02 Май 2024четвъртък18:35 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Европа

Полемиката за ромите: Спрете огъня!

/ брой: 249

автор:Дума

visibility 55

Неотдавна френският министър на вътрешните работи Манюел Валс направи остри изказвания срещу българските и румънските роми. Той заплаши, че правителството ще преразгледа условията за отваряне на пазара. Заканата му бе отхвърлена от Европейската комисия. От мнението му се разграничи и президентът Франсоа Оланд.
Трудовата миграция не може да се спре, тя дори се насърчава, защото дава възможност на гражданите да получат по-добра професионална реализация. От друга страна, социалните системи в ЕС са национални. Ето защо никой не може да се закача за някоя от тях само защото е по-шедра. Държавите, от които идват тези емигранти, трябва да полагат максимални усилия за тяхното интегриране и да създават условия на своите граждани да свързват бъдещето си с родната си страна.
Ръководителката на френската социалистическа делегация в Европейския парламент Катрин Тротман и зам.-председателката на групата на социалистите Силви Гийом публикуваха във в. "Льо Монд" статия, която ви предлагам. В нея те ясно дефинират проблемите с емигрантите, позовавайки се на здравия разум.
Всъщност за Катрин Тротман това е втората подобна статия. Първата я написахме заедно преди две години, когато ромите пак бяха част от политическия дебат във Франция и я публикувахме в "Льо Монд".
Ивайло Калфин

 

Да започнем от фактите. Ромите са един от последните транснационални народи без собствена държава. По-голямата част от заселилите се във Франция 20 000 роми, идват от Румъния. Но от шестте милиона роми, които живеят в Европейския съюз, само 1,85 милиона са румънски, по 750 000 живеят в България и в  Унгария, 500 000 - в Словакия, и 200 000 в Чехия. От петте изброени страни три са вече част от Шенгенското пространство.
 
Положението на ромите изисква европейски отговор. Нито една държава членка не е застрахована от проблеми с тяхната интеграция. Съжителството на собственици на къщи в покрайнините на градовете и жителите на ромските лагери, живеещи често в нехигиенични условия, провокира често враждебност и страхове. При това - в труден икономически и социален контекст. Впрочем не е учудващо, че на това население се гледа като на свръхпредставено в битовата престъпност, поддържана от криминални мрежи.  Отговорност на политиците е да създаде рамката на правата и задълженията на всички хора.
 
Властите на всички нива трябва да се ангажират, за да се постигне устойчиво интегриране на ромите в обществото:
 
Ролята на европейските институции

На европейско ниво това значи най-вече: Европейската комисия да изработи и да следи за спазването на европейски правила по отношение на недискриминацията, на свободата на движение и на правото на жителство. Общите декларации и затварянето на очите вече не са достатъчни.
Комисията също така трябва да следи дали се прилагат ефикасно националните стратегии за интегриране на ромите в страните членки и как се усвояват еврофондовете, отпускани за тази цел. Това се отнася и до помощта за достъп на гражданите от ромски произход до образование, до трудовия пазар, до здравни грижи и до жилищно настаняване в засегнатите държави членки.
 
Какво може да се направи на национално ниво?

Всяка страна трябва да се бори срещу всякакви форми на дискриминация по отношение на тези хора и да започне провеждането на проактивни политики, които да не противоречат на населението, намерило убежище във въпросните страни. Между другото тези страни имат на разположение множество фондове - сред които и Европейският социален фонд - с помощта на които биха могли да се борят с бедността и да направят приоритетни програмите за интегриране, така, че промяната в живота на ромите да се случи на място, т.е. в родните страни на ромите. Слабата мобилизация на властите и на обществото по тези въпроси е очевиден провал и проява на двуличие, на които трябва да се сложи край.
 
Какво трябва да се случи в страните, приемници на роми?

Местните власти, които в най-голяма степен имат отношение към управлението на ежедневието на новодошлите на тяхна територия роми, оттук нататък трябва да бъдат подпомагани, за да се употреби максимално европейската финансова помощ. Сега "прохожда" създаването на селища за интегриране на роми, но на разположение има и други възможности, позволяващи предотвратяването на просията, достъпа на децата до училище, изучаването на местния език, получаването на професия...
 

Ние, европейските социалисти, сме против всякакви форми на популизъм и на опростяването на проблема, търсещо сензация в течащия в момента дебат по отношение на ромите. Спиралата "настаняване - безредици - евакуиране - повторно настаняване" е безкрайна. Следователно ние трябва да я заместим с конкретни действия. В това е целият смисъл на правеното от нас в Европейския парламент. Ние изцяло подкрепяме меморандума между министерствата (във Франция, бел.прев.) от август 2012 г., с който се ангажира цялото правителство. Твърдостта е безусловно необходима, но също толкова безусловно необходима е и социалната работа по въпроса.

Катрин Тротман, бивш министър, лидер на делегацията на френските социалисти в Европейския парламент
Силви Гийом, евродепутат, заместник-председател на Групата на социалистите в Европейския парламент

Статията е публикувана във в. "Льо Монд"

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 599

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 585

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 552

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 726

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 637

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 568

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 709

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 602

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 653

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ