19 Юли 2025събота13:17 ч.

Политическа криза в Перу

Президентът и парламентът обявиха взаимното си отстраняване от власт, армията подкрепи държавния глава

/ брой: 188

автор:Дума

visibility 1100

Перу изпадна в абсурдна политическа криза, при която президентът Мартин Вискара и Конгресът обявиха взаимното си отстраняване от власт, а накрая се стигна до обявяване на предсрочни парламентарни избори.

По принцип президентът и парламентът в Перу са на нож - те са политически противници. Вискара бе избран през 2018 г. Конкретният повод за кризата е съдебната реформа и промените в Конституционния съд. 

В понеделник премиерът Салвадор дел Солар внесе за обсъждане в Конгреса въпроса за доверие към пропрезидентското правителството заради разногласията между изпълнителната власт и законодателния орган по повод избирането на членове на Конституционния съд. Президентът Вискара настояваше първо да се гласува вотът на доверие и след това да се пристъпи към избирането на конституционните съдии. И предупреди, че ако парламентът не направи това, той в качеството си на държавен глава ще го разпусне. Дали напук заради конфронтационните отношения с президента, дали по други съображения, но Конгресът наистина пристъпи първо към избора и дори одобри първата кандидатура за Конституционния съд. Въпросът да доверието към правителството бе отложен за по-късно. Вискара окачестви това като отказ на доверие, още повече, че парламентът вече отхвърляше предлагана от него съдебна реформа. Държавният глава обяви разпускане на парламента и насрочване на избори за 26 януари 2020 година. За служебен премиер той назначи правосъдния министър Висенте Себальоса.

В отговор парламентът отхвърли разпускането и гласува резолюция, обявяваща временна недееспособност на държавния глава, който нарушил конституцията. Съответно вицепрезидентката Мерседес Араод бе обявена за държавен глава. Тя смята за незаконно решението на Вискара за разпускане на Конгреса. Законодателният орган вече изпрати писма до ООН и Организацията на американските държави, в които се твърди "за заплаха срещу демокрацията в страната".  

Междувременно президентската администрация разпространи съобщение, че армията застава зад държавния глава при разразилата се криза.

В Конгреса мнозинство има опозицията, оглавявана от етническата японка Кейо Фухимори. Нейният баща Алберто Фухимори бе президент на Перу през 1990-2000 г., когато провеждаше неоконсервативна политика в икономиката. Миналото десетилетие бе осъден на 25 г. затвор за корупция и други престъпления, включително репресии и убийства на политически противници.

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 677

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 653

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 759

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ