18 Юли 2025петък10:54 ч.

Пламен Димитров: С 20% скача токът, ако спрем "Марица изток 2"

Страната ни вчера отново бе с най-високите цени в ЕС на електроенергията за индустрията

/ брой: 33

автор:Дума

visibility 1774

Ако се стигне до затваряне на мощностите на ТЕЦ "Марица изток 2", регулираният пазар ще издъхне и токът ще поскъпне с 20%. Това прогнозира председателят на КНСБ Пламен Димитров пред Нова телевизия. "Всички домакинства, които са под прага на бедност, как ще си платят тока?", попита Димитров. Преди дни стана ясно, че синдикатите са готови за протест в защита на енергетиката.

Димитров каза още, че "Зелената сделка" на ЕС покрива 10 области. "Тежките индустрии ще бъдат пряко ударени. Ще пострадат автомобилният, морският, и авиационният транспорт", прогнозира още той. "Франция вече си промени мнението и счете ядрената енергия за "зелена". Когато има силно лобиране, може да се направят отстъпки и дерогации - да не трябва 2025 година да затворим всичко", каза синдикалистът.

За пореден път България е държавата в ЕС, в която бизнесът плаща най-скъпо за електроенергията, използвана в производството. Към 10,30 ч. вчера средната цена на сегмент "Ден напред" на Българската независима енергийна борса (БНЕБ) е била 48,77 евро за мегаватчас, предаде economic.bg. По този показател страната ни е на първо място сред всички страни членки, като най-близо до нас е Гърция, но и там е по-евтино. Индустриалната енергия в Германия е близо три пъти по-евтина. Във Франция, Холандия и Австрия цената е двойно по-ниска от нашата. Това е поредният ден, в който страната ни е рекордьор. Заради подобни пикове бизнесът настоя за оставки в мениджмънта на БНЕБ, БЕХ и "ТЕЦ Марица изток 2". До такива не се стигна, но енергийният министър Теменужка Петкова и председателят на енергийната комисия в парламента Валентин Николов поканиха работодателските организации на среща в четвъртък. На нея те се разбраха да има законодателни промени, които да коригират "някои пропуски" в нормативната база, които до този момент са спъвали работата в сектор енергетика.

Бизнесът настоява да се премахне монополът на БЕХ в енергетиката, на свободния пазар да се пуснат абсолютно всички налични мощности в страната и да се прекрати практиката с плащането за "студен резерв", а вместо това да се провеждат процедури за резервиране на капацитет, ако трябва и да се внася. Председателят на КРИБ Кирил Домусчиев също така заяви, че в българската енергетика има мафия и поиска прокуратурата да влезе в този сектор.

Домакинствата с консумация над 30 киловатчаса излизат на свободния пазар

Домакинствата с дневно потребление над 30 киловатчаса няма да получават необходимата им електроенергия от регулирания пазар, а ще купуват на свободни цени от борсата. Това предвиждат промени в Закона за енергетиката, които председателят на ресорната комисия Валентин Николов ще вкара за разглеждане в Народното събрание, съобщава "24 часа". Според вносителя на промените те ще засегнат 2000-3000 хиляди "къщи с басейни и сауни" в България, чието общо потребление било около 2 млн. мегаватчаса на година. Това количество ще може да бъде извадено на свободния пазар, където цените са по-високи, а производители като АЕЦ "Козлодуй" и "ТЕЦ Марица изток 2" да започнат да получават повече приходи. Предложението на Николов е поправката да влезе със задна дата  от 1 януари 2020 г., вместо с новия регулаторен период, който започна на 1 юли. 

Средствата по ПВУ за саниране са спасени

автор:Дума

visibility 2503

/ брой: 130

Словакия пак блокира санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 2511

/ брой: 130

Джорджеску остава под съдебен контрол

автор:Дума

visibility 2323

/ брой: 130

Париж отменя два официални празника

автор:Дума

visibility 2451

/ брой: 130

Пекин стопля отношенията с Брюксел

автор:Дума

visibility 2282

/ брой: 130

Възможности

автор:Александър Симов

visibility 2634

/ брой: 130

Ах, леглото

автор:Аида Паникян

visibility 2452

/ брой: 130

Пълен батак при хранилището за ядрени отпадъци

visibility 2247

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ