Почистиха паметника, софиянци още се карат
Кадиев обеща да издейства специална стена за графити, сграда и няколко автобуса
/ брой: 140
Паметникът на Съветската армия в София осъмна напълно изчистен, без помен от изрисуваните като герои от комикси руски войници. Въпреки че официално миенето трябваше да започне в 8,30 часа сутринта, още в полунощ свалянето на боята е стартирало. Продължило е до 7,00 часа. Чистенето е било по инициатива на форум "България-Русия" и още няколко организации. Те с лични средства са платили на частна фирма да свърши работата. Струваше ни около 1000 лева, уточни Светлана Шаренкова, председател на форум "България-Русия". Организаторите предварително са получили разрешение от областната управа, защото паметникът е на територията на Столична община, но е държавна собственост. Въпреки това кметът Йорданка Фандъкова се опита да се намеси в спора и побърза да обяви пред медиите, че не е разрешавала "партизанските действия" през нощта. Моментално бе опровергана от Шаренкова, която дори разказа, че фирмата за почистване е била препоръчана от общината.
Изненадани от среднощната акция се оказаха група столичани, пристигнали рано сутринта пред паметника. Част от ентусиастите бяха решили да се включат в чистенето, другите пък имаха намерение да скандират срещу монумента на Съветската армия. Имаше и много ранобудни журналисти и фоторепортери.
Паметникът трябваше да остане както е нарусиван, защото така провокира въображението, коментира Петър Станков, един от привържениците на новия вид на монумента. Според него с рисунките паметникът щял да се превърне в туристическа атракция, която съчетава тоталитарен и уличен арт-туризъм. В ожесточена словесна битка със Станков и групата му влезе общинският съветник от БСП Гергана Алексова. Няма значение по кой паметник се рисува, това е забранено. Това е вандалски акт, категорична бе социалистката. Срещу нея се чуха гласове, че паметникът трябва да се демонтира, защото е твърде голям. Размерите му били символ на диктата. Алексова пък отговори с припомняне на историята и на милионите загинали за свободата на Европа.
В крайна сметка всички се разотидоха разочаровани, че нямаше нито какво да снимат, нито срещу кого да се бунтуват.
Няколко часа по-късно кандидатът за кмет на столицата от БСП Георги Кадиев се срещна с млади художници, които си изкарват прехраната, рисувайки графити. Представителите на уличното изкуство обясниха, че рисуването на паметника е акция, премислена и планувана дълго. Личи си, че е човек, който се занимава професионално с това, не е дете на 11-12 години, предположиха младежите. Те разказаха за проблемите, с които се сблъскват в столицата и в България и за това как в чужбина се отнасят към хората с техни професии.
Всичко щеше да бъде наред, ако не ставаше дума за паметник на загинали, коментира Кадиев. Той обеща на артистите като общински съветник да направи концепция за временна стена за графити. Тя може да бъде поставена в парка пред НДК или дори в градинката с Паметника на Съветската армия. Идеята е на това място да се събират художници, които да рисуват, а изкуството им да радва столичани. По примера на други държави, Кадиев ще предложи на общината да се определи и някоя стара необитаема сграда в столицата, която да бъде освежена от графити. Коли на градския транспорт също биха могли да бъдат изрисувани. Всичко ще стане с концепция, конкурс за идеи и съответно за хора, които да изпълнят поръчката.
Паметниците са за това да бъдат опазвани, коментира лидерът на БСП Сергей Станишев. Той допълни, че в София има немалко места, където творчеството на различни художници може да бъде реализирано. Посегателството върху този паметник е посегателство в известен смисъл върху историята, каза още Станишев. Той припомни и реакциите, които това деяние е предизвикало в Русия, и допълни: "Кой печели от това?"