрискова и сигурна за инвестиции. 

За съществен минус от влизането ни в еврозоната обаче се смята фактът, че голяма част от държавите членки в нея са в доста тежко положение. Ако се наложи някоя закъсала страна да бъде спасявана, това неминуемо ще се отрази и на България. Моментът за членство в еврозоната е и малко критичен от гледна точка на това, че напоследък се заговори за реформи във валутния и банков съюз. Реално обаче те не са започнали. Членството в еврозоната е задължение на всички новоприсъединили се страни, но без краен срок. Широко разпространено е и мнението, че след приемането на еврото цените ще се удвоят, а заплатите ще останат същите. 

Ефектът на еврото върху инфлацията, макар и досегашният опит да не потвърждава силно въздействие, би дошъл по две линии: на закръгляването на цените и поради стремеж за изравняване на цени. Именно затова реалната конвергенция, т.е. по-бързото догонване на нивата на цени и доходи в еврозоната, е толкова важна. Останалите в съюза добре съзнават, че ако България се присъедини преди доходите ни да са достигнали 60-70% от европейските, рисковете са големи. Нивото на доходи у нас сега е 48% от средното за ЕС. Хипотетичната опасност се подклажда и от най-върлия противник за влизането на България в еврозоната - проф. Стив Ханке. Преди време той каза, че Брюксел натиска София да приеме еврото с цел да сложи ръка върху 20 млрд. евро валутен резерв на България. Валутният ни резерв е около 47 млрд. лева. Само времето ще покаже кой е прав.

Плащаме с левове до неделя

автор:Дума

visibility 1188

/ брой: 17

Цената на златото с нов исторически връх

автор:Дума

visibility 795

/ брой: 17

Платежните операции у нас стигнаха 345 млрд. евро

автор:Дума

visibility 811

/ брой: 17

ЕС одобри окончателно забраната за руския газ

автор:Дума

visibility 797

/ брой: 17

Канада без свободна търговия с Китай

автор:Дума

visibility 807

/ брой: 17

Превозвачи от Балканите блокират границите

автор:Дума

visibility 831

/ брой: 17

Над 800 000 американци останаха без ток

автор:Дума

visibility 824

/ брой: 17

Да се ускори забраната за социални мрежи

автор:Дума

visibility 774

/ брой: 17

Съвет на лакеи

автор:Александър Симов

visibility 1201

/ брой: 17

Беззащитен

автор:Мая Йовановска

visibility 1124

/ брой: 17

Ние помним!

автор:Дума

visibility 1264

/ брой: 17

"Сурва" събра над 13 хиляди на своя 60-годишен юбилей

автор:Дума

visibility 894

/ брой: 17

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ