По швейцарски
/ брой: 271
Вчера научаваме от швейцарския вестник Le Temps ("Време") за сериозни социални неравенства. Изследвания върху парите, с които живеят студентите, показват, че финансовата помощ от родителите зависи от социалния произход. Тя варира от 61% при родителите висшисти до 44% при родителите, които имат само задължителното образование. Не, няма грешка. Социалният произход се извежда пряко от нивото на образованост. Изправени пред това неравенство, Съюзът на швейцарските студенти искат референдум за гарантиране на "минимален стандарт". До януари 2012 г. трябва да съберат 100 хил. подписа.
Тревогите идват и от друго. Кризата е ударила доходите на студентите. Днес един швейцарски студент, който е на квартира, разполага средно с по 1400 евро на месец, а ако живее при родителите си - с 900 евро. И забележете, и в двата случая доходите им са паднали със 74 евро в сравнение с 2005 г. Три четвърти от студентите работят и учат.
Наш министър, който преброи точно престъпните босове - 223, твърди, че общественото внимание се отклонява с разни дребни проблеми от борбата с престъпността. Бих желал по един абсолютно дребнав начин да знам: каква е връзката между образование и доходи у нас; как расте имането на 10-те процента най-богати в сравнение с имането на 10-те процента най-бедни; с колко намаля сивата икономика, откакто данък печалба е 10%; каква част от стотиците милиони, оставени при работодателя, са отишли за подобряване на условията на труд и квалификация и каква - за луксозно потребление. И докато не получа отговор на тези въпроси, да не ми отклоняват вниманието с безплодни екшъни и прецизно броене на босове.