Половината ВиК мрежа е амортизирана
Експлоатацията на тръбите е 25 години, а те се използват вече 3-4 десетилетия
/ брой: 217
Повече от половината ВиК мрежа на България е изградена от етернитови, азбестоциментови тръби, които са с изтекъл амортизационен срок. Това каза пред Агенция "Фокус" проф. д-р инж. Ганчо Димитров от катедра "Водоснабдяване, канализация и пречистване на води" в Университета по архитектура, строителство и геодезия.
Годността на тези тръби е изтекла отдавна. Експлоатацията им обикновено е 25 години, а те са на 30-40 години.
За разлика от старите новото поколение ВиК тръби са полиетиленови с висока плътност, използват се също чугунени тръби, които имат 100-годишна експлоатация. Те са със вътрешни силикатни или пластмасови покрития. Главните, основни клонове на ВиК мрежите, според проф. Димитров, трябва да бъдат направени от сериозни материали - чугунени или стоманени тръби, които са с високо качество.
Старите тръби влияят върху качеството на водата, като най-често я оцветяват, понеже корозират.
България е страна с много по-голямо покритие на ВиК мрежа в сравнение с Румъния и други държави. "Става дума за над 95% изграденост на тази мрежа. Друг е въпросът за нейното състояние, че изградената мрежа е амортизирана", каза професорът.
Тъй като мрежата е амортизирана, загубите на вода са големи - 60% средно за страната. За да се възстановят водопроводните мрежи, са нужни големи инвестиции, обясни Димитров.
Според него е необходимо евросредствата да се усвояват ефективно, така че с по-малко пари да се намалява по-голям процент от загубите на вода.