21 Юли 2025понеделник19:09 ч.

Почит към кралете на джаз-мануш

Световните звезди Роби Лакатош и Бирели Лагрен ще свирят за първи път в България на 16 май

/ брой: 88

автор:Дума

visibility 2617

Грандиозният концерт "Кралете на джаз-мануш" в почит към Джанго Рейнхард и Стефан Грапели ще бъде един от акцентите на тазгодишния Салон на изкуствата в Националния дворец на културата. Той ще се състои на 16 май (понеделник) от 20 ч. в зала 1 с участието на Роби Лакатош квинтет от Унгария. В него своето музикално майсторство ще покаже и Бирели Лагрен (китара), подпомаган от Брас асоциация биг бенд с диригент Ангел Заберски. По този начин едни от най-известните в света изпълнители на джаз-мануш (цигански джаз) ще свирят в почит към най-ярките му представители от недалечното минало - легендите Стефан Грапели и Джанго Рейнхард.
Роби Лакатош (Унгария) е потомък на Янош Бихари, наричан Кралят на циганските цигулки, със свой джаз-клуб в Белгия, често посещаван в миналото от Йехуди Менухин. Участва заедно с Максим Венгеров в прочутите серии на Лондонския симфоничен оркестър "Гении на цигулката". Ансамбълът е от млади музиканти (19-25 г.). Критиката го нарича "виртуоз в класиката, велик импровизатор в джаза, универсален музикант, дяволски цигулар".
Китаристът Бирели Лагрен от Франция е в списъка на "най-големите китаристи на всички времена" на британското издание "Classic Rock". Звездата на този концерт от "звезди".
Джанго Рейнхард (1910-1953) е един от основателите на уникалния стил, наречен джаз-мануш или цигански джаз. Световната джаз-гилдия го нарича "Великият Джанго". Прозвището "Джанго" на цигански език означава "събудих се". Истинското му име е Жан Батист Ренарт и е роден в Белгия. Започва да свири на банджо и цигулка и достига висока техника в класическата и традиционната циганска музика от унгарски композитори. На 18-годишна възраст преживява пожар, в резултат от който може да си служи само с два пръста на лявата ръка. Шест месеца се възстановява в болница, където неговият брат му носи китара и така се ражда "двупръстовата китарна техника" и новият стил в джаза - джаз-мануш. Днес на негово име е кръстен ежегодният джаз-мануш фестивал в Ню Йорк.
На първия концерт на Луис Армстронг в Париж Джанго Рейнхард се запознава с пианиста и цигулар Стефан Грапели и двамата основават прочутия "Quintette du Hot Club de France" - първата джазова формация само от струнни инструменти, която оставя трайни композиции като "Djangology", "Swing Guitars", "Minor Swing", "Nuages", "Daphne", "Tears".
Стефан Грапели (1907-1997) е роден във Франция в семейство на майка-французойка и баща-маркиз Ернесто Грапели, философ и писател. Утвърждава се като най-влиятелния джазов цигулар в света със собствен интерпретаторски стил, съчетаващ интонации на елегантния френски шансон и американския суинг. С музика на Грапели са озвучени 25 филма. През 1977 г. печели "Грами" за цялостно творчество, а през 1995 г. - гран при "SACEM". Грапели изнася много концерти с оркестрите на Дюк Елингтън и Андре Превен, пианистите Ърл Хайнс, Макой Тайнър и Оскар Питърсън, вибрафониста Гари Бъртън, мандолиниста Дейвид Грисман, поп певеца Пол Саймън, класическия цигулар Йехуди Менухин, китариста Джо Пас, френския джазов цигулар Жан-Люк Понти, виолончелиста Йо-Йо Ма, белгийския виртуоз на устната хармоника Тутс Тилеманс и много други.


Роби Лакатош


Бирели Лагрен
Снимки Салон на изкуствата
 

Бедността в България се увеличава през 2024 г.

автор:Дума

visibility 841

/ брой: 132

Овцевъдите искат драконовски мерки срещу шарката

автор:Дума

visibility 915

/ брой: 132

10% ръст на цените и приходите на хотелиерите

автор:Дума

visibility 941

/ брой: 132

Украински дронове атакуваха Москва

автор:Дума

visibility 947

/ брой: 132

Антиимигрантски протести във Варшава

автор:Дума

visibility 1005

/ брой: 132

Румъния не може да спаси наводнената солна мина

автор:Дума

visibility 897

/ брой: 132

Накратко

автор:Дума

visibility 904

/ брой: 132

Завръщането

автор:Александър Симов

visibility 852

/ брой: 132

Диагноза

visibility 925

/ брой: 132

Натиск върху съда

visibility 853

/ брой: 132

Признателност към Апостола

visibility 955

/ брой: 132

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ