Ако щете - вярвайте
Поклон пред изобретателния арабин
19 много интересни и ценни неща, които светът e взел от него
/ брой: 13
Пламък Занев
Независимо от нееднозначното отношение към арабите, те са дали много на света. Да пием днес кафе или да обядваме в ресторанта с три ястия и след това да платим с чек - това е само малко от всичко, което им дължим.
Какъв по-точно е приносът на изобретателния арабин?
1. Кафе
Съгласно една легенда арабинът Халид пасял своите овце в Каффа, район в Южна Етиопия, и забелязал, че те стават по-жизнени, когато ядат определени плодове. Халид набрал от тях, сварил ги и така направил първото кафе. В ХV век то попада в Турция и Мека, откъдето венецианските търговци го пренасят в Европа. В Англия кафеените зърна са занесени от турчина Паскуа Роси в 1650 г., когато той открива и първото кафене на лондонската улица "Ломбард". Самото наименование е изминало дълъг път през годините и народите.
2. Камера
Древните гърци смятали, че очите изпускат светлина и хората виждат благодарение на това. Че светлината в действителност прониква в окото, се е досетил Ибн ал Хайтам, арабски математик, астроном и физик, живял в X век. Наблюдавайки как светлината прониква през дупка на пердето, той установил, че колкото по-малка е тази дупка, то толкова по-добре се виждала картината и така изобретил първата камера-обскура, което в превод означава "тъмна стая". Смята се, че ал Хайтам първи е извадил физиката от философските науки и я превърнал в експериментална наука.
3. Шахмат
На шах играели още древните индийци, но тяхната игра значително се отличавала от тази, на която играем сега. Съвременният вариант на шахмата се е появил в Персия, откъдето се разпространява на запад и достига Европа. През Х век играта била донесена в Испания от арабите.
4. Парашут
Хиляда години преди Братя Райт идеята да създаде летателен апарат дошла в главата на арабския поет, астроном и инженер Аббас ибн Фирнас. В 852 г. той скочил от покрива на джамията със свободно развяващ се плащ с прикрепени на него дървени летви. Фирнас се надявал, че ще успее да полети като птица, но това не станало. Плащът забавил падането и по този начин станал първият парашут. В резултат Фирнас се отървал само с уплаха и леки контузии.
На 70-годишна възраст, след като усъвършенствал своя апарат, той повторил опита, скачайки от планина. Тогава на него му се отдало да се задържи във въздуха 10 минути, но при приземяването се разбил, защото към своя летателен апарат не поставил опашка.
5. Сапун и шампоан
Всекидневното къпане е едно от изискванията на Исляма. Може би по тази причина арабите са се занимавали с усъвършенстването на рецептата за сапуна. Известно е, че продукт, подобен на сапуна, са ползвали и древните египтяни и римляните, но именно арабите са се досетили да смесят мазнина със сода каустик и аромати. В Англия шампоанът се появил през 1759 г., когато някакъв мюсюлманин открил баня в Брайтън.
6. Съвременната химия
Ябир Ибн Хайян е ученият, превърнал алхимията в химия. В IХ век той открил химични процеси, които и досега се използват в съвременната химия: дестилиране, кристализация, топене, рафиниране, окисляване, изпаряване и филтриране. Хайян открил сярната и азотната киселина и изобретил уредбата за изпаряване и последващо втечняване, благодарение на което в света се появили алкохолните напитки и ароматите, използвани при производството на парфюми.
7. Коляновият вал
Коляновият вал, устройството, което превръща въртеливото движение в праволинейно, е изобретено от арабския инженер ал Джазири. Това е едно от най-важните изобретения на механиката, което и до ден днешен се явява основна част в много от съвременните машини. Първоначално то е било използвано при напояването. Ал Джазири може да се смята донякъде и за баща на роботехниката, тъй като е изобретил катинар с кодиращо устройство.
8. Стреловидната арка
Стреловидната арка - характерна черта за европейските готически храмове, е заимствана от арабската архитектура. Тя е по-здрава от полукръглата, използвана от римляните и норманите, и позволява да се строят по-високи и по-сложни сгради. Европейците взели от арабите и конструкцията на ребристите сводове, и на кръглите прозорци. Европейските замъци станали копие на мюсюлманските. Например архитектът на замъка на Хенрих V бил арабин.
9. Хирургическите инструменти
Много от съвременните хирургически инструменти, включително скалпелът, медицинската пила, щипците, тънките ножици, са останали такива каквито ги е измислил арабският хирург ал Захрави. Негово е откритието, че котешките черва, използвани за направата на хирургически конци за вътрешни шевове, се разтварят в организма по естествен път и може да бъдат използвани за направата на опаковката на хапчета. В ХIII век мюсюлманският лекар Ибн Нафис описва процеса на кръвообращението и полукръглата игла използвана при операции на катаракта.
10. Вятърната мелница
Вятърната мелница е изобретена от арабите в 634 г. и е използвана за смилане на царевица и за водоснабдяване. В арабската пустиня единственият източник на енергия бил вятърът, който с месеци духа в една и съща посока и енергията му е използвана максимално. Мелниците били с 6 или 12 крила, покрити с платно и палмови листа. В Европа първата вятърна мелница се появява след пет века.
11. Ваксинацията
Идеята за ваксинация е предложена не от Дженер и Пастьор, а от арабите. В Европа тази новост в борбата с болестите е дошла от Турция, където на процедурата обърнала внимание жената на английския консул. В Турция децата ги ваксинирали 50 години, преди това да се прави в Европа.
12. Автоматичната писалка
Първата автоматична писалка е измислена през 953 г. Необходим бил уред, който да не цапа дрехите и ръцете. Мастилото на изобретената автоматична писалка към върха на писеца се подавало така както е и сега.
13. Номериране
Вероятно системата за номериране, която се използва по целия свят, е дошла от Индия, но формата на числата е арабска. За първи път тя се е появила в печатно издание с работите на арабските математици ал Хваризми и ал Кинди в 825 г. Резултатите от работата на арабските математици, включително алгоритмите и някои теории от тригонометрията, са дошли в Европа след 300 години. Откритият от ал Кинди честотен анализ е послужил за основа в развитието на съвременната криптография.
14. Обяд от три ястия
Принципът да се обядва с три ястия - супа, след която следва ястие с месо или риба, и за завършек - плодове и орехи, е донесъл със себе си от Ирак Али ибн Нафи. Той също така е използвал и кристалните чаши, изобретени от Аббас ибн Фирнас.
15. Килимът
Килимите за арабите са неотменима част от рая. Техниката на тъкането им била много добре развита, като постоянно се добавяли нови и нови цветове и непрекъснато се усъвършенствало тъкането им. В Европа по това време са използвали плетени рогозки, под които вследствие лошата домашна хигиена, имало какви ли не боклуци. Арабските и персийските килими много бързо намерили добър прием в Европа.
16. Чекът
Ако не са били арабите, днес не бихме имали чековете като платежно средство. Необходимостта от тях възниква поради това, че да се пренасят пари на големи разстояния е било много опасно. Още от IХ век арабски търговци можели да осребряват чекове, издадени от багдадска банка... в Китай.
17. Земята - кълбо
От IХ век арабски учени смятали, че Земята има кръгла форма. Според думите на астронома Изн Хазма, доказателство за това е фактът, че Слънцето винаги се намира вертикално над определена точка на Земята. Откритието на арабските учени става 500 години преди Галилей. Изчисленията на арабските астрономи били толкова точни, че те допускали грешка, по-малка от 200 км при определяне дължината на Екватора, изчислявайки я на 40 253, 4 км.
18. Торпеда и ракети
Докато китайците са изобретили праха от селитра и са го използвали единствено за фойерверки, арабите се досетили да го използват за военни цели. По този начин на арабите се удало да наплашат кръстоносците със своите нови оръжия. Още в ХV век те изобретили ракетата, която нарекли "самодвижещо се горящо яйце", както и торпедото, което нарекли "самодвижеща се крушовидна бомба". То било снабдено със стрела на края, която се забивала в неприятелския кораб.
19. Градините
Арабите са разглеждали градините като място за почивка и медитация. Първите кралски градини от такъв тип се появили в ХI век в мюсюлманска Испания.
Родина на лалета също са мюсюлманските страни.
Килимите за арабите са неотменима част от рая
Ябир Ибн Хайян е човекът, превърнал алхимията в химия