Полиция и ислямисти се сбиха в Бангладеш
/ брой: 103
Най-малко 22 души са убити при жестоки сблъсъци между силите на реда и десетки хиляди ислямисти в Дака - столицата на Бангладеш, съобщиха полицейски и медицински източници. Демонстрантите, блокирали пътищата към града, настояваха да бъде приет нов закон срещу богохулството, предаде Франс прес. Говорителят на градската полиция Масудур Рахман заяви пред АФП, че полицията е използвала сълзотворен газ, водни оръдия и гумени куршуми в опити да разпръсне ислямистите - най-малко 70 хил. души, изпълващи важен търговски район в Дака. Други полицейски източници заявили за ИТАР-ТАСС, че ислямистите са били 200 хиляди.
"Наложи се да действаме, тъй като събралите се вършеха незаконни неща. Те ни нападнаха с тухли, камъни и бамбукови пръти", посочи пред АФП Рахман и добави, че в крайна сметка демонстрантите са били разпръснати.
Телата на 11 жертви, включително полицай, убит с удари на мачете по главата, са откарани в една от местните болници, съобщи полицай от охраната на заведението.
Сблъсъците бяха сред най-кръвопролитните от години насам в бедната южноазиатска страна. Избухнали в неделя следобед, те продължиха до понеделник на разсъмване, добавя агенцията.
Размириците бяха провокирани от активисти на най-голямата ислямистка партия в Бангладеш "Джамаат-и-ислами". Протести започнаха в страната през февруари, когато помощник-генералният секретар на "Джамаат-и-ислами" Абдул Куадер Молла бе осъден на доживотен затвор заради военни престъпления по време на войната за независимост с Пакистан през 1971 г., отбелязва ИТАР-ТАСС.
В края на февруари Делвар Хосаин Сайеди, заместник-председател на "Джамаат-и-ислами", получи смъртна присъда по същото обвинение, което засили протестите. Партийното ръководство твърди, че гоненията срещу негови членове са политически обусловени.
"Джамаат-и-ислами" иска да бъдат премахнати специалните трибунали, упълномощени от кабинета да съдят военните престъпници, действали през 1971 г. в полза на Пакистан.