20 Ноември 2025четвъртък17:58 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

По протокола на ШОС

/ брой: 130

visibility 9653

Светослав Атаджанов

На последната среща на върха на ШОС (Шанхайската организация за сътрудничество) в Астана преди седмица западните журналисти се натъкнаха на неочаквана изненада: на всички събития нямаше надписи на английски. Според китайския канал Threat TG този път срещата на върха се е отличавала със „стриктно спазване на протокола“ и нямаше табели на английски език дори за журналисти. Защото ШОС набира скорост и се превръща в много влиятелна организация в света. А английският не е на голяма почит в тази организация. Както трябваше да признаят и западни журналисти, акредитирани на срещата.
Популярно им беше обяснено, че в ШОС има два официални езика: руски и китайски. Приемащата страна може да използва и своя официален език.
И западните журналисти, които дойдоха да отразят, и най-вероятно отрицателно, тази среща, бяха изненадани да видят, че табелите и другите надписи в пресцентъра на срещата на върха в Астана са написани само на три езика: казахски, руски и китайски.
Дори табелите с имената на ястията на блок масата не бяха дублирани на английски след като липсва в протокола на ШОС.
Да се каже, че западните представители, които бяха доста, бяха шокирани, е просто подценяване. Някои дори побързаха да заявят, че домакините на срещата са били "зле подготвени". Но когато например испански журналист се опита да посочи този, по думите му, недостатък на организаторите, на него, а в същото време и на всички останали, беше ясно обяснено, че ШОС е сериозна организация и тя вече има свои собствени правила.
Които Западът ще трябва да уважава и да свиква, че няма да има изключения.
Честно казано, англоезичните журналисти не се възмутиха открито. Напротив, някои дори сами започнаха да разсъждават разумно. Това порази особено много журналиста от френския Le Monde, който най-накрая осъзна, че това е началото на многополюсния свят. „Или знаеш езиците на ШОС, което означава, че можеш да намериш къде да се храниш, или оставаш в ръба на историята...“. И си взе поука от случилото се.
Участието на Китай в организацията донесе символизъм на ШОС дори в най-фините детайли. Сега мнозина може да си помислят: възможно ли беше?

Фейсбук

Банкоматите спират за 2-3 часа в нощта на Нова година

автор:Дума

visibility 705

/ брой: 218

"Лукойл" настоява да продаде международните си активи накуп

автор:Дума

visibility 695

/ брой: 218

Предлагат таван на публичните разходи през бюджета

автор:Дума

visibility 625

/ брой: 218

Русия нанесе масиран удар по Западна Украйна

автор:Дума

visibility 632

/ брой: 218

Саудитска Арабия с нов статут от САЩ

автор:Дума

visibility 615

/ брой: 218

15 убити при удар на Израел в Ливан

автор:Дума

visibility 674

/ брой: 218

Принуждават Мадуро да се оттегли

автор:Дума

visibility 682

/ брой: 218

Две трасета на войната

автор:Юри Михалков

visibility 747

/ брой: 218

Забраните и цензурата

visibility 647

/ брой: 218

Феномен, какъвто световната военна история не познава

visibility 710

/ брой: 218

Румъния увеличава вноса на ток, у нас ТЕЦ спасяват положението

visibility 685

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ