03 Май 2024петък07:56 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Под наблюдение

Във Федералната антимонополна служба разказаха как смятат да следят увеличението на цените на най-важните стоки

/ брой: 62

visibility 1231

Василий Миронов

През тази година в Русия ще бъдат под наблюдение не само цените на продуктите, но и на лекарствата. Федералната антимонополна служба няма да позволи на продавачите да се възползват от икономическата ситуация в страната за собствено обогатяване. В противен случай ще конфискуват 15% от търговския оборот на търговците, а това често са милиарди рубли.
За приоритетите на антимонополната служба разказа на пресконференция зам.-ръководителят на ФАС Александър Кинев.
"През 2015 г. задачата ни е да се концентрираме върху пазарите със социално значими стоки, преди всичко хранителните продукти, лекарствата - заяви пред журналистите Кинев. - Бихме искали да предупредим да внимават всички, които се опитват да сформират картел и да използват нелекото икономическо положение, в което днес се намира Руската федерация, за да получат допълнителна печалба. Днес не е времето и не е положението, когато може да се стремиш към спечелването на допълнителни пари".
Експертите отбелязват, че решението да се акцентира върху социално значимите отрасли, е оправдано. През тази година ръстът на цените на стоките от първа необходимост ще вълнува населението както никога. Да се контролират тези цени е нелека задача, но изпълнима.
"Това е много тежък за регулиране отрасъл заради големия брой субекти на икономическа дейност - казва доцентът от катедрата по теория и практика на държавното управление във Висшата школа по икономика Павел Кудюкин. - Дори при наличието на големи търговски мрежи пак съществува на локално ниво достатъчно силна конкуренция. В тази ситуация е много трудно да се открият ценови сговори".
В самото ведомство се съгласяват с това. По думите на Кинев ФАС може да провери търговците дали спазват две норми на законодателството. Те засягат злоупотреба с доминиращо положение и подписване на антиконкурентни споразумения.
Държавата има няколко лоста, с чиято помощ могат да се намалят апетитите на търговците. Всички те са по своему ефективни. Но не се отнасят към антимонополната политика.
Така например в сегашната ситуация някои региони използват практиката на преки преговори с големите търговски мрежи. Местното ръководство моли магазините да задържат цените на продуктите. Съдейки по това, че поне половината от федералните търговски мрежи обявиха "замразяване на цените", такава политика дава резултати.
Друг метод е изкуствено увеличаване на конкуренцията. Напоследък в много региони станаха популярни "антикризисните" пазари. Подобни пазарни механизми са за предпочитане, казва Кудюкин.
Правителството също има методи за пряка намеса в ценовата политика в търговията. Ако стока от социално значимите (24 позиции, определени от правителството) поскъпва в продължение на месец с повече от 30%, държавата може да "замрази" цената й за срок от 90 дни. Вярно е, че този механизъм досега не е бил използван нито веднъж. Въпреки че условия за това имаше. Вицепремиерът Аркадий Дворкович изказа мнението, с което са съгласни повечето експерти, че такава мярка може да доведе до дефицит на една или друга стока.
Освен това правителствата на регионите в Крайния Север или приравнени към тях според природните условия, могат да установяват пределни надценки на определени стоки. Глобата за нарушаване на държавното регулиране на ценообразуването е до 100 хиляди рубли за юридически лица.
Междувременно инфлацията в Русия леко се забави. Тя достигна 0,4% срещу 0,6-0,9% седмично през януари. Най-бързо растат цените на хранителните стоки и преди всичко на ориза.

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 715

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 696

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 652

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 703

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 848

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 734

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 659

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 829

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 699

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 765

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ