10 Юли 2026петък17:33 ч.

Информация:

Скъпи приятели! Ние пак сме тук! Времето се променя и налага необходимостта от трансформации. И ДУМА се променя и става електронно издание, но ще продължи да работи за вас и за свободата, справедливостта и солидарността. Благодарим ви за подкрепата! Скъпи приятели! Ние пак сме тук! Времето се променя и налага необходимостта от трансформации. И ДУМА се променя и става електронно издание, но ще продължи да работи за вас и за свободата, справедливостта и солидарността. Благодарим ви за подкрепата!

Половината работодатели са готови да наемат украинци веднага

Над 65 на сто от бежанците имат висше образование, готови са да работят в големите градове

/ брой: 62

автор:Дума

visibility 1970

86 на сто от работодателите у нас са готови да наемат украинци веднага, като всеки трети е готов да осигури квартира, а всеки четвърти - и транспорт до работното място. Това показват данни на Агенцията по заетостта.

208 работодатели са попълнили анкети на агенцията до края на миналата седмица, като са обявили над 1300 работни места. Най-много са те в секторите "Информатика", "Компютърни науки", "Комуникационна компютърна техника","Машинно инженерство", "Електроника", "Сценични технологии" и "Туризъм".

Мобилните екипи на агенцията продължават да анкетират пристигналите у нас украински граждани в местата, където те са настанени, и ги запознават с условията на труд и офертите за работа. Те са консултирали над 1000 украински граждани до края на миналата седмица. Почти половината от тях са заявили готовност да започнат работа. 65 на сто желаят това да стане веднага, други 20 на сто - в рамките на следващите 6 месеца.

65 на сто от пристигналите у нас украинци са висшисти, а всеки трети е със средно образование. Като цяло те предпочитат работа в хотели, ресторанти, като продавач-консултанти или касиери. Желаните места за работни места са  Варна, Бургас, София-град, София област, Шумен и Пазарджик, сочи статистиката на трудовата агенция.

"Министерството на труда и социалната политика е в пълна готовност за оказване на подкрепа и съдействие на украинските бежанци", каза социалният министър Георги Гьоков по време на онлайн среща с министъра на социалната политика на Украйна Марина Лазебна. Основна тема е била закрилата и осигуряването на хуманитарна помощ за украинските деца. За подобряване на междуинституционалното сътрудничество за осигуряване на закрила на непридружените деца е разработен координационен механизъм. Сред мерките за закрила в семейна среда са осигуряване на педагогическа, психологическа и правна помощ.

Все още се разработва механизмът, по който украинските граждани със статут на временна закрила ще получават еднократно ваучери на стойност 100 лева за храна и стоки от първа необходимост, коментираха за БНР от социалното министерство. За да имат право на друго подпомагане, те трябва да имат и регистрация по настоящ адрес.

Всеки, който отговаря на условията за достъп до социалната система, може да се обърне към дирекция "Социално подпомагане" по настоящия си адрес и да подаде заявление, за да се прецени правото на отпускане на помощи. Те могат да бъдат еднократна в размер на 375 лева, еднократна за издаване на лична карта и месечна социална помощ. Правоимащите трябва да полагат четири часа обществено полезен труд за период от 14 дни всеки месец. За получилите временна закрила е достъпна и целева помощ за отопление. Тези молби обаче ще се подават между 1 юли и 31 октомври и са за следващия отоплителен сезон. 

Над 72% от руснаците одобряват Путин

автор:Дума

visibility 348

Снимка на деня - 10.07.2026 г.

автор:Дума

visibility 230

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ