22 Февруари 2026неделя17:51 ч.

Плач по БНТ

/ брой: 90

автор:Павлета Давидова

visibility 3444

Държавата трябва да се грижи добре за БНТ, БНР и БТА - те са свързани с националната сигурност и трябва да обслужват обществения интерес. Създадени са, за да информират безпристрастно, да обръщат внимание на неща, които не са комерсиални, и дори да възпитават. За тази цел трябва да функционират нормално, да са финансово и експертно обезпечени. Все по-често обаче ни иде да плачем заради вечните им скандали, а напоследък - и заради някои от спорните им представи за достоверност.

С всяка изминала година оставаме с впечатлението, че държавните медии са се превърнали в бездънна касичка с огромни харчове неясно за какво. Става все по-очевадно как са сложили наколенките, за да се кланят на управляващите. Добре, че в БНТ и БНР все още работят много качествени журналисти. Някой обаче не се справя с управлението на наличните ресурси. Абсурдно е телевизията да е застрашена да изгуби ефира си, защото дължи над 20 млн. лв. Нима разпространението на сигнала е по-маловажно от участието в Евровизия, например?

Покрай КОВИД-19 забравихме готвените от властта промени в ЗРТ, насочени към финансирането на БНТ и БНР - заради поредния им плач за липса на пари. Законотворците трябва да се концентрират върху избора на ръководство, отчетността и ефективността на разходите, възможностите за отзоваване и върху един от първоизточниците на проблема - СЕМ. Този орган, избиран по политически, а не експертен принцип, посочва генералните директори на обществените медии. Както виждаме, изобщо не се справят, а избраниците само се жалят от "лошо наследство". Знаели са за финансовия колапс, щом не могат да го решат, защо са се кандидатирали? Или и те искат да "щипнат", докато могат? Стегнете ги малко тия медийни шефове, дисциплинирайте ги финансово, пък дано върнат БНТ и БНР на позициите, които обществото заслужава.

АЕЦ "Козлодуй" пропуснала ползи за 18 млн. лв. заради Шести блок

автор:Дума

visibility 6003

/ брой: 35

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 8795

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 6646

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 7181

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 5708

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 7268

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 7197

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 7379

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 8004

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 6369

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ