18 Февруари 2026сряда20:17 ч.

Почина проф. Александър Чирков

автор:Дума

visibility 987

На 82 години е починал един от най-добрите кардиолози на България от последните няколко десетителия проф. Александър Чирков. Това съобщили пред Нова тв негови близки.

Чирков е роден в Лом на 27 януари 1938 г. Завършва Висшия медицински институт в София през 1962 година. Заминава през 1966 г. за Западен Берлин, където специализира при известния кардиохирург проф. Бюхлер. Остава там като лекар в Университетската болница, после се прехвърля в Западна Германия – в университета във Франкфурт на Майн и в университета във Фрайбург, където е професор от 1981 г.

През 1984 г. се завръща в България, поканен от акад. Атанас Малеев, ректор на Медицинската академия и заместник-министър на здравеопазването. Извършва първата сърдечна трансплантация в България и на Балканите през 1986 г. Рецепиентът е 11-годишно момче.

Професорът печели световна популярност и признателност за професионализма си в сферата на сърдечните болести, операции и трансплантации.

Той е двигателят за създаването на УМБАЛ "Св. Екатерина" като водеща кардиологична болница в страната. И дълги години я ръководи.

През 2013 г. екипът на болница "Сити Клиник" кръщава Клиниката по кардиохирургия на негово име. Сред най-известните му ученици е кардиохирургът проф. Иво Петров.

За българските кардиолози проф. Чирков е човекът, положил основите на модерната кардиология и кардиохирургия, обучил редица лекари, които и до днес продължават делото му и утвърждават високото европейско ниво на лечение на сърдечно-съдовите заболявания в България.

Хванаха фалшиви евро, които трудно могат да се разпознаят

автор:Дума

visibility 1201

/ брой: 33

6 на сто от населението е било на воден режим

автор:Дума

visibility 1096

/ брой: 33

Коли за 633 млн. лв. са купени на изплащане за година

автор:Дума

visibility 1055

/ брой: 33

5,8% ръст на туристите през 2025 г.

автор:Дума

visibility 1195

/ брой: 33

ЕС е аут от масата на преговорите в Женева

автор:Дума

visibility 1085

/ брой: 33

Мадрид изпраща помощи за Куба чрез ООН

автор:Дума

visibility 1166

/ брой: 33

Хиляди лекари стачкуват безсрочно в Испания

автор:Дума

visibility 1123

/ брой: 33

В Перу обсъждат импийчмънт на седми президент

автор:Дума

visibility 1224

/ брой: 33

Като икона. Като на бесило...

автор:Боян Бойчев

visibility 1153

/ брой: 33

Пари за топло, пари за студено

автор:Евгения Младенова

visibility 1276

/ брой: 33

Търговци на жлъч

visibility 1221

/ брой: 33

Повод за срам

visibility 1409

/ брой: 33

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ