24 Януари 2026събота19:01 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Няколко думи

Плашат с Торбалан

/ брой: 200

автор:Мая Йовановска

visibility 8159

Преди доста години, някъде в зората на демокрацията, беше отменен Законът за борба със спекулата. За спекула, освен административна, имаше и наказателна отговорност. Това се случи по времето на правителството на Иван Костов, който в последното десетилетие се е потопил надълбоко и само от време на време се появява пред общественото внимание, за да представи поредната си "мъдра" книга за прехода.
Въпросът за спекулата в страната неведнъж е повдиган през годините, особено за тази при цените на храните. Защото това касае всеки нашенец, особено по-бедните, а и по принцип българина, който е най-сиромашкият европеец.
Бившият главен прокурор Иван Гешев, който също изчезна от медийното пространство, даже се обяви за враг №1 на спекулата в началото на КОВИД-кризата заради безумно напомпаните цени на КОВИД-консумативите и започна проверки със заявката, че ще гони спекулантите до дупка. Но всичко се оказа един кьорфишек, прах в очите на зрителя и не видяхме абсолютно никакъв резултат от шумните му медийни изяви.
Заявки за намеса при спекулация с цените и опити за внасяне на ред, включително и за регулация не са липсвали през годините, но почти винаги резултатът е бил нулев.
Това е така, защото държавата не разполага с нужния инструментариум за борба с нея. Комисията за защита на потребителите и Комисията за защита на конкуренцията реално нямат право да се намесват в ценообразуването. Така търговците са абсолютно свободни сами да решават с каква надценка да продават стоките. Да не говорим, че понякога по веригата от производителя до купувача се подреждат по неколцина търговци, като всеки си слага надценка, без въобще да му пука.
Законът за борба със спекулата беше отменен чрез Закона за защита на потребителите и така комай в нашето законодателство дори няма определение за спекула. А след като по закон спекула не съществува, няма как тя да бъде преследвана. Така всяка заплаха срещу спекулантите е просто една смешна страшка, дето се вика, плашат ги с Торбалан, който и децата знаят, че не съществува.
Темата за спекулата обаче е много актуална в другите европейски страни. Но там не си играят, а действат. Само преди дни стана известно, че в Гърция ще наказват търговците с глоба, достигаща фантастичните 5 млн. евро, за спекулативни цени на храните. Което означава, че имат и закони. Значи в Гърция може, а у нас не може? Нали и тук е Европейски съюз, където иначе родните търговци и всякакви псевдолиберали се кълнат, че няма по-страшно нещо от това държавата да се намесва и че пазарът регулира всичко по най-справедливия начин.
Айде, бе! Нали всички виждаме, че спекулата у нас процъфтява. Докога?!

Експерт: Край на паническите покупки на жилища

автор:Дума

visibility 1395

/ брой: 15

АПИ подновява ремонта на тунел "Топли дол" на "Хемус"

автор:Дума

visibility 1459

/ брой: 15

Банките се напълниха с тонове стотинки и метални левове

автор:Дума

visibility 1130

/ брой: 15

София се включи в Съвета за мир на Тръмп

автор:Дума

visibility 1474

/ брой: 15

САЩ и НАТО договарят сделка за Гренландия

автор:Дума

visibility 1319

/ брой: 15

Балканите са загубили 2500 км естествени реки

автор:Дума

visibility 1235

/ брой: 15

В скута на Тръмп

автор:Юри Михалков

visibility 2704

/ брой: 15

Спорт или война

автор:Владимир Николов

visibility 2196

/ брой: 15

Как се избира европейски прокурор в България

visibility 1253

/ брой: 15

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ