Подписаха споразумението за името-Република Северна Македония
Гърция и Македония сложиха официално край на десетилетния спор за името на югозападната ни съседка. Външните министри на двете държави Никос Кодзияс и Нокола Димитров подписаха споразумението за новото име - Република Северна Македония.
Историческата среща бе на брега на преспанското езеро, на границата между двете държави. Там бе и посредникът от страна на ООН за името на Македония Матю Нимиц. Регионът преживя достатъчно страдания, така че нека от днес нататък пеем радостни песни на Балканите, призова гръцкият премиер Алексис Ципрас, който миналата вечер оцеля след вот на недоверие в гръцкия парламент. По думите му "това ще бъде категорично затваряне на една глава на различията в региона".
Зоран Заев започна обръщението си с думите: "Какъв невероятен, красив ден от историята ни". Той си пожела "щастие и занапред". Когато имаш вяра, мечта и надежда – можеш да преместваш планини, перифразира Заев мисли на философът Аристотел. С Гърция ще бъдем партньори и сътрудници. Полагаме основи на пътя за общото ни бъдеще, категоричен бе македонският премиер, който също бе обект на протести и критики в собствената си държава заради договореното споразумение. Той се обърна към всички противници на договора с думите: "Изолацията не носи приходи за никого. Това е съобщение към тези, които са против договора и в двете държави. Гърците, македонците, европейците са по-силни от страха. Европейското семейство не приема страха. Европа не приема ксенофобията".
Цялото заглавие на споразумението между Скопие и Атина е "Окончателна спогодба за решаване на различията, описани в резолюции 817 и 845 на Съвета за сигурност на ООН за прекратяване на силата на Временната спогодба от 1995 г. и за установяване на стратегическо партньорство между страните". Документът трябва да бъде ратифициран от гръцкия парламент и одобрен чрез референдум в Македония, който най-вероятно ще се проведе през месец септември.
Документът бе подписан най-напред в Псарадес, от гръцката страна на Преспанското езеро, след което официалната среща на двете делегации продължи от македонската страна на езерото. На място присъстваха още върховният представител на Европейския съюз по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Федерика Могерини и еврокомисарят по разширяването Йоханес Хан. Матю Нимиц също направи изявление и се пошегува, че след подписването на договора очаква много подаръци от Ципрас и Заев. В края на церемонията двамата министър-председатели размениха вратовръзките си.
Снимки БГНЕС
Българският премиер Бойко Борисов веднага поздрави и двете страни. Той нарече споразумението "важна и храбра крачка, която заедно направиха днес". Договорът за спора за името отваря пътя на Република Македония към ЕС и НАТО. България винаги е подкрепяла нашата съседка по този път. Най-важното сега е гражданите на всички страни на Балканите да разберат, че този договор не води до териториални претенции или бъдещи проблеми, а напротив - ще ни помогне да живеем заедно по-добре, написа Борисов в профила си в социалната мрежа.
Подписването на договора е ключово за европейското бъдеще на Македония. Очаква се след решаването на спора за името, Скопие да получи дългоочакваната покана за започване на преговори за членство в ЕС и НАТО.
Възможно е поканата за преговори за присъединяване към ЕС да стане факт по време на срещата на върха на лидерите на държавите членски на ЕС, която ще се проведе на 29 юни. Очаква се поканата за членство в НАТО да пристигне в Скопие на 11 юли.
Припомняме, на 17 април тази година ЕК препоръча ЕС да отправи покана за започване на преговори за членство със Скопие.