Младежи призовават:
Поддържайте историческата памет жива
Представители на 45 страни настояват да се съхранят мемориалите и монументите за бъдещите поколения
/ брой: 272
Да се съхрани историческата памет за бъдещите поколения, заложена в мемориалите и монументите, които през годините са изграждани в различни страни в Европа и по света. За това настояха стотици младежи от 45 държави в акция пред Паметника на Съветската армия в столицата вчера. Тя бе организирана от Международния младежки форум "Младежта строи бъдещето".
"Поддържайте паметта жива", "Световната младеж за историческата памет" и "Мир за света" бяха само част от плакатите, с които младите хора защитиха правото си да наследят сътвореното в знак на благодарност и признателност през годините и у нас. Призивите бяха отправени на различни езици - английски, турски, македонски, руски и други. Освен плакатите младите хора развяваха знамената на държавите, от които идват. Те положиха цветя пред Паметника на Съветската армия и пред други монументи, увековечаващи различни исторически събития за българите.
Изборът на Паметника на Съветската армия за отбелязване на уважението към подобни мемориали не бе случаен, обясниха младежите. Именно той е обект на поругаване и крайно негативното отношение на русофобски настроени политически сили и обществени организации. Многократното му оскверняване доведе до разделението на българското общество заради посегателствата над историческата памет на народа ни. Определящите се като антикомунистически среди настояват за демонтирането на монумента. Според тях Съветската армия е "окупаторка", а не "освободителка", както е изписано на паметника. Те настояват още да бъде отстранен от центъра на София, пред парламента, и паметникът на Цар Освободител и да бъде преместен на друго, "по-дискретно" място.
Най-ярките му защитници са неутрални и по русофилски настроени българи, които настояват да се запази паметникът за бъдещите поколения.
Социологически изследвания сочат, че 78% от сънародниците ни настояват да се запазят всички монументи, изградени в знак на благодарност към руския народ за освобождението от турско робство. А също и паметниците от съветско време, които отразяват събития, свързани с почти половинвековния период от историята на България, наричан социалистически.