20 Май 2024понеделник01:48 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Пътешествия

По златните хълмове на Златибор

Хора от цял свят идват в прочутия сръбски курорт за отдих и лечение, спортуване и забавления

/ брой: 228

автор:Вилиана Семерджиева

visibility 3542

Златиборски бързи воз, или иначе казано - Златиборския бърз влак, изобразява дървената скулптура, изваяна от самоукия майстор Миладин Лекич и поставена през 2013 г. на Кралския площад до езерото в прочутия курорт Златибор в югозападна Сърбия. Поводът е бил честването на 120 години организиран туризъм в тази прекрасна планинска част на страната. Фигурите с височина над 2.5 м увековечават пътуващия търговец Тодор Удовичич-Гайевич и неговия товарен кон - от времената, когато това е било единственото средство за превоз на стоки през планината. И ако не си направите снимка за спомен до тази удивителна двойка, все едно не сте ходили в Златибор.

На Кралския площад, на който тържествено се посреща всяка нова година, изобилстват забавления за децата. А наоколо има кокетни кафенета, алеи за разходка край изкуственото езеро, създадено през 1947 г. на р. Обудовице, в което плават с                водни колела, пейки за почивка и съзерцание, павилиончета за сладкиши, сувенири, играчки. На една от алеите се намира знаковата Кралска чешма, изградена на 20 август 1893 г. на мястото, където бил посрещнат и нагостен сръбският крал Александър І Обренович. Той бил запленен от природата и кристалния въздух, постоянно пречистван от т. нар. "роза на ветровете", която се образува над Златибор, и по думите му действа като "въздушна баня". След тази негова "благословия", мястото се прочува и започват да идват почиващи от близо и далеч.

Тази година курортът в община Чайетина, в който постоянно живеят около 2400 души, посрещна своята 125-годишнина с много добри числови показатели: легловата база в хотели, почивни домове и къщи за гости наброява 25 000, а 300 000 души годишно посещават Златибор, като се регистрират средно 1 300 000 нощувки, разказва Йелица Тошич, мениджър в Туристическата организация. Не са малко и почиващите от България, но домакините очакват техният брой значително да се увеличи и гостоприемно ги канят.

Един от най-новите хотелски комплекси е "Елена Анжуйска", наречен на името на средновековната сръбска кралица, известна с благотворителната си дейност за образованието и изграждането на манастири, първата жена, канонизирана за светица от Сръбската православна църква. 35-годишният управител Бранко Шкодрич, на чието семейство принадлежи земята, върху която е построен комплексът, разказва, че е изграден за две години и от 2016 г. приема посетители. Разполага със 105 апартамента първа категория, с площ от 30 до 75 кв. м. Почти всички са разпродадени и повечето собственици ги менажират чрез специално създадената агенция за техническо-оперативна дейност "Амбасадор". Комплексът, който сътрудничи с ТО "Златибор", предлага нощувки със закуска, полупансион или пълен пансион (за 28 евро на човек), разполага с ресторант с национална кухня и кафе-сладкарница. В близост има супермаркет, предстои да бъдат изградени детски площадки, малко езеро и автогара. В комплекса вече са отсядали туристи от България, а домакините отправят любезна покана към нашите сънародници, като им гарантират комфортен отдих.

С благоприятната си надморска височина около 1000 м и близо 200 слънчеви дни в годината, курортът предлага възможности за здравен туризъм в центъра "Чигота", специализиран за лечение на заболявания на щитовидната жлеза и нарушения на метаболизма, 80-километрови отлично маркирани пешеходни маршрути, условия за възстановяване и тренировки на спортни отбори, два открити басейна и осем къпални, зони за офроуд, конен и риболовен туризъм, параглайдинг, планинско колоездене, зали за различни спортове и т.н. На 9 км от Златибор се намира популярният ски център "Торник" - под едноименния връх (1496 м), с няколко писти с различна трудност и обща дължина 7 км, обслужвани от шестместен седалков лифт. От следващата година влиза в действие модерната 9-километрова кабинкова линия "Голд гондола". Отлични условия има и за конгресен туризъм.

Гостите на курорта имат възможност да посетят интересни забележителности и обекти в района - огромния Динозавърски парк, Дървения град на Емир Кустурица, прочутата теснолинейка Шарганската осмица, водопада Гостилье, а докъдето погледът стига - са златни борове, меки хълмове и безкрайни поляни, осеяни с диви нарциси, ириси и много други цветя и лечебни растения. 

Един от най-привлекателните природни феномени в този край е пещерата Стопич - на 19 км от Златибор, втората по големина в Сърбия, посещавана всяка година от над 60 000 туристи. Тя е отворена целогодишно, средната температура е около 15-16 градуса, като се влияе от водния поток на река Търнава, която минава през нея. Има 4 изхода и носи името на семейство, заселило се по тези места в нач. на ХVІІІ в., което я открило случайно. А днес неговият потомък Никола Стопич е уредник и увлекателно разказва приказни легенди и любопитни данни от научни изследвания. Смята се, че образуванията в пещерата са на 4.5 млн. години. ТО "Златибор" постоянно влага солидни инвестиции за облагородяването й. Дълга е 1700 м, с обем 120 000 куб. м и средна височина на залите 12-40 м. Електрифицирана е, изградени са пътеки и площадки за наблюдение на изключително красивите и ефектни каменни вани, по които се спуска водна каскада. В една от залите има водопад с височина 9 м, наречен Извор на живота.

Селският туризъм е добре развит в Златиборския край. Едно от образцовите стопанства е къщата за гости Мельович в с. Рожанство. Семейството на Гордана и Драган Мельович гостоприемно отваря дома си за туристи от всички краища на света. Фамилията се състои от 11 души от четири поколения - от 85-годишния баща на Драган до най-малкото, едногодишно дете. От 12 години се занимават със селски туризъм, в началото започнали да дават под наем две стаи на втория етаж на къщата. После направили малък басейн, след това още два апартамента, реновирали стара постройка в двора. И така миналата година са посрещнали 880 гости. Тук всичко излъчва уют и топлина - стаите и механата са обзавадени с мебели от дърво, измайсторени от Драган, килимите са изтъкани от майка му, а завесите са изплетени на една кука от Гордана. Но вече нямат време за такива занимания, защото голямото стопанство, в което произвеждат всичко необходимо за приготвяне на вкусни гозби и специалитети, им отнема целия ден. Гледат няколко крави, кози, прасета, кокошки, пшеница, царевица, имат и зеленчукова градина. Е, всичко това иска много труд, но пък гостите остават доволни и идват отново. Драган подчертава колко е ценна помощта на ТО "Златибор" по отношение на рекламата. Интересно му е да посети подобни къщи за гости в България, както вече е почерпил опит в Австрия. Рожанство живее пълноценно. Има детска градина и начално училище, много от местните жители учат и работят в Златибор. Общината прави много за хората - покрива 60 процента от разходите на селските стопани за техните производства, за трето дете дава еднократно 150 000 динара (около 2500 лв.), отделно от надбавките от държавата. Затова и много семейства имат по 3 деца. Сигурно затова и сръбските села са живи, китни и богати, а хората не бягат по големите градове.

              

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1435

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1386

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1408

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1530

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1454

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1549

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1352

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1665

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1640

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1551

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ