24 Април 2024сряда21:34 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Няколко думи

По-добре късно ли?

/ брой: 226

автор:Аида Паникян

visibility 639

Броейки заразените и починалите от КОВИД-19, чакахме с нетърпение кога кабинетът ще прежали властта в името на здравето и живота на хората. Случи се! Кога премиерът ще се огъне пред протестиращите не се знае. По-добре късно, отколкото по-късно! Примиренческата философия обаче не се връзва с реалността. А тя показва, че закъснелите мерки и стъпки поставят на изпитание здравето и живота на хората.

Два месеца слушаме големи обещания за електронни направления, за PCR тестове, за есемеси за карантинирани... И не им вярваме. С право, нали? Така наречената власт и хабер си няма, когато Иван - не от Горно Нанадолнище, а от София или Пловдив - се разболее и не може да си купи лекарство. Защото му е предписано по телефона и в аптеката не му го дават. Защото от предишната карантина досега властта така и не сътвори електронна рецепта или електронно направление. Да бяха копирали от чужда държава, щяха да се случат нещата.

Дума не обелваме за електронното здравеопазване. Не говорим кой на кого е възложил тази трудна задача, с която навярно гимназисти щяха да се справят. Не искаме и да знаем за поредното подритване на топката от "възложител" към "изпълнител". Нито познатите оправдания със спрени поръчки.

Иван не се интересува от това! Иван си иска лекарството, за да се лекува вкъщи и да не стига до болница. Защото знае, че не във всички болници, дори и в големите градове, работи кислородната инсталация. Знае, че половината от познатите му лекари са болни, а сестри няма. Знае, че и в болничните аптеки в големи областни градове няма от купения с фанфари ремдесивир. Знае, че близките му го купуват от съседна държава.

Защо бяха хвалбите, че имаме всичко? Дали сме били десетки милиони за това или онова лекарство, за такъв или онакъв супер апарат, а разболее ли се Иван - няма! Защо?  

Иван, за когото се твърди, че живее в европейска държава с европейски магистрали, си иска лекарството. Хвалбите от телевизора няма да му помогнат. Те не помагат и на онези изтерзани лекари и сестри, в чиито ръце Иван чака да получи втори живот. И така е редно. Но е редно тези лекари и сестри наистина да имат лекарствата, от които Иван се нуждае, за да си свършат работата. А не като просяци да молят властта да им позволи да изпълняват мисията си. 

Какъв подвиг и от кого се очаква, за да получи българският народ заветната електронна рецепта? В чий интерес е да я няма толкова години? Пациентите ли не я искат? Лекарите ли не я искат? Аптеките ли? Или властта. За да може по-лесно да се изплъзне от отговорност с обичайното "Технически е проблемът..." Поглеждайки настрани и сочейки някого за виновник.

Всъщност... За какво ни е електронна рецепта или направление? Пак някой 20-годишен ще хакне системата и ще лъсне за пореден път безсилието на тази власт.

Ако промените минат, ще има помощи за фермерите

автор:Дума

visibility 354

/ брой: 78

АЯР даде постфактум лиценз за горивото на "Уестингхаус"

автор:Дума

visibility 374

/ брой: 78

Евтиният роуминг остава поне до 2032 г.

автор:Дума

visibility 370

/ брой: 78

ЕП узакони правото на ремонт след края на гаранцията

автор:Дума

visibility 362

/ брой: 78

Великобритания гони бежанците в Руанда

автор:Дума

visibility 297

/ брой: 78

200 мощни земетресения в Тайван за 12 часа

автор:Дума

visibility 480

/ брой: 78

Учителите в Белгия искат по-голям бюджет

автор:Дума

visibility 318

/ брой: 78

Китай насърчава ядрената енергетика

автор:Дума

visibility 285

/ брой: 78

Марионетка на задкулисието

автор:Александър Симов

visibility 388

/ брой: 78

Новите реалности

visibility 291

/ брой: 78

За БСП честно и откровено

visibility 403

/ брой: 78

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ