17 Септември 2025сряда10:18 ч.

Подбудител или невежа

Цвета Караянчева под ударите на НК?

/ брой: 40

автор:Константин Иванов

visibility 3584

Дава ли си сметка председателката на НС Цвета Караянчева, че с някои свои изказвания попада под ударите на Наказателния кодекс, по-конкретно на чл. 20, ал. 3 и 4, както и на чл. 195, ал. 1, т. 5! Неотдавна тя бе силно разгневена от думи на президента Радев и призова за отмъщение същият да бъде обран. Споменатите членове от НК се отнасят именно до подбудителство към такова престъпление. "Ние... трябва малко да оберем говоренето си", заяви Караянчева, без да уточнява в кой сезон трябва да стане тази беритба: в края на лятото или през есента. И призова по-нататък и самият президент да не бъде подминат в обира.
В интерес на истината, това не е първият случай, в който името на президента Радев се замесва в някакъв обир. Още в началото на м.г. алармирахме тогавашния вътрешен министър Румяна Бъчварова за появили се информации, че "Румен Радев е обран!" И ето че се стигна до рецидив - явно нито г-жа Бъчварова, нито нейните наследници си гледат както трябва работата, като сега случаят е още по-тежък, защото самата председателка на парламента се явява подбудител на обир.
Спокойно, както през януари 2017-а, така и сега - година по-късно, става дума за престъпление срещу българския език, за което, уви, законодателят не е предвидил санкции. Отрасналите при социализма си спомняме, че редовно ни караха да правим "уборка" на училищния двор от боклуци. "Уборка" (вместо "почистване") наред с "иде реч" (вместо "става дума"), "бродяга" (вместо "скитник"), "неудачник" (вместо великолепното "несретник") бяха неоправдани заемки от руски език, внесени от недотам  грамотни нашенци, поучили или поработили в Съветския съюз.
Колкото до недоразумението с подбудителството на Караянчева Радев да бъде "обран", то идва от немарливост. Г-жо Караянчева, като ще правите заемки от руски, правете ги грамотно: "убранный" трябва да звучи на български с "У" - подканяйте президента да бъде "убран", защото иначе, както стана дума в началото, попадате под ударите на споменатите членове и алинеи на НК. И за да допълним знанията ви, защото сте зает човек и нямате време да се ровите по речниците, ще поясним: Синонимният речник на българския език е категоричен, че единственият синоним на глагола "обирам" и всякакви производни като "обир", "обран" е "крада", "кражба", "окраден". Никакво "изчистено", "изрядно", "без излишъци", в какъвто смисъл го употребявате вие и подобни вам невежи.


 

Българинът прави неразумни инвестиции преди еврото

автор:Дума

visibility 672

/ брой: 172

БДЖ с намаления за ученици и студенти

автор:Дума

visibility 600

/ брой: 172

Годишната инфлация се задържа на 5,3 на сто

автор:Дума

visibility 549

/ брой: 172

Банкнотите в обращение у нас намаляват с 9%

автор:Дума

visibility 553

/ брой: 172

Отново бум на нелегални мигранти

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 172

Работещи и пенсионери в Гърция с повече пари

автор:Дума

visibility 632

/ брой: 172

Тръмп шокиран от "меките" санкции

автор:Дума

visibility 588

/ брой: 172

Накратко

автор:Дума

visibility 574

/ брой: 172

Военни комикси

автор:Александър Симов

visibility 606

/ брой: 172

Парите на инвалидите

visibility 619

/ брой: 172

Къде е реалното производство?

автор:Гарабед Минасян

visibility 642

/ брой: 172

Ще събарят ли старите панелки за нови жилища?

visibility 645

/ брой: 172

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ