29 Юни 2024събота20:53 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Поклон пред Славутич

/ брой: 139

visibility 3555

Александър Емеляненков

Между Бакинския квартал и Ереванския тук няма никаква държавна граница. Съществува само булевард "Полуденний", както и преди двадесет години. В съседство, в кафене "Талин", можете да похапнете галушки, там говорят само на руски.
Преди четвърт век никой не можеше и да си помисли, че такова нещо ще ни учудва. Тогава, през есента на 86-а, изглеждаше, че основното изпитание, с което можеше да се сблъска следвоенното поколение в Съветския съюз вече се е случило - катастрофата в Чернобилската АЕЦ. За преодоляване на последиците там бяха хвърлени хиляди доброволци и бяха мобилизирани специалисти от всичките съюзни републики.
А на 2 октомври 1986 година - точно преди 25 години - Министерският съвет на СССР взе решение да се построи в Черниговската област на Украйна, на безопасно разстояние от Чернобилската АЕЦ, нов град за ядрените специалисти и техните семейства - вместо принудително напуснатия град Припят.
Предварителното проектиране, в това число и изборът на мястото, започнало още през септември. А през декември вече започнало изграждането, в което участвали осем съюзни републики. Първите лица в ръководството на КПСС и съюзния Министерски съвет, без сами да подозират за това, пет години преди разпадането на СССР му поставиха паметник.
Славутич, каквото и да говорят сега, беше и остава символ на междунационалната солидарност и пример за резултатно решение на голяма общодържавна задача. От друга страна, това е и демонстрация на непобедената вяра в съзидателната сила на атома.
Първоначално било планирано да се построи град за 22 хиляди души, който впоследствие е трябвало да се разрасне до 30 хиляди. При това задачата е била не само в рекордните срокове за строителство. Целта била да се изгради град-мечта, град-образец - съвременен, удобен, максимално задоволяващ потребностите на бъдещите му жители.
Съюзните републики, участващи в този проект, получили определена самостоятелност и можеха да внесат национален колорит още по време на стадия на проектиране. Така се появиха и съседстват един с друг 12-те градски квартала: Бакински, Белгородски, Вилнюски, Добринински, Еревански, Киевски, Ленинградски, Московски, Рижки, Талински, Тбилиски, Черниговски.
Заповедите за заселване на първите квартири бяха раздадени на 26 март 1988 година, при това градът продължаваше да се строи. Мнозина, които са били в Славутич по това време, сериозно смятаха, че градът се строи само за деца: откриваха се детски градини, училища, дворци за детско творчество, библиотеки, спортни комплекси. Като резултат - за 20-годишнината на Славутич броят на жителите му достигна 24 хиляди души.
До пълното закриване на Чернобилската АЕЦ (15 декември 2000 г.) три четвърти от трудоспособното население по един или друг начин беше свързано с централата, а над половината от постъпленията в градската хазна идваха от Чернобилската АЕЦ. През 1999 г., в съответствие с новия закон на Украйна, в административните граници на Славутич създадоха Специална икономическа зона, започнаха да примамват там инвеститори и да развиват алтернативен бизнес.
А в паметта на онези, които създаваха "запасния плацдарм" за ядрените специалисти, този град така и ще си остане като многоезична, отворена към бъдещето строителна площадка. Ще остане като символ на единството пред лицето на бедата и на непоказната солидарност. Тук пуснаха корени представители на 49 националности и през последните години този интернационал активно се увеличава с доброволци от Германия, САЩ, Франция, Канада, Япония и други страни от далечната чужбина, които помагат на Украйна да преодолява последиците от Чернобилската катастрофа.
И Тбилиския квартал го разделя от Московския само улица "Комсомолска" - няма никакви гранични или митнически постове. А в жилищните квартали на прибалтийските републики - Вилнюския, Рижкия и Талинския - най-добре е да стигнете по булеварда "Дружба на народите". И със сигурност няма да сбъркате.

БСП срещу продажбата на оборудването за "Белене"

автор:Дума

visibility 1127

/ брой: 121

Законът за надценките на хляба е неприложим

автор:Дума

visibility 952

/ брой: 121

Официално ни отрязаха за еврозоната през 2025 г.

автор:Дума

visibility 1496

/ брой: 120

НАТО с нова мисия за подкрепа на Украйна

автор:Дума

visibility 1175

/ брой: 121

Германско гражданство след пет години

автор:Дума

visibility 1096

/ брой: 121

Провали се опитът за военен преврат в Боливия

автор:Дума

visibility 1058

/ брой: 121

Накратко

автор:Дума

visibility 843

/ брой: 121

Пак гоним дивото

автор:Нора Стоичкова

visibility 1017

/ брой: 121

Зор да се покажем

автор:Аида Паникян

visibility 1133

/ брой: 121

Самоунижението в Благоевград

автор:Александър Симов

visibility 1055

/ брой: 121

Съкровище на българската медицина

автор:Аида Паникян

visibility 999

/ брой: 121

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ