12 Декември 2024четвъртък14:30 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

На фокус

Поколения и демографски промени

Децата на по-млади родители имат по-голяма вероятност да помнят не само баби и дядовци, но и прародители

/ брой: 238

visibility 280

Д-р Николай Ботев*

Населението и неговият брой от векове предизвикат разгорещени дебати. За едни хората са прекалено много, за други прекалено малко — в зависимост от идеологически и други пристрастия. Още през II век влиятелният теолог Тертулиан пише, че Земята е пренаселена и това предизвиква войни, епидемии и глад (според различни оценки, по онова време населението на планетата е между 130 и 250 милиона, т.е. по-малко от населението на Пакистан днес). От своя страна, меркантилистите, които векове доминират западната икономическа мисъл, смятат голямото население за основата на богатство, политическа власт и военна мощ и пледират за увеличаването му с всички възможни средства.
Сега населението на Земята надхвърля 8 милиарда и се очаква да прибави още над 2 милиарда през следващите 6 десетилетия. Някои считат, че планетата ни се задъхва под това „демографско бреме“. Други предвещават колапс на населението в свят, където всеки четвърти живее в страна, чието население намалява, и смятат, че това е най-голямата заплаха за човечеството. И едните, и другите често забравят, че хората не са стадо овце, чийто разплод лесно се контролира. Те нерядко остават слепи и за демографските промени, които не засягат броя на населението, но имат важни социални и икономически последици.
Върху една такава промяна ще се спрем по-подробно тук. Става дума за влиянието на все по-късните раждания върху т.нар. средна продължителност на поколението.
Фигура 1 представя данни за средната възраст при раждане в Европа между 1990 и 2020. Веднага прави впечатление значителното повишаване на възрастта на майчинство — ако през 1990 г. средната възраст при раждане навсякъде в Европа е била под 30 години, то през 2020 г. в Западно-Европейските страни тя е над тази възраст.
Очевидни са и големите различия между двете части на Европа. Когато започва преходът, раждаемостта в бившите „соц. страни“ е значително по-ранна. Разликата в средната възраст при раждане между ГДР и ФРГ през 1990 добре илюстрира това. Друга илюстрация — в Русия около една четвърт от жените, родени в началото на 70-те години, раждат първото си дете до навършването на 20-годишна възраст.

Фигура 1: Средна възраст при раждане в Европа, 1990-2020

Дори на фона на бившите соцстрани, средната възраст при раждане в България е ниска. В началото на 90-те години на XX век, този показател у нас е най-ниският някога регистриран в света (23,7 години през 1991 и 1992; втора след нас е Армения с 24,4 години през 1993). В публичното пространство често се хвърлят некоректни твърдения за демографската „изключителност“ на България (напр., че сме с най-високата смъртност в света, че сме страната с най-бързо намаляващото население, и пр.). На тези твърдения вече сме се спирали. Подчертавали сме и факта, че България не е изключение и споделя много от демографските характеристики на страните от Централна и Източна Европа.
Ако има нещо, с което демографската ситуация в България би останала в Книгата на Гинес, това е средната възраст при раждане. Тъй като този показател се влияе и от това колко деца се раждат и кога те се раждат, а намаляващата раждаемост навсякъде по света се свързва с по-късни раждания, малко вероятно е някой скоро да надмине въпросния наш показател от началото на 90-те години на XX век. Наред с всичко друго, това още веднъж повдига въпроса за много ранните раждания сред някои групи у нас. Ние сме страната с най-високи равнища на раждания сред подрастващите в ЕС — нещо което заслужава повече внимание от политиците и обществото като цяло, но е встрани от темата на настоящата статия.
Нещо, което не се вижда от графиката е, че средната възраст при раждане може да се интерпретира и като средна продължителност на поколението, тъй като отразява периода между раждането на родителите и раждането на техните деца. Тази интерпретация е особено интересна. Увеличаването на средна продължителност на поколението повдига цял куп въпроси свързани с междупоколенческите отношения.
Например, какви ще са връзките между поколенията, ако разликата във възрастта между родители и деца е 20 години, 35 години, или дори 50 и повече години (както все по-често се случва при асистираната репродукция). Тук говорим не само за емоционална привързаност, но и за сходство на интереси, ценности, мирогледи, и т.н. По-дългата средна продължителност на поколението съкращава и времето през което различните поколения доживяват заедно (нещо което само частично се компенсира от увеличаващата се продължителност на живота). Децата на по-млади родители имат по-голяма вероятност да помнят не само баби и дядовци, но и прародители. Колкото по-възрастни са родителите, толкова по-малка е вероятността децата им да помнят по-старите поколения. Това, според специалистите се отразява на социализацията на младите поколения, и дори е въведен терминът „вертикална депривация“, който визира ограничените отношения с по-старите поколения.
Средната продължителност на поколението е свързана също и със скоростта, с която протичат възпроизводствените процеси в населението, т.е. със скоростта на демографския метаболизъм.

Фигура 2: Проекции на едно население без миграция и с постоянни равнища на смъртност и брой деца (1.31), при три хипотези за средната възраст при раждане (СВР)

Фигура 2 представя проекции на едно население, които се различават само по средната продължителност на поколението (в единия случай средната възраст при раждане е 26,6 години, а в останалите два — съответно 20 и 40 години). Ако няма миграция, след 100 години това население би било 47,2 милиона при средна продължителност на поколението 40 година, а при средна продължителност на поколението от 20 година — само 23,9 милиона, в резултат на по-бързия демографски метаболизъм (ще повторим — смъртността и броя деца са еднакви и постоянни).
Това е най-лесният начин да демонстрираме влиянието на средната продължителност на поколението върху скоростта на демографския метаболизъм, без да прибягваме до формули или сложни технически обяснения. Но средната продължителност на поколението влияе не само върху демографския метаболизъм; тя влияе и върху социалния метаболизъм. Това е свързано с един от механизмите за социална промяна — навлизането на млади поколения в зряла възраст и отмирането на по-старите.
Младите хора са носители на нови идеи, норми и ценности, и замествайки по-старото поколение те слагат свой отпечатък върху обществото. Поради това смяната на поколенията е съпроводена с конфликти. Спомнете си, например, Каравеловите „Българи от старо време“. Това, което отличава нашето съвремие е, че живеем в свят, който преживява едни от най-бързите промени в човешката история, особено с главоломния технически прогрес. На този фон, удължаващата се средна продължителност на поколението прави социалните промени по-болезнени, тъй като не само разликата във възрастта между родители и деца се увеличава, но се увеличава и интензивността на промените през този по-дълъг период.
За това трябва да си дават сметка и управляващите, и обществото като цяло, тъй като то, наред с увеличаващите се неравенства, улеснява излизането на „не-системни“ сили на политическата сцена. Отбелязвам това, не за да наливам масло в огъня на апокалиптичното говорене по демографски въпроси, или за да призовавам 19-20 годишни да раждат, а за да подчертая още веднъж колко дълбоки са промените, които обществото ни преживява и колко важна е способността му да се адаптира към тях.


*Авторът е работил в Икономическата комисия на ООН за Европа и във Фонда на ООН за населението. През 2023 г. Николай Ботев е един от експертите, участвали в подготовката на доклада за състоянието на световното население (State of the World Population 2023), публикуван от Фонда на ООН за населението (UNFPA). Анализът му е предоставен от портала Blacksea-Caspia

Икономически живот

Над 1 млрд. и 600 млн. лв. е борчът на столичното парно

автор:Дума

visibility 207

/ брой: 238

ВАС отряза "Виваком" за прекомерните неустойки

автор:Дума

visibility 183

/ брой: 238

Петкова не знаела какви данъци плащат банките

автор:Дума

visibility 227

/ брой: 238

Общините с проекти за 7 млрд., проектобюджетът им дава 1 млрд. лв.

автор:Дума

visibility 195

/ брой: 238

Проевропейски фронт правят в Румъния

автор:Дума

visibility 179

/ брой: 238

Еврокомисар иска въоръжаване на ЕС

автор:Дума

visibility 185

/ брой: 238

Екопротест задръсти улиците на Скопие

автор:Дума

visibility 204

/ брой: 238

"Орешник" отменя ядрените оръжия

автор:Дума

visibility 221

/ брой: 238

По мъничко от същото

автор:Аида Паникян

visibility 161

/ брой: 238

Демография ли?

автор:Ваня Григорова

visibility 169

/ брой: 238

Чиста форма финансов инженеринг

автор:Дума

visibility 156

/ брой: 238

Поколения и демографски промени

visibility 178

/ брой: 238

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ