01 Ноември 2024петък03:29 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Половината ВиК мрежа е амортизирана

Експлоатацията на тръбите е 25 години, а те се използват вече 3-4 десетилетия

/ брой: 217

автор:Дума

visibility 226

Повече от половината ВиК мрежа на България е изградена от етернитови, азбестоциментови тръби, които са с изтекъл амортизационен срок. Това каза пред Агенция "Фокус" проф. д-р инж. Ганчо Димитров от катедра "Водоснабдяване, канализация и пречистване на води" в Университета по архитектура, строителство и геодезия.
Годността на тези тръби е изтекла отдавна. Експлоатацията им обикновено е 25 години, а те са на 30-40 години.
За разлика от старите новото поколение ВиК тръби са полиетиленови с висока плътност, използват се също чугунени тръби, които имат 100-годишна експлоатация. Те са със вътрешни силикатни или пластмасови покрития. Главните, основни клонове на ВиК мрежите, според проф. Димитров, трябва да бъдат направени от сериозни материали - чугунени или стоманени тръби, които са с високо качество.
Старите тръби влияят върху качеството на водата, като най-често я оцветяват, понеже корозират.
България е страна с много по-голямо покритие на ВиК мрежа в сравнение с Румъния и други държави. "Става дума за над 95% изграденост на тази мрежа. Друг е въпросът за нейното състояние, че изградената мрежа е амортизирана", каза професорът.
Тъй като мрежата е амортизирана, загубите на вода са големи - 60% средно за страната. За да се възстановят водопроводните мрежи, са нужни големи инвестиции, обясни Димитров.
Според него е необходимо евросредствата да се усвояват ефективно, така че с по-малко пари да се намалява по-голям процент от загубите на вода.

7200 лекари в Словакия подадоха оставки

автор:Дума

visibility 440

/ брой: 208

Шефът на ВАС се гласи да остане на поста си

автор:Дума

visibility 566

/ брой: 208

Едва 8,7% от учениците могат да различат факт от мнение

автор:Дума

visibility 572

/ брой: 208

Бизнес климатът у нас се влошава

автор:Дума

visibility 580

/ брой: 208

Газът поскъпва с 8% в началото на зимата

автор:Дума

visibility 472

/ брой: 208

Wizz Air спря полетите от София до Женева и Лисабон

автор:Дума

visibility 540

/ брой: 208

Високо темпо на руското настъпление

автор:Дума

visibility 556

/ брой: 208

Скопие с ново условие за конституцията

автор:Дума

visibility 634

/ брой: 208

Опозицията в Албания блокира страната

автор:Дума

visibility 505

/ брой: 208

Ценоразпис за власт

автор:Таня Джаджева

visibility 514

/ брой: 208

Махалото вляво и дясно

автор:Александър Симов

visibility 593

/ брой: 208

Ако зависеше от българите, Тръмп би спечелил вота в САЩ

автор:Дума

visibility 543

/ брой: 208

Не е фокус, а нови политики

visibility 557

/ брой: 208

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ