24 Юли 2025четвъртък07:22 ч.

По-малко болници ще лекуват COVID-19, другите ще поемат потока от хронични пациенти

автор:Дума

visibility 1079

Вече само 7-8 болници в столицата ще лекуват пациенти с коронавирус, съобщи главният държавен здравен инкпектор доц. д-р Ангел Кунчев на сутрешния брифинг на оперативния щаб. Още преди седмица лекарски и болнични организации призоваха за това. По този начин по-голям брой пациенти с хронични или остри заболявания ще могат да постъпват за лечение, без да се притесняват от зараза. В петък е имало среща между директори на болници и Националния оперативен щаб.

При ситуацията в момента, когато заразените вече не са толкова много, намаляването на болниците е по-добрият вариант, каза доц. Кунчев. По този начин, уточни той, ще може хората с хронични заболявания, които в последните 2-3 месеца са отлагали лечение или прием в болница, ще могат да получат медицинска помощ.

Болниците в столицата, които ще продължат да лекуват пациенти с коронавирус, са ВМА, "Пирогов", Александровска болница, Инфекциозната и белодробната болница, "Св. Анна" и Втора градска болница. Отделенията, които са специализирани за COVID, ще останат като резерв, за всеки случай, но ще съсредоточим цялата патология в тези болници, добави доц. Кунчев.

Аз бих приканил всички хора, които по някакви причини отложиха търсенето на медицинска помощ, че сега вече могат да се обърнат към лекарите, тъй като тяхната безопасност е гарантирана, призова още Ангел Кунчев.

От думите му стана ясно, че вече няма да се затварят цели квартали заради огнище на коронавирус. Според НОЩ масовото затваряне на големи групи хора и на цели квартали и населени места е „не много ефективно“. Оттук- нататък усилията в борбата срещу коронавируса ще бъдат съсредоточени в малките общности, близо до заразените. Доц. Кунчев коментира, че затварянето на квартали и села създава страшно много организационни и хуманитарни проблеми за тези хора и. Да, може би предпазвате околните квартали, но всъщност оставяте вируса да продължи да циркулира в затворения квартал и нашите мерки там да са по-неефективни, коментира доц. Кунчев.

Масовото пръскане с дезинфектант на улици и площади, особено от въздуха, е странен метод, смята главният здравен инспектор. Той препоръча, когато става дума за зединфекция, да се използват специализирани фирми. А не да използваме такива странни методи като масово пръскане на улици, на площади с различна техника, с коли, а, не дай Боже, и пръскане с хеликоптери и самолети. Това малко прилича на художествена самодейност и няма научна обосновка, подчерта доц. Кунчев.  

Замразяват цените до края на 2026 г.

автор:Дума

visibility 536

/ брой: 134

България с най-нисък дълг спрямо БВП в ЕС

автор:Дума

visibility 493

/ брой: 134

Телефонни измамници искат пари от името на БНБ

автор:Дума

visibility 525

/ брой: 134

В Гърция: Строг контрол върху таксите за банкомати

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 134

Мицкоски предлага пет потребителски кошници

автор:Дума

visibility 518

/ брой: 134

28 страни осъдиха Израел за избиванията в Газа

автор:Дума

visibility 538

/ брой: 134

Накратко

автор:Дума

visibility 529

/ брой: 134

Истинската заплаха

автор:Александър Симов

visibility 553

/ брой: 134

Когато камбаните замлъкнат

автор:Камелия Базова

visibility 550

/ брой: 134

Ботев и Вапцаров

visibility 532

/ брой: 134

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ