По-евтини парно и ток обеща ДКЕВР преди изборите
Крайното поевтиняване на топло и газ обаче щяло да зависи от състоянието на "Булгаргаз"
/ брой: 265
Очаква се понижение на цената на парното от 1 януари, но какво ще е то зависи от договорите за доставка на газ, които предстои страната ни да подпише с Русия. Това стана ясно от думите на шефа на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Ангел Семерджиев. Съществуват механизми, които могат да предотвратят поскъпването на синьото гориво, и те могат да бъдат заложени в бъдещия контракт, заяви Семерджиев.
Как потребителите ще усетят евентуалното намаление на цената на руския природен газ за България и с колко ще поевтинее синьото гориво за вътрешния пазар и съответно топлата вода и парното ще зависи от финансовото състояние на "Булгаргаз", допълни той.
"Обикновено знаете, че при намаление на природния газ - особено повече от 4-5%, ние намаляваме цената на топлофикационната услуга", посочи Семерджиев. По думите му до седмица-две ще са ясни разчетите на "Булгаргаз" за цената на газа през първото тримесечие на 2013 г. и как това ще се отрази на топлофикациите и цените на парното. Доколко и как "Булгаргаз" ще приеме намалението на цената, без да нарушава баланса си, и колко от намалението ще можем да прехвърлим към крайната цена на газа, това ще стане ясно, след като е ясно и самото намаление, обясни Семерджиев. Нека обаче да не гадаем, а да изчакаме резултата от преговорите, каза председателят на ДКЕВР.
Семерджиев заяви, че новата формула за ценообразуване, която ще залегне в договорите, няма съществено да се отличава от тази, която се прилага и в момента. Това означава и в бъдеще движенията в цените на алтернативните горива (петрол и производните му) също да оказват сериозно влияние и върху цените на природния газ.
ДКЕВР вече е избрала членове на така наречения регулаторен одит, чиято задача ще бъде да следи ценовите равнища в енергийния сектор и самия пазар, като ще може да дава предложения за това как да бъдат регулирани определени цени, стана ясно още.
Очаква се първият по-сериозен енергиен регулаторен одит да бъде извършен в трите комплекса на "Марица-изток" - това са частните 1 и 3, които имат американски собственици, и държавната ТЕЦ "Марица-изток 2". След одита може да се очаква намаляване на цените, по които НЕК изкупува произведеното от тях електричество, което от своя страна има потенциал да доведе до намаляване и на крайните цени за електроенергията. Резултати от тези действия ще бъдат известни при определянето на цената за следващия регулаторен период, който е от 1 юли догодина.