19 Май 2024неделя07:29 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Под носа на Бойко Борисов

Или как унищожиха част от главната улица на антична Сердика, запазена през 2 хилядолетия, за да освободят място за пасаж с магазини

/ брой: 171

visibility 135


      9 юли 2011 г. Репортерите Трифонова и
      Василева на в. "24 часа" вземат интервю
      от Б.Б. и записват следното: "...От
      балкона на кабинета (Бойко Борисов,
      бел. ХГ) ни показва разкритите при
      строежа на метрото тракийски и римски
      руини и разказва как всичко ще бъде
      покрито със стъкло, за да се вижда
      отгоре... край тях ще има пасажи с
      магазини."


Арх. Христо Генчев

Когато през април т.г. написах в "Култура", че "авторите на Античен културно-комуникационен комплекс Serdica не проявиха необходимия характер, за да се съпротивляват на унищожаването на Serdica и на Via Principalis пред ЦУМ", бях щадящ в упрека си. Върху главната римска улица на Сердика - Via Principalis днес бива строена трикорабна базиликална сграда, чиято площ по думите на нейния автор арх. Славей Гълъбов "е около 13 500 кв. м... (докато)... експозиционната площ на Националния исторически музей... е 6000 кв. м." (в. "Култура", 27 май т.г.).

Какво и кога се случи?

До март 2010.
Строителството на тази трикорабна базиликална сграда започна веднага след завършването на метроотсечката "Сердика-Ректората", т.е. от есента на 2009 г. Около Нова година изкопчиите се натъкват на мощен зидан висок масив от 60-70 куб. м. (междувременно премахнат, пречел бил на конструкцията!), който стратиграфски принадлежи на черквата "Св. Петка" и онагледява състоянието на града през XVII-XVIII в. Тази сграда се строи по проект на "Главболгарстрой", който не е архитектурен (!), а е за "укрепителни работи". Намерението на строителя е да се леят бетонни конструкции точно върху Via Principalis. Преди месец намерението успя. Оказа се, че инвеститорът "Метрополитен" ЕАД и строителят "Главболгарстрой" строят от есента на 2009 до пролетта на 2010 г. вътре в Археологическия резерват "Сердика-Средец" без задължителните по закон археологически проучвания и без съгласуван архитектурен проект (дори без такъв!). Това беше изненадващо "откритие".

Половин година по-рано, на 24 юли 2009 г., пред УС на Съюза на архитектите (САБ) главният  архитект Петър Диков беше заявил на всеослушание, че ще нареди незабавно да се публикува проектът на сайта на общината. По неговите думи строителите щели да изгребат всичко до кота минус 26 м, но и ще предвидят цял етаж, за да върнели(!) археологията над метростанция 8 пак там, откъдето са я демонтирали. Без отговор остана репликата на арх. Георги Бакалов (председател на САБ от март 2010 г.): "Тази идея е компрометирана при метростанция "Сердика", тя осъди на унищожение няколко римски инсули".
Обещаният проект не бе публикуван на сайта на общината. Но пък общественият разговор започна. В Министерството на културата в изпълнение на заповед РД 09-042/25.01.2010 на министър Вежди Рашидов бе създадена работна група, която да следи работите в центъра. При първите нейни възроптавания срещу действията на "Метрополитен" ЕАД и гл. арх. Петър Диков председателят Щерьо Ножаров (юрист, неизкушен от архитектурните лукавства) бе отстранен, душата на работната група и главен аксперт арх. Мария Каразлатева "напусна" Министерството на културата, а членовете с критично мнение просто не бяха канени повече. На 16 март 2010 г. по БНР инж. Стоян Братоев, директорът на "Метрополитен" ЕАД, заяви публично съгласуваната позиция на Министерството на културата и на "Метрополитен" за това, че "...макар и да ни струва скъпо", откритото при разкопките ще бъде заснето, пакетирано, депонирано и после пак върнато на място!
За щастие медиите, интернетфорумите и гражданските сдружения се бяха намесили в спора. До 24 юни 2010 г. бяха събрани 8000 подписа във Facebook в защита на Сердика. Когато близо година външни на общината институции, общественици и дори посланици, журналисти се бореха (това е точната дума), за да осуетят масовия изкоп, чиято цел бяха 680-те гаражни места пред ЦУМ, не чухме ни дума, изговорена от арх. Славей Гълъбов. Мълчеше проектантът, на когото "Метрополитен" ЕАД не само призна, а и защити авторски права (в ущърб на останалите софийски архитекти) върху ставащото в Ларгото. Авторски права, които били наследени още от далечната 2001 г. Мълчанието на арх. Славей Гълъбов пък осигури на "Метрополитен" пълната свобода на действие вътре в археологическия резерват. Ситуация, която народът ни е описал като "Халваджията за бозаджията".

В тези последователни кадри е показано разкриването на среза през уличната настилка на Via Principalis. В терена настилката се оказа запазена, докато вътре в строителния изкоп тази настилка според "Метрополитен"+"Главболгарстрой" била "унищожена след Освобождението".


Април-Май 2010 г.

Обещаните средства от европейски и американски фондове обезсилват основния аргумент на Стоян Братоев и Тодор Чобанов - "Няма пари". Това разрешава основно да бъде променен начинът на строителството. Метростанция 8 ще бъде прокопавана по миньорски способ; това позволява старината над нея да бъде запазена на място, непокътната. Масовият (100 хил. куб. м!) изкоп, който "волю-неволю" трябвало да бъде запълнен с гараж, отпада. Това не е приятно за Георги Гергов - притежателя на ЦУМ, а и за Стоян Братоев и гл. арх. Петър Диков. Неприятно за Диков е също, че това поставя под съмнение тактическите му умения да подвежда опонентите си, да забавя и печели време и в крайна сметка да създава свършени факти. Това много се цени в общата за тримата среда.
Не може обаче да се оспори годността им да оцеляват. Георги Гергов блъфира, като предлага ЦУМ за сграда на Националния исторически музей (идеята обаче трябва да бъде уважена), Стоян Братоев релативира поражението: "По миньорски способ, но само 80%." Арх. Петър Диков даже прави опит да се представи за идеолога на защитата на старината. Залитането си в полза на подземния гараж Диков обяснява на журналистките Велислава Дърева и Велиана Христова (24 юни 2010 г.) с думите: "Първоначалният проект предлагаше гараж, защото - включително и аз, имах впечатлението и очакването, че по трасето на "Мария Луиза" няма да има никаква археология." Всъщност, отдавна се знаеше, че старината под бул. "Мария Луиза" е запазена.


В това време трикорабната базиликална сграда продължава да бъде строена съгласно проекта за "укрепителни работи". Узаконен архитектурен проект за това строителство до лятото на 2010 г. продължава да няма. Но за да бъде отговорено на общественото любопитство, в печата и в интернет се появяват изображения и колажи, които интерпретират темата за антична Сердика в рамките на Ларгото. Те обаче не са архитектурен проект, без който е немислимо да започне строителството на каквато и да е сграда, на което и да е място, още по-малко - вътре в Археологическия резерват "Сердика-Средец".
При това положение не можеше повече да се отлага изработването на архитектурен проект. Проектът още е в техническа фаза и се нарича "Античен Културно-комуникационен комплекс Serdicae" (или накратко: AKKKS). Съчетание на култура с транспортни комуникации в названието разрешава проектът да бъде директно (без обявление) възложен на арх. Славей Гълъбов. Основанието за това е, че той печели преди 10 години конкурса за "Идейно-комуникационно решение на Централната градска част на София", 2000. Целта на този конкурс бе "да намери оптимално решение за комуникационно-транспортните проблеми в центъра на София, в това число и за въпросите, свързани с паркирането и гарирането на моторните превозни средства, което да подпомогне изработването на комуникационно-транспортните планове към ОГП на столицата." (От програмата на конкурса). Но по същото време бяха проведени и два други конкурса:
- За "Идеи за архитектурно-градоустройствено и функционално развитие на обществените пространства в ЦГЧаст на София", 1999, както и
- За "Архитектурно-пространствено и функционално развитие на Западното направление на ЦГЧаст на София", 2001.
"Метрополитен" ЕАД не зачете авторските права на участниците в другите два конкурса, въпреки че те по предмет са много по-близки до темата "Антична Сердика." Въпреки че днес осъществяваното комуникационно решение в Ларгото не е това на Славей Гълъбов от 2001 г., а на конкуриращи го участници в същия конкурс.

Годината след 24 юни 2010 г.
 
На този ден в голямата зала на САБ бе представен AKKKS (авторски колектив: арх. Славей Гълъбов, арх. Васил Китов, археолог Константин Шалганов, арх. Никола Кунчев, арх.  Михаил Петков, инж. Александър Витанов (в. "Строителство и градът", бр. 20 от 25 май 2011 г.). След 40-минутно встъпително закъснение чухме изявленията на зам.-министър Тодор Чобанов, гл. арх. Петър Диков, инж. Стоян Братоев и арх. Славей Гълъбов. Между казаното и показаното на екрана нямаше нищо общо. Образите бяха или информативни (работници копаят), или примери от странство, или макулатура от (вече неактуални) занимания на "Метрополитен". Нямаше идеен, още по-малко технически проект за AKKKS. При положение, че повече от половин година в Ларгото вече се строеше.
Сега има изработен технически проект, снабден с всички законови атрибути. Но този архитектурен проект повтаря точните характеристики на проекта за "укрепителни работи" като ситуация, разпределение и габарити, конструктивна схема, осови разстояния и даже конструктивни детайли. Това плътно съвпадение(!) помогна на "Метрополитен"+"Главболгарстрой" да излязат от ситуацията да строят базиликалната трикорабна сграда в нарушение на добрите практики и законови разпоредби. Не всеки архитект би предоставил подобно (оневиняващо) алиби.
Другото обяснение на тази невъзможна последователност (първо да се проектират конструкциите, а после - архитектурата на сградата!) е, че архитектурният проект е бил преднамерено крит от архитектурната колегия, но - предоставен на конструкторите. Всички споменати дотук бяха поканени, присъства и говори, при това с видима неохота, само арх. Гълъбов. Проектът е бил крит от архитектите, за да не даде основание за (не само архитектурна) критика. И наистина при обсъждането пост фактум, станало в САБ на 23 юни т.г., AKKKS не получи подкрепа, а бе осъден за посегателството над Via Principalis.
Това говори за изпълнението на неколкогодишна, неоповестена програма, чиито цели бяха:
- да изключи архитектурната колегия от работата по най-големия културен проект на България (в това прозира стилът на гл. арх. Петър Диков);
- да затвори всички решения във възможно най-тесен кръг, в който последен (по необходимост) бе допуснат и арх. Славей Гълъбов;
- да остави в дозирано неведение софийската общественост и даже да я поставя пред свършени факти, какъвто е разсичането и светкавичното бетониране на Via Principalis, станало през май 2011 г. Това бе частична "реабилитация" на тактика Петър Диков.

Дозирано неведение

На 24 юни 2010 г. Велислава Дърева пита арх. Петър Диков: "Там, където се пресичат Декуманусът (Via Principalis, бел. ХГ) и Кардото - на ъгъла на ЦУМ, там тази пресечна точка, която е сърцето на антична Сердика... " Диков казва: "Тя засега не е включена в проекта. Тя е под тротоар. Там засега не се предвижда да се разкрие". Дърева: "И не смятате по никакъв начин да проучите?" Диков: "Смятам.... Това ще бъде грехота (да не я разкрием)... Казал съм преди две години - ако не намерим археология, ще си я построим. Защото ние знаем структурата на града. И там... за представа на хората, да знаят какво е било, можем част от нещата да ги възстановим... Има много методи, по които да покажем кое е автентично, кое е новото, но да го възстановим и да направим една структура, по която човек наистина да може да мине."
Стана обратното на заявеното. Не само че не бе възстановена целостта на Via Principalis (в нейната част пред МС, между Източната порта и днешния бул. "Мария Луиза"), а "Главболгарстрой"+"Метрополитен" даже разрушиха откритото пред МС. И още по-лошо - унищожиха пространството, в което главната римска улица се вместваше. Стана невъзможно, ако не да си "построим археология ", то поне да защитим пространството (за градоустроителите - също паметник) на Via Principalis. Върху нея бе излята бетонна подпорна стена, която можеше да бъде заменена с щадяща старината конструкция. Цитираното ръзсъждение на Петър Диков се оказа празни думи, въпреки че той разполагаше с разпоредителна власт, както като гл. архитект на София, така и като председател на съвета на директорите на "Метрополитен" ЕАД.
Думи за пред хората, а действия - в угода на някой, който не се заявява открито и който е достатъчно силен, за да наложи една антикултурна практика, и то в самото сърце на държавата ни, под носа на Бойко Борисов. Някой, в чиито възможности е да подготви и планира тази "градоустройствена" операция за години напред. Някой, годен да обедини в обща, вредна за обществените интереси, позициите на автономни институции като Софийската община (по-точно арх. Петър Диков) и Министерството на културата (по-точно зам.-министър Тодор Чобанов), че и Института за опазване на паметниците (по-точно арх. Йорданка Кандулкова). Затова вместо Диков да изненадва нас, поставяйки ни пред свършени факти, ще трябва да настояваме за друг дневен ред.

А тепърва?

- Ще трябва да бъде отменен действащият понастоящем план за застрояване и регулация Западно направление, като бъде премахнато автомобилното и трамвайното трасе по дължината на "Мария Луиза" и пл. "Св. Неделя". Този план преди години не само програмира днешните разрушения в Ларгото, но и предвижда същата съдба и на Античния Форум под площад "Св. Неделя". Този план продължава да предвижда автомобилна рампа, следователно и подземен гараж, до бул. "Мария Луиза".
- Извършеното посегателство - изливане на бетонна подпорна стена, която разсича Via Principalis (като значителни части от нея са били унищожени от направения изкоп), трябва да бъде публично осъдено като антикултурна постъпка и противозаконно, наказуемо деяние.
- Дирекцията за строителен надзор да провери в каква степен са спазени законовите процедури при строителството в Ларгото, както и особения строителен режим вътре в Археологическия резерват "Сердика-Средец", предвиден с ПМС 36/1976 г.
- Да бъде временно спряно изграждането на т.нар. "подземен музей" (според кметицата Йорданка Фандъкова) с "пасаж с магазини " (според премиера Борисов) в Ларгото. Да бъдат замразени довършителните и инсталационни работи по него, които биха оскъпили станалите неизбежни промени във вече полуготовата базиликална страда.
- Европейската финансова субсидия от 16 млн. лева да бъде целево изразходвана така, че първите средства да бъдат вложени не за довършването на базиликалната сграда, а само за осъществяването на описаните по-долу "спасителни" стъпки.
-  Археологическата документация (дневник, заснемания, фотодокументация) да бъде направена достъпна за всички, които проявяват интерес към ставащото в Ларгото. Да бъдат проверени строителната документация и инструкциите на строители и инвеститори на обекта.
- Да бъде направена оценка от лица, независими от общината и от МК, на щетите, нанесени на Via Principalis през месеците април и май.
- Докато споменът е още свеж, да бъдат документирани спомените на работниците, извършили изкопните работи. Да бъде проучено депото, където са били изхвърлени фрагменти от разрушеното благоустройство на Via Principalis. Да бъдат запазени (ако не са унищожени) всички отломки и даже строителни материали от настилката, канализацията и цоклите на прилежащите сгради. Да бъде веднага прекъсната работата по обратния насип, тъй като той скрива среза на изкопа и с това скрива/погребва северната половинка от Via Principalis, досега останала читава.
- Да се пристъпи в следващите месеци към възстановяването на пространствената цялост (трасето) на Via Principalis за сметка дори и на прясно излятата бетонна стена, а не да възлагаме "тази задача на следващото поколение", както каза арх. Гълъбов в САБ на 23 юни т.г.
- Да бъде продължено проучването на Via Principalis в нейните неразкрити досега участъци, както и неизгребаната нейна половинка в Ларгото. Да бъде разкрито и защитено кръстовището на Via Principalis с Кардо-то, разположено под югозападния тротоарен ъгъл на ЦУМ.
- Да се пристъпи незабавно към археологическо проучване на пространството на Античния Форум, разположен под пл. "Св. Неделя".
- Описаните работи да не бъдат възложени на досега работилия проектантско-проучвателен състав "Гълъбов-Шалганов", който не защити културната субстанция на поверения им дял от Археологическия резерват "Сердика-Средец".
- Да бъде поощрено състезателното начало, но не чрез Закона за малките обществени поръчки. В новата задача наред с пл. "Св. Неделя" да бъде включена Западната порта, както и връщането на запазеното от градо-археологическата субстанция над метростанция "Сердика".
- Да бъде потърсена помощта на ЮНЕСКО и на генералния секретар на организацията Ирина Бокова.
- От ръководството на тези работи трябва да бъдат държани настрана гл. арх. Петър Диков, зам.-министър Тодор Чобанов и арх. Йорданка Кандулкова. Тя посвети добри аргументи ("преместването е мимикрия на унищожаването") в тв "Референдум" на 21 юни т.г. в обществена защита на Паметника на съветската армия, но бе (само?) резигнирала, когато трябваше да защити сердикийската Via Principalis от участта да бъде местена. С надзора над възстановителната(!) дейност на "Главболгарстрой"+"Метрополитен" в Ларгото трябва да бъде натоварен обществен комитет.

Все още имаме време да поправим отчасти сторената беда и да дадем урок на тези, които си въобразяват, че могат да разполагат с общественото културно богатство по начин, преднамерено скриван от обществото. Ако това не стане, произволът, конспиративното поведение и страхът от обществения надзор ще останат част от управлението на София.
Това стана ясно за всекиго, но основният въпрос остава: Кой (какво) дирижира "героите" на описаната антикултурна сага? Антикултурното пренебрежение и/или алчността? И двете - еднакво осъдителни. "Политиката" на поставяне на обществото пред свършени факти трябва да бъде наказана. Това няма да възстанови изцяло Via Principalis, но ще бъде урок за "хитрите момчета", които осъществяват алчността си за сметка на българската история и култура. И на престижа на държавата ни. С подобен прецедент (наказание заради посегателство върху археологически следи) ще избегнем или поне ще затрудним бъдещи културни погроми.


Наредба номер 2 за опазването на историко-археологическия резерват в центъра на гр. София: "Чл. 5(1) Археологическото проучване... започва преди началото на строителството, така че 1 година преди започването му да се даде подложка за проектиране в работна фаза... Чл. 8(2) Проектите за строителство се сгласуват задължително с НИПК... преди одобряването им  от гл. архитект на София." В този цитат са изброени 3 процедурни нарушения на главния архитект Петър Диков.


 

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1079

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1108

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1215

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1134

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1249

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1082

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1299

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1243

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1187

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ