09 Октомври 2024сряда00:33 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

По-твърдо от стомана

Ростовски учени се научиха да отглеждат уникални нанотръби

/ брой: 273

автор:Дума

visibility 166

Лариса Ионова

В Южния федерален университет започнаха да отглеждат нанотръби.
Това е една от най-перспективните насоки във физическата наука. Нанотръбите са съвсем необичаен материал. Той може да бъде получен от най-простите неща, например от обикновен графит, който с помощта на новите технологии получава уникални свойства, едното от които е необикновена твърдина.
- Ако от нанотръби се направи дълго въже, по него може да се пусне асансьор в космоса - такова въже ще издържи всичко - и разликата в атмосферите, и тежестта на всяка пратка, транспортирана по него - казва завеждащият катедрата па нанотехнологии в Южния федерален университет Юрий Юзюк. - Ако тръбите "се отглеждат" по този начин, а после се сгъват на въже или сноп, механичните им свойства ще се увеличават в пъти.
- Взимаме графит, изпаряваме го при висока температура и определено налягане и получаваме тръби като цилиндри, чийто размер се измерва в нанометри - обяснява ученият. - От гледна точка на обикновения човек обаче те изглеждат като обикновени сажди.
Нишките, направени от тези тръбички, са по-леки, но по-твърди от стомана. Затова от тях могат да се направят такива съставки, които ще могат да заменят много голямо количество метали. Освен това те не са застрашени от корозия. Нанодобавките ще направят по-здрави пластмасите, бетоните, лаковете и боите.
Въглеродните нанотръбички са само от няколко слоя атоми, затова не се виждат с невъоръжено око, а и обикновеният оптичен микроскоп няма да помогне, необходим е електронен. Дебелината на тези тръбички е 0,7-3,5 нанометра, това е 10 на минус девета степен на метъра. И изучаването на "поведението" им в различни среди чрез метода на спектроскопията на комбинирано разсейване на светлината не е лесна задача. Но много благодатна.
- Изучаването на тези свойства дава възможност за използването на нанотръбите в конкретни приложения, в нови материали и за внедряването им в нови области. Това е много търсена днес тема - отбелязва Юрий Юзюк.
Признанието на перспективността на избраната от ЮФУ насока се изрази в това, че студентът от трети курс в катедрата по нанотехнологии във физическия факултет на ростовския университет Дмитрий Левшов получи стипендия от френското правителство за научни изследвания. В рамките на споразумението между ЮФУ и един от най-старите университети на Европа Монпелие във Франция в продължение на три години ростовският студент ще получава средства за обучение в съвместна аспирантура, където пише дисертация. Дмитрий е само на 23 години. Той с лекота е влязъл в Южния федерален университет. По време на обучението си той научил английски и френски език, което също му помогнало да открие пътя към голямана наука.
Провеждайки опити за изучаване на поведението на нанотръбите в различни среди, Дмитрий Левшов открил, че въглеродните добавки не само коригират в правилната посока свойствата на тези среди, но и сами се променят.
- Открихме, че при добавянето на нанотръби в  композитни материали тръбичките реагират на най-малките промени в околната среда, т. е. променят  свойствата си. Това е много важно при създаването на сензори и датчици - казва Дмитрий Левшов.
За провеждането на такива експерименти са необходими много знания от различни области - физика, химия, биология и, разбира се, умение да ги използваш на практика. Например нанотръбите могат да се използват в медицината: да се слагат в тях лекарства и да се доставят непосредствено до болните органи. В оптиката и електрониката използването на нанотръбите може да направи истинска революция - става въпрос за създаването на свръхтънки монитори и свръхбързи процесори. Да не забравяме, че нанотръбите са много леки, а и суровината не струва нищо - въглерод, от който те са съставени.
Създателите на нанотръби от своя страна са готови сами да започнат производството на новата продукция, още повече, че тя вече се търси.
 

"Топлофикация София" е единствената губеща топлофикация в света

автор:Дума

visibility 744

/ брой: 191

Властта спешно отпусна пари за земеделци и животновъди

автор:Дума

visibility 803

/ брой: 191

У нас можело да се съхранява отработеното ядрено гориво до 2032 г.

автор:Дума

visibility 694

/ брой: 191

Българите най-често изолират дома си, за да пестят ток

автор:Дума

visibility 755

/ брой: 191

Салвини обвини ЕК в "екотероризъм"

автор:Дума

visibility 724

/ брой: 191

Социалистите в Гърция избират нов лидер

автор:Дума

visibility 698

/ брой: 191

"Хизбула": Няма място за Израел в региона

автор:Дума

visibility 798

/ брой: 191

Накратко

автор:Дума

visibility 1009

/ брой: 191

Кървава годишнина

автор:Юри Михалков

visibility 726

/ брой: 191

Контрол

автор:Барбара Пейчинова

visibility 898

/ брой: 191

50 нюанса тъпо

visibility 718

/ брой: 191

Млада вълна срещу обичайните заподозрени в 23 МИР

автор:Дума

visibility 797

/ брой: 191

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ